No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Diskusia o bývalom internáte bola búrlivá, obyvatelia hlasovaním rozhodli o dočasnom riešení

RIMAVSKÁ SOBOTA – Včera (18. 3.) sa uskutočnilo zhromaždenie v Základnej škole P. Kellnera Hostinského, ktoré zvolal primátor mesta Jozef Šimko. Diskutovalo sa na ňom o využití budovy bývalého Domova mládeže na ulici Školskej v Rimavskej Sobote. Do diskusie sa mali možnosť zapojiť aj obyvatelia mestskej časti Rožňavská – Šibeničný vrch – Sabová – Vinice.

Internát má dnes už 60 rokov

Ako prvý si slovo zobral primátor mesta, ktorý všetkým priblížil súčasnú situáciu so schátranou budovou internátu. „Dnes má už internát 60 rokov, či chceme či nechceme, musíme tam meniť okná, kúrenie, atď. Chodia tam stále policajti, hasiči. Musíme s týmto internátom niečo robiť.“

Článok pokračuje pod reklamou


V posledných rokoch sa hovorilo o jeho možnom prebudovaní na domov sociálnych služieb, alebo na byty pre mladé rodiny. Čo sa týka prebudovania internátu na byty, nápad sa stretol s odmietavým postojom obyvateľov danej lokality. Tí sa obávajú neprispôsobivých ľudí.

„Ja som už pred mesiacom na mestské zastupiteľstvo predložil návrh, čo s touto budovou robiť. Moje stanovisko poznáte,“ pokračoval primátor. „Na základe mestskej rady sme sa dohodli, že urobíme ohodnotenie tohto internátu. Celková hodnota tejto budovy bola pred štyrmi rokmi 465-tisíc eur. Ťažko povedať, aká je hodnota budovy teraz. My milióny na jej prestavbu v mestskej pokladnici skutočne nemáme.“ Návrh do poslaneckého pléna predložil už aj pred približne 4 rokmi, keď ešte v zastupiteľstve sedeli vtedajší zástupcovia občanov. No ani tí súčasní mu o niekoľko mesiacov na to návrh neschválili.

Podľa primátora by na prestavbu bytov získali financie zo štátnych prostriedkov

 „Ako som v úvode hovoril, keď hovoríme o tých miliónoch. Úverové zaťaženie môže mesto R. Sobota ísť do tých dvoch miliónov,“ uviedol a pokračoval, že celková hodnota prestavby, by stála približne osem a pol milióna eur. „My sa vieme obrátiť na Štátny fond rozvoja bývania a požiadať ho o poskytnutie finančných prostriedkov práve na vybudovanie týchto bytov a získať okolo tých osem a pol milióna eur,“ vysvetlil primátor na stretnutí.


Prečítajte si tiež: Zajtra sa bude verejne diskutovať o osude internátu. Ostrá výmena názorov bola aj na zasadnutí poslancov


Situáciu s bytmi prítomným priblížila Eva Muráriková z Odboru rozvoja mesta. „Priemerná podlahová plocha môže byť do 52 metrov štvorcových. Na túto podlahovú plochu môžeme získať 50 percent finančných prostriedkov ako dotáciu a 50 percent finančných prostriedkov ako úver, ktorý bude splácaný 40 rokov." Celkové náklady na vybudovanie približne 130 bytov by boli viac ako 8 miliónov eur. „Plus viac ako 440-tisíc eur by išlo na infraštruktúru. Dotácia z toho by bola 50 percent.“

Článok pokračuje pod reklamou


To, že táto budova podľa zákona nie je vhodná na vybudovanie domova dôchodcov, vysvetľovala aj počas včerajšieho zasadnutia Elena Martinovičová z Implementačnej agentúry Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Po zmene zákona sa v súčasnosti preferujú menšie domovy dôchodcov a budova internátu je teda na takýto typ služieb nie je vhodná.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross