No active "ca-sidebar-197687" sidebar

HNÚŠŤA: Mesto sa zapojilo do výzvy, vďaka ktorej by mohlo získať financie na prípravu projektov

18. januára 2023 | |  | 
Mestské zastupiteľstvo. Reprofoto: Youtube/Mesto Hnúšťa

HNÚŠŤA – V Hnúšti malo mestské zastupiteľstvo uplynulý piatok (13. januára) mimoriadne zasadnutie. Rokovali o zámere mesta, ktoré sa chcelo zapojiť do výzvy na predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok na prípravu regionálnych projektov.

Mesto by touto cestou mohlo získať finančné prostriedky vo výške viac ako 71-tisíc eur, spolufinancovanie by predstavovalo sumu viac ako 3-tisíc eur.

Článok pokračuje pod reklamou


V prípade získania týchto financií by ich mesto využilo na niekoľko aktivít:

  1. Zaobstaranie technickej dokumentácie pre prípravu investičných projektov – obstaranie pasportu miestnych komunikácií, dopravného značenia, inžinierskych sietí a tvorba technickej mapy mesta Hnúšťa s celkovým rozpočtom 26 334,60 eur.
  2. Na projektovú dokumentáciu rekonštrukcie Základnej školy J. F. Rimavského, Nábrežie Rimavy, s celkovým rozpočtom 13 712 eur. Projektová dokumentácia by riešila kompletné zateplenie budovy prvého stupňa ZŠ a budovy školskej jedálne. Na oboch budovách je potrebná výmena strechy a jej zateplenie.
  3. Vytvorenie projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie na rekonštrukciu Športovej haly Hnúšťa s celkovým rozpočtom 28 940 eur. Projekt by bol zameraný na modernizáciu budovy a na energetické zhodnotenie a zníženie prevádzkových nákladov.
  4. Ďalšia projektová dokumentácia by bola vytvorená na stavebné povolenie k rekonštrukcii miestneho trhoviska s rozpočtom 5 840 eur. Projekt by bol smerovaný na celkovú revitalizáciu trhoviska – rekonštrukcia spevnených plôch vrátane odvodnenia, dizajnovú a funkčnú obnovu predajných stánkov, nové osvetlenie a elektroinštalácia, napojenie na verejný vodovod a kanalizáciu.

Poslankyňa Hilda Ginisová sa obrátila na Michaelu Hroncovú, vedúcu oddelenia vnútornej správy, školstva a sociálnych vecí MsÚ Hnúšťa, s otázkou, či by bolo reálne, aby sa všetky štyri projekty v prípade úspešnosti dali zrealizovať počas piatich rokov, ako je to v podmienkach.


VYBERÁME PRE VÁS:

FOTO: Zahraničný investor v R. Sobote? O jeho možnom príchode rokoval primátor mesta s predsedom NR SR Borisom Kollárom

Poltárski poslanci rozdali dotácie z rozpočtu za viac ako 68-tisíc eur


"Sú to projektové zámery, ktoré aj vy v meste považujete za priority a ktoré treba riešiť. Skôr či neskôr na to príde, aby sa všetky tieto štyri veci urobili a bez toho, že nemáme projektovú dokumentáciu, tak sa nevieme do žiadnej výzvy zapojiť a teda ani z vlastných zdrojov nevieme financovať, lebo sú to veci, ktoré podliehajú stavebnému povoleniu a k tomu potrebujeme projektovú dokumentáciu," vysvetlila Hroncová.

Článok pokračuje pod reklamou


Do diskusie sa zapojila aj poslankyňa Miroslava Vargová. "Možno je otázka za nás, či budeme čakať, kým nám to schvália ako celok alebo sa rozhodneme, že či do niektorých z tých projektových dokumentácií pôjdeme tak či tak, z tých zdrojov, ktoré máme v rozpočte," uviedla poslankyňa, podľa ktorej by bolo dobré prerokovať túto tému na budúcom zastupiteľstve. "Aj keď viem, že rozpočet na tento rok je veľmi nahnutý, ale ak by sme sa rozhodli ísť do týchto projektov, tak musíme tak či tak neskôr začať," dodala.

Zasadnutie poslancov trvalo menej ako 15 minút. Zapojenie do výzvy odsúhlasilo všetkých 9 prítomných poslancov.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross