No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Počet chorých stúpol, lekári hovoria o blížiacej sa chrípkovej sezóne

Počet chorých na akútne respiračné ochorenia (ARO) či chrípku a jej podobné ochorenia (CHPO) v Banskobystrickom kraji stúpol. Najviac chorých hlásia z Gemer-Malohontu a Novohradu. „Zvýšený výskyt týchto ochorení svedčí o tom, že sa blíži chrípková sezóna,“ avizovala Mária Tolnayová, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, podľa ktorej napriek tomuto vzostupu však možno situáciu považovať za primeranú ročnému obdobiu, ako aj dlhoročnému priemeru.

„Podľa lekárov sa na týchto ochoreniach ešte stále podieľajú väčšinou vírusy, ktoré nespôsobujú ťažšie akútne ochorenia, objavujú sa však už aj ochorenia, ktoré sa dajú liečiť len antibiotikami,“ priblížila hovorkyňa a dodala, že tieto ochorenia sa skomplikovali zápalmi dutín v 5 prípadoch, zápalmi stredného ucha v 4 prípadoch a v 13 prípadoch zápalom pľúc. Najviac skomplikovaných prípadov je vo vekovej skupine seniorov.
Najvyšší počet chorých na ARO je podľa Tolnayovej v okrese Lučenec (362), Rimavská Sobota (343), Revúca (339). Čo sa týka chrípky a jej podobných ochorení je najvyšší počet pacientov v blízkom okolí v okrese Poltár. Ako hovorkyňa poznamenala, chorí sú predovšetkým ľudia v produktívnom veku, deti základných škôl, ale aj najmenšie deti od 0 do 5 rokov.

„Výraznejší nárast akútnych respiračných ochorení je podľa odborníkov ideálny na venovanie sa prevencii. Počnúc zvýšenou pozornosťou hygiene prostredia, hlavne rúk, rovnako doma, ako aj v školských a predškolských zariadeniach, cez zvýšenú konzumáciu prírodných vitamínov, obsiahnutých v zelenine a ovocí, až po plánovanie očkovania proti sezónnej chrípke,“ dodala na záver Tolnayová.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross