No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mesto je o krok bližšie k stavbe veľkého zdravotného strediska. V bývalom gymnáziu by mohli vzniknúť byty

Foto ilustračné. Zdroj: Pixabay.com, fernandozhiminaicela

TORNAĽA – Významný projekt, o ktorom už približne dva roky tornaľská samospráva rokuje s Banskobystrickým samosprávnym krajom a so Svetovou bankou, je o ďalší krok bližšie k realizácii. Približne trojmiliónová investícia by mala zabezpečiť vznik centra integrovanej zdravotnej starostlivosti pre celý región.

„Bude to centrum zdravotnej a sociálnej starostlivosti pre celý región s ambulanciami hlavne odborných lekárov, ktorí odtiaľto odišli. Čo je pre nás značne výhodné, je to, že týchto odborných lekárov nie mesto musí zabezpečiť – zabezpečí ich samosprávny kraj,“ vysvetlila primátorka mesta Anna Szögedi na uplynulom zasadnutí mestského zastupiteľstva. „Nazvala by som to ako integrované zdravotné stredisko v priestoroch Centra voľného času,“ dodala.

Vzniknúť by okrem ambulancií mal aj denný stacionár pre seniorov a zdravotne ťažko postihnuté osoby. „Bude to stredisko, ktoré bude pre mesto osožné, čo sa služieb týka,“ doplnila primátorka. Trojmiliónovú investíciu majú podľa nej už istú.

Článok pokračuje pod reklamouPri odôvodňovaní výhodnosti projektu primátorka pripomenula plánovanú stratifikáciu nemocníc. „Okresné nemocnice, ako je Rimavská Sobota a Rožňava, by sa mali pretransformovať na iné, kde by neboli všetky oddelenia, ktoré tam teraz sú,“ poznamenala Anna Szögedi s tým, že plánované centrum posilní ambulantnú starostlivosť.

Samospráva aktuálne pracuje na projektovej dokumentácii. Výdavky na ňu budú mestu refundované. „Na projektovú dokumentáciu máme 100-tisíc eur,“ povedala s tým, že vypracovaná a odovzdaná by mala byť v auguste a finančné prostriedky im budú uhradené ešte z tohto programovacieho obdobia. Samotná stavba centra bude financovaná z toho nasledujúceho.

Podľa Anny Szögedi by centrum malo byť postavené do piatich rokov. „Dovtedy som nesúhlasila s projektom, pokiaľ som nevedela, že to bude z nadchádzajúceho projektovacieho obdobia, pretože aj spoluúčasť z troch miliónov nie je malá,“ vyjadrila sa ďalej. Rozpočet mesta je podľa jej slov krehký, no spoluúčasť môžu rozložiť aj na dva-tri roky, ktoré podľa nej mestská kasa zvládne.

V budove gymnázia by mohli byť byty

Ako ďalej informovala primátorka Tornale, na stretnutí s podpredsedom BBSK Ondrejom Lunterom preberali aj otázku bývania pre lekárov, ktorí by v centre pracovali. Do úvahy podľa jej slov prišla budova bývalého gymnázia, ktorá je vo vlastníctve kraja. Tú by dal kraj mestu do nájmu na 50 rokov za symbolickú cenu aj s predkupným právom. „Aj s vizualizáciou na byty pre začínajúce rodiny a pre lekárov. Rozmýšľame komplexne, čo sa týka jednotlivých projektov, aby sme videli aj následky toho, keď sa to dokončí,“ dodala Anna Szögedi.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross