No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Podaril sa „Re-Start“ Rimavskej Soboty? Posúďte sami

Občianske združenie NAŠA SOBOTA v týchto dňoch úspešne ukončilo realizáciu projektu  Re-Start, ktorého súčasťou boli vo veľkej miere aj občania Rimavskej Soboty. Do svojich aktivít zapojilo celkovo viac než 350 osôb z radov verejnosti, študentov, miestnych aktérov ako aj zástupcov verejných inštitúcií.

Počas takmer dvojročnej realizácie projektu sa združeniu podarilo vytvoriť priestor pre vzdelávanie, diskusie s odborníkmi na aktuálne témy a vychovávať mládež k občianskemu aktivizmu. Projekt odštartoval štyrmi vzdelávacími tréningami pre občianskych aktivistov/lídrov a lokálnych verejných činiteľov. Tematicky boli zamerané na zručnosti v oblasti zapájania miestnych komunít do verejného diania a rozhodovania, komunikáciu v konflikte, facilitáciu (vedenie stretnutí) a rozpoznanie rôznych foriem manipulácie vo verejnom priestore.

Článok pokračuje pod reklamou





„Paralelne sa k tomu postupne pridali verejné diskusie s odborníkmi na rôzne spoločenské témy. Občania sa mohli zúčastniť viac ako desiatich diskusií, ktoré sa týkali priamo diania v meste Rimavská Sobota: zavedenie participatívneho rozpočtu, horlivo diskutovaná téma aktualizácie územného plánu, zelených plôch v meste a odpadového hospodárstva,“ informovala Lucia Bárdošová z občianskeho združenia Naša Sobota.

Vzdelávacie aktivity sa dotkli aj spoločenských trendov v rozvoji regiónov – nemotorovej dopravy, obnovy zabudnutých technických pamiatok, rozvoja cestovného ruchu, zmierňovania klimatických zmien. Priniesli niekoľko pohľadov a odporúčaní odborníkov na zlepšenie fungovania samosprávy v témach otvorenej samosprávy a inteligentného mesta. „Okrem týchto diskusii sa združenie v septembri 2020 zapojilo do Európskeho týždňa mobility a zorganizovalo na námestí v Rimavskej Sobota ´Nemotorové raňajky´ ako motiváciu a odmenu  pre chodcov a cyklistov, ktorí využili nemotorovú dopravu na ceste do svojej práce,“ uviedla ďalej Lucia Bárdošová.

Začiatkom tohto roka sa združenie spolu s občanmi pripojilo k Maratónu písania listov, čo je najväčšia ľudsko-právna akcia na svete organizovaná Amnesty International. Každoročne sa vyberú prípady porušovania ľudských práv a celý svet posiela listy, aby osobám, ktoré sú za týmito prípady, prestali byť porušované ich ľudské práva. Môže ísť o prepustenie z väzenia, zastavenie vyšetrovania a iné.

„A dôkazom toho, že sa nediskutovalo len tak do vetra, bolo napr. presadenie Zásad participatívneho rozpočtu pre Rimavskú Sobotu, podľa ktorých úspešne prebieha jeho prvý ročník. Tie doplnili Všeobecne záväzné nariadenie o poskytovaní dotácií z rozpočtu mesta,“ povedala Bárdošová z OZ Naša Sobota.

V spolupráci s BBSK a vďaka spoločne zorganizovanému workshopu podali podnet k aktualizácii územného plánu. „Na základe krátkeho prieskumu o využívaní miestnych komunikácií bol podaný podnet na zlepšenie ich stavu a dopravného riešenia priateľského pre peších a cyklistov. Po uvoľnení opatrení a zrušení zákazu vychádzania nás čaká ešte jedno prekvapenie v podobe mobilnej aplikácie, vďaka ktorej by sa opäť mohol zlepšiť život v našom meste,“ prezradila Lucia Bárdošová.

Ako ďalej dodala Bárdošová, veria, že k lepšej budúcnosti Rimavskej Soboty v budúcnosti prispejú aj mladí, šikovní a hlavne aktívni študenti Gymnázia Ivana Kraska, ktorí v programe LídeRS zrealizovali tri nápadité projekty. Študenti pod vedením pedagóga a skúseného projektového manažéra na začiatku identifikovali problémy vo svojom okolí a vypracovali projekty, ktorými sa ich snažili vyriešiť. „Ekoprojekt sa snažil zvýšiť povedomie o zaplavení planéty plastami, najmä oceánov. Na škole počas tohto projektu prebiehal zber plastov s cieľom znížiť ich objem na škole,“ uviedla Bárdošová.

Ďalším projektom bol Valentínsky ples. Reagoval na potrebu mládeže, ktorá sa chcela spoločensky vyžiť a zabaviť. Väčšia časť výťažku zo vstupného smerovala na charitu a druhá časť ako základ pre ďalší ročník plesu. „Cieľom Projektu skrášlenia školy bolo urobiť všedný školský priestor krajším a príjemnejším, doplnením motivačných citátov. Prostriedky na realizáciu boli získané z predaja drobných predmetov na vianočnej burze,“ opísala členka občianskeho združenia Bádrošová, podľa ktorej v meste vyrastá nová generácia mladých ľudí, ktorým záleží na spoločenskom dianí a svojom okolí. „Hlavne sú schopní byť nositeľmi pozitívnej zmeny,“ dodala na záver.

Projekt “Re-Start” bol podporený z programu ACF - Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021 sumou 39 327 eur. Zámerom projektu bola pozitívna spoločenská zmena v meste Rimavská Sobota a v celom okolitom regióne. Cieľom projektu bolo zvýšiť záujem občanov o rozhodovanie v rámci mesta, o verejné dianie a širšie spoločenské témy.

Zdroj: Rimava.sk, Lucia Bárdošová – OZ Naša Sobota


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross