No active "ca-sidebar-197687" sidebar

HENRON: Firma, na ktorú sa spoliehajú aj veľkí hráči na trhu, pri Rimavskej Sobote rozširuje výrobu

RIMAVSKÁ SOBOTA – Na slovenskom trhu patria vo svojej oblasti k veľkým hráčom. Spoliehajú sa na nich nielen slovenské, ale aj zahraničné firmy. Expandujú, rozvíjajú sa, dbajú na vzdelávanie zamestnancov a stále investujú do nových technológií, aby ich firma HENRON mohla naďalej rásť. A to neďaleko Rimavskej Soboty.

Strategický partner

Spoločnosť HENRON s.r.o. sa špecializuje v oblasti strojárenského, petrochemického, chemického, energetického, potravinárskeho a farmaceutického priemyslu. Jej počiatky siahajú do roku 2002, od kedy postupne k oprave priemyselných armatúr pridávala aj servis priemyselných čerpadiel, kompresorov, miešadiel, ventilov a tesnení či dodávky nových zariadení i hutného materiálu. Opravy vykonáva priamo u zákazníka, alebo v dielni na Babinom Moste.

Konateľ a obchodný riaditeľ spoločnosti Kornel Hegedűs bol jedným z prvých zamestnancov. Prvé skúsenosti v tejto oblasti naberal v inej firme. „Približne po roku som sa rozhodol, že si založím vlastnú spoločnosť. Pokúšal som sa podnikať na vlastnú päsť. Začiatky boli náročné, prvé roky boli ťažké. Všetko, čo máme, sme si vybudovali vlastnými rukami. Slovo dalo slovo – najskôr sme opravovali len armatúry, od zákazníkov však bol aj dopyt po oprave čerpadiel. Postupne to prichádzalo. V súčasnosti sa už venujeme viac oprave čerpadiel než armatúr,“ opísal začiatky.

Firma naberala nových zamestnancov, rozrástla sa do 25-členného kolektívu. Jej postavenie na trhu sa posilnilo, získala klientov po celom Slovensku. Väčšinu opráv spoločnosť HENRON s.r.o. vykonáva pre strategické firmy. Cesty ku klientom tvoria podstatnú časť práce Kornela Hegedűsa. „Často opravujeme čerpadlá, ktoré patria ku kľúčovým v rámci výrobného procesu danej spoločnosti. Keď sa niektoré pokazí, môže to znížiť výrobu aj o 30 percent. To sú veľké straty. Aj v noci mi kvôli tomu zazvoní telefón – ráno sme tam. Kladieme veľký dôraz na profesionalitu a flexibilný prístup k riešeniu potrieb obchodných partnerov.“

V oblasti servisu a údržby sa stali významným strategickým partnerom veľkých spoločností, ako napríklad  Slovnaft, US Steel i Duslo Šaľa. Rozhodli sa expandovať napríklad aj do Maďarska, kde spolupracujú so spoločnosťou Mol Group. „V rámci servisu máme zastúpenia významných amerických, nemeckých a francúzskych čerpadlárskych spoločností,“ dodal Hegedűs.

„Robíme dobré meno nášmu okresu, zahraničné návštevy sú veľmi často prekvapené, keď uvidia, že pre nich takto ďaleko na východ, niečo takto funguje. Sú milo prekvapení,“ prezradil konateľ spoločnosti. Priznal, že im už bola vnuknutá myšlienka presunúť sa na západné Slovensko. Vyhral však silný lokálpatriotizmus. Ten sa prejavuje aj v tom, že chce spolupracovať s firmami v okolí, kde hľadá aj dodávateľov.

Soboťania sú šikovní, je tu potenciál. Verím, že vybudujeme úspešnú firmu, hovorí majiteľ

Firma HENRON s.r.o sa na Slovensku postupne stáva jedinečnou. Fakt, že sa im darí, pripisuje Kornel Hegedűs niekoľkým faktorom. Odmalička ho učili, že treba pracovať, vytvárať hodnoty a len vtedy môže prísť úspech. Základ však tvoria šikovní ľudia, poctivá práca a neustále vzdelávanie sa. Uvedomujú si, že opravovať čerpadlá sa žiaci v laviciach nenaučia, a preto začali so školami spolupracovať.

„Ešte stále to však nie je ideálne. Chceme, aby sa ľudia vzdelávali, boli zodpovední a dalo sa na nich spoľahnúť. Potom prídu úspechy,“ dodal Hegedűs s tým, že nejde len o úspechy firmy, ale aj o tie individuálne. Podpora zamestnancov v ich raste, školenia a niekoľko benefitov sú vo firme HENRON s.r.o samozrejmosťou.

„Ja verím tomu, že Soboťania sú šikovní, chcú pracovať a je tu potenciál. Verím, že vybudujeme úspešnú firmu.“

V budúcnosti by chceli mať viac zamestnancov a špičkových ľudí, ktorí budú schopní zvládať aj náročné úlohy pre zahraničných klientov v oblasti opráv priemyselných čerpadiel. „Verím, že keď získame ešte silnejších hráčov, klientov, budeme môcť vytvoriť spoločnosť, ktorá bude fungovať na platforme vyššej pridanej hodnoty. Aby bola firmou s väčším počtom zamestnancov, ktorí budú pracovať v adekvátnych podmienkach. Treba sa však stále vzdelávať, musíme dokázať, že sme lepší. Vykonávame drahé a veľké opravy, nemôžeme si dovoliť pochybenia. Musíme byť dobrí v celosvetovom merítku. To je záruka úspechu.“

Servis, ktorý vo firme robia, je náročný a predchádza mu niekoľko dôležitých krokov a meraní, od ktorých výsledok závisí. Preto je bezpochyby podstatnou súčasťou vybavenia firmy technika. „Investujeme nielen do vzdelanostnej úrovne, ale aj do technologickej vyspelosti. Tým sa chceme odlíšiť od konkurencie. Snažíme sa neustále rozširovať strojný park pre zvládanie rôznych riešení na mieste. Chceme vybudovať napríklad aj skúšobňu na čerpadlá, ktorá nám ukáže všetko aj v digitálnej podobe – klient dostane kompletný výsledok a informácie o fungovaní čerpadla,“ načrtol jeden z plánov.

Nová hala a niekoľko plánov

Nová hala bola tiež kedysi len jedným z plánov. Minulý rok v nej firma spustila ďalšiu výrobu, jej jadro tvoria CNC obrábacie stroje. „Chceli by sme osloviť aj okolité firmy na spoluprácu v oblasti výroby, renovácie komponentov pre poľnohospodárske stroje. CNC obrábacie stroje sme využívali pri opravách čerpadiel pre našich klientov. Povedali sme si ale, že by sme ich mohli využívať aj v prospech ďalších firiem z okolia, ktoré by takéto služby chceli využiť,“ povedal konateľ spoločnosti.

Výroba sa zameriava hlavne na náhradné diely a súčiastky do petrochemického, chemického, potravinárskeho, poľnohospodárskeho, energetického odvetvia. Ide o kusovú a špeciálnu výrobu. Je schopná realizovať výrobu podľa referenčných kusov, výkresov. Pre zefektívnenie výroby používajú profesionálne CAD-CAM softvéry SOLIDCAM a SOLIDWORKS (tvorba CAD 3D modelov, tvorba technických výkresov, CAM simulácie, reverzné inžinierstvo – kreslenie a výroba modelov a foriem na odlievanie).

Ako pokračoval, rád si dáva krátkodobé a reálne ciele. Spolupráca s lokálnymi dodávateľmi v oblasti materiálu a služieb, zamestnávanie skúsených a kreatívnych pracovníkov z okolia, ďalšie rozširovanie svojho strojového parku pre výrobnú halu, rekonštrukcia celého areálu, ale aj čo najkratší čas opráv zabezpečený z lokálnych zdrojov – toto všetko vedie k jednému veľkému snu: vyrábať raz vlastné čerpadlá.

Významné míľniky

2012 – Úspešná certifikácia ISO 9001. Kvalita systému riadenia spoločnosti a poskytovania jej služieb bola v roku 2012 bola prvýkrát potvrdená certifikátom kvality ISO 9001.

2019 – Nová moderná opravárenská hala, realizuje sa tu väčšina opráv, ktorá sa nedá vykonať u zákazníka. Postupné zabezpečenie vybavení pre dielňu, pre zabezpečenie najviac úkonov na mieste.

2020 – Nová moderná meracia miestnosť. Vykonávanie kvalifikovaných meraní na mieste, pre overenie správnosti opráv a vyhotovenie výsledku.

2020 – V roku 2020 spoločnosť úspešne splnila podmienky ďalších certifikácií, prestížnej nemeckej normy SCCP a integrovaného systému manažérstva (ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001), ktorá poukazuje na stabilnú úroveň fungovania zavedených činností (v oblasti systému riadenia všetkých procesov, bezpečnosti pri práci a ochrany životného prostredia).

2020 až 2021 – Spustenie CNC výroby v novej výrobnej hale (frézovanie, sústruženie, brúsenie), ktorá je zariadená so strojmi s vysokou presnosťou, ktoré dokážu zabezpečiť kvalitný povrch.

PR článok

Rimavu číta viac ako 100 000 ľudí mesačne, odprezentuj svoju firmu aj ty. Kontakt: prilepok@medialna.sk

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross