No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Motoapollon: Splnil si sen, so synom si založili e-shop. O retro motorky je opäť záujem, hovorí Soboťan Milan Vanek

RIMAVSKÁ SOBOTA – Jeho chlapčenská záľuba rokmi nezmizla, ale celkom prirodzene prerástla v biznis. Ako hovorí, sny si treba plniť, aj keď to nie je jednoduché. Ani v jeho prípade to tak nebolo, no nič ho neodradilo. Vďaka tomu má dnes fungujúci e-shop, v ktorom nájdete všetko pre svoju motorku.

Náhradné diely na retro motorky, aj nové kúsky

Milana Vaneka ste pri motorkách mohli vidieť už ako osemročného. Vášeň pre tieto stroje rástla spolu s ním. „Ako chlapci na dedine sme sa začali zaujímať o motorky. V tej dobe sme mali jednoduché motorky, ako napríklad Jawa 50 – Pioniere. Radi sme sa vozili. V 80. rokoch prišla veľká vec, dostali sa na trh motorky značky Simson. Vyrábalo ich východné Nemecko. V tom čase každý túžil mať túto motorku, no bolo ťažké sa k nim dostať. Ja som sa k nej dostal asi niekedy, keď som mal 25-30 rokov,“ zaspomínal si Milan Vanek, zakladateľ e-shopu motoapollon.sk.

Ani tieto stroje sa však nevyhli poruchám a občas bolo nutné zasiahnuť. „Simson bola motorka, ktorá oslovila veľmi veľké percento mladých ľudí. Postupne sme sa dostávali aj k poruchám, ktoré vznikali. Hrabali sme sa v nich, opravovali ich,“ povedal ďalej. Dostať sa k správnym a kvalitným súčiastkam nebolo v tom čase jednoduché.

„E-shopy predávali veľké množstvo výrobkov, ktoré neboli originálne – tak ako ste ich založili, tak sa aj pokazili. Postupne som sa dostal k originálnym náhradným dielom cez Nemecko. V 90. rokoch výroba Simsonov skončila. Napriek tomu bol Simson najviac predávaným modelom, predalo sa ich cez 1 milión. Výroba náhradných dielov neskončila, dalo sa dostať k originálom,“ povedal ďalej Milan Vanek.

Láska k týmto motocyklom vyústila až do toho, že sa rozhodol založiť si vlastný e-shop. A ako to už v rodine býva, jablko nepadlo ďaleko od stromu – tejto záľube prepadol aj jeho syn Milan Vanek mladší, ktorý mu s e-shopom pomáha.

„Problémom nebolo založiť e-shop, ale vybaviť ho náhradnými dielmi. Vsadili sme na náhradné diely vysokej kvality. Dnes máme celé portfólio výrobkov, ktoré sú na Simsony, malé Jawy – Pioniere, MZ-ty. Škála náhradných dielov je kompletná – od detailných vecí až po poskladanie celého motora,“ priblížil Milan Vanek. Nech už hľadáte čokoľvek na svoju motorku, diely z e-shopu motoapollon.sk sú typizované a sú vo vysokej kvalite. „Ľudia nemajú radi veci, ktoré nie sú kvalitné. Tá originálna súčiastka je možno trochu drahšia, ale kvalita stojí za to.“

Keďže k technike mal vždy blízko, nebál sa pustiť ani do menších či väčších opráv. „Učil som sa aj na vlastných chybách. Nie je to až tak komplikované. Keď k tomu máte vzťah, tie veci absorbujete oveľa rýchlejšie,“ zhodnotil. Aj keď je samoukom, retro motorky sa vďaka jeho rukám môžu opäť vrátiť na cesty.

Retro je opäť v móde

Vzťah k motocyklom si Milan Vanek budoval už od detstva. Modely, ktoré boli v tom čase dostupné, na popularite rokmi nestratili. „Tieto motorky sú spoľahlivé a na tú dobu boli nadčasové. Dnes tento retro štýl opäť prichádza do módy a oslovuje mladšie aj staršie generácie. Neprevrátil som kabát na moderné stroje, toto má stále svoje čaro a svoj štýl,“ povedal.

„Zaradil som sa do tej kategórie ľudí, ktorí majú motorku ako vášeň. Jednoducho, pravdepodobne to ostáva na celý život. Baví nás to. V rodine to bolo na dennodennom poriadku, namotal sa na to aj môj syn. Spoločne firmu budujeme, rozvíjame. Hľadáme dodávateľov, snažíme sa mať v ponuke všetko od náhradných dielov až po motocykle. Aktuálne sa nám podarilo spraviť výhradný dovoz na čínske motocykle Barton,“ povedal ďalej Milan Vanek. Ide podľa jeho slov o výrobcu, ktorý má veľmi široké portfólio motocyklov najmä pre mladých ľudí - ponúka motocykle, skútre, štvorkolky a crossky za bezkonkurenčné ceny.

V rodinnom e-shope nenájdete len súčiastky na retro motorky, v ponuke majú aj niekoľko motocyklov. „Aktuálne máme v ponuke len nové motocykle. Napríklad Royal Enfield je anglická značka, ktorá presúvala niekedy v 70. - 80. rokoch svoju výrobu do Indie, tam nimi zabezpečovala armádu. Začali sa vyrábať aj v Indii, až v Anglicku postupne zanikli. Prečo sme sa obrátili na nich? Majú poctivú výrobu v retro štýle, ktorú ľudia vyhľadávajú.“

Okrem náhradných dielov na motorky Simson, MZ-150/250 ETZ, Jawa Babetta a Jawa 50-Pionier, a nových motocyklov nájdete v e-shope motoapollon.sk aj ďalšie doplnky, ako napríklad oblečenie a prilby.

Splnený sen

Aj keď e-shop motoapollon.sk nie je pre Milana Vaneka prácou na plný úväzok, venuje mu aj so svojím synom Milanom množstvo času. Pre milovníka motoriek ide o splnený sen.

„Keď máte sny, tak ich postupne treba plniť. Myslím si, že nikdy nie je pozde na to, aby ste si svoj sen splnili. Chvalabohu sme dotiahli veci do úspešného konca. Nie je to jednoduchý biznis, treba sa obracať,“ zakončil.

Chcete vedieť o novinkách, ktoré e-shop motoapollon.sk má? Sledujte ich na sociálnej sieti Facebook.

PR článok
Pri PR a sponzorovaných článkoch redakcia štandardne uzatvára komentáre.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross