No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Počet výtržností vo Fiľakove poklesol, mnoho z nich odhalil kamerový systém

Počet kamier v kamerovom systéme Fiľakova sa za posledný rok zdvojnásobil. Mesto má v súčasnosti dohromady 24 otočných a statických kamier, ktoré monitorujú dvaja pracovníci mestskej polície. Pri objasňovaní prípadov je im nápomocných aj 10 fotopascí. Tieto prostriedky pôsobia v meste aj preventívne, čo sa odzrkadľuje na celkových počtoch prípadov či výraznom poklese počtu čiernych skládok. Rimava.sk o tom informoval hovorkyňa mesta Klaudia Kovácsová.

S kamerovým systémom má Fiľakovo desaťročné skúsenosti. „Prevádzka prvých piatich kamier bola spustená v roku 2008. Ich počet sa až do roku 2016 postupne zvyšoval na 12. V minulom roku sa ich počet podarilo zdvojnásobiť,“ priblížila Kovácsová. Podľa jej slov do systému pribudlo 10 statických kamier, ktoré samospráva zakúpila z vlastných zdrojov, a 2 otočné kamery získané prostredníctvom výzvy ministerstva vnútra. Mestskej polícii tak dnes slúži 10 otočných a 14 statických kamier. Umiestnené sú prevažne v centre mesta, na sídlisku Farská lúka a monitorované sú aj prístupové komunikácie do mesta.

„Okrem nich sú monitorované aj strategicky dôležité body, napríklad autobusová stanica, mestský cintorín, futbalový štadión, námestie, okolie škôl a mestských inštitúcií či mestský park,“ ozrejmila a dodala, že od roku 2017 sú kamery prepojené cez optickú sieť, čo zaručuje vyššiu kvalitu preneseného obrazu.

Kamery pomáhajú predovšetkým pri odhaľovaní dopravných priestupkov, požívaní alkoholických nápojov na verejnosti, žobraní či výtržnostiach. Od nového roka dohliadajú na kamerový systém dvaja zamestnanci, vďaka čomu mesto očakáva ďalšie zvýšenie počtu prípadov zachytených a objasnených cez kamerový systém. Ako ďalej hovorkyňa povedala, popri kamerách je mestskej polícii nápomocných aj 10 fotopascí, ktoré sú zamerané okrem spomenutých predovšetkým na zachytenie pôvodcov čiernych skládok. „V merítku posledných štyroch rokov sa potvrdilo, že tento systém pôsobí na obyvateľov aj preventívne. Odzrkadlilo sa to najmä v celkovom počte prípadov za rok. Kým v roku 2014 mala mestská polícia 1252 prípadov, v roku 2017 to bolo už iba 901. Výrazne klesol aj počet čiernych skládok,“ avizuje Kovácsová.

Kamerový systém mesto plánuje rozširovať aj naďalej. Mestská polícia má v súčasnosti na posúdení ďalší projekt podaný na ministerstvo vnútra.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross