No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na záchranu historickej budovy majú projekt, čakajú na výzvy

Náklady na stabilizáciu a sanáciu havarijného stavu budovy v Rimavskom Brezove vyčíslili na viac ako 673 tisíc eur bez DPH.

Národná kultúrna pamiatka je vo vlastníctve Lesov SR a je na predaj už niekoľko rokov. Tí ju vyhlásili za prebytočnú a chátra. Ako ďalej pre Rimava.sk uviedla vedúca odboru komunikácie štátneho podniku Lesy SR Marína Debnárová, objekt v podstate nikdy nevyužívali pre účely zabezpečenia hospodárskych úloh podniku.

Článok pokračuje pod reklamou"Do takéhoto majetku podnik investície doposiaľ nikdy neplánoval," priblížila s tým, že sa zaujímajú o zachovanie udržateľného stavu budovy a v roku 2019 zabezpečili spomínanú projektovú dokumentáciu. Došlo k tomu podľa nej na základe požiadaviek a dohodnutých postupov vyplývajúcich z rokovania s krajským pamiatkovým úradom Banská Bystrica, pracovisko Lučenec. Vzhľadom na to, že ide o finančne náročný projekt, hľadajú iné zdroje zo štrukturálnych fondov EÚ, ktoré by umožnili zrealizovať tento plán. Podľa Debnárovej by išlo o stavebné práce navrhnuté vypracovanou PD v rozsahu vyžadovanom zákonom o ochrane NKP.

Historickú budovu evidujú ako obytný dom. Lesy SR ho prevzali do svojej správy spolu s iným majetkom ešte v roku 1975 základe hospodárskej zmluvy o prevode správy národného majetku. V čase Stredoslovenských lesov, pred rokom 1989, bol využívaný ako obytný objekt. V tom čase bol obývaný prevažne sociálne slabšími a marginalizovanými skupinami obyvateľstva. Minimálne od roku 1990 je daný objekt podľa Debnárovej nevyužívaný.

Lesy SR sa podľa hovorkyne dlhodobo pokúšajú o odpredaj majetku. "Reálny záujem o jeho odkúpenie doposiaľ zo strany širokej verejnosti nebol prejavený," podotkla. Technický stav budovy je dlhodobo havarijný a vyžaduje si komplexné riešenie v objeme niekoľko stoviek tisíc eur formou investície.

Zdroj: Rimava.sk

Historická budova pri R. Brezove chátra, Lesy ju evidujú ako prebytočnú


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross