No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO-VIDEO: Najmladší z komínov odstrelili trhavinou, padal tým správnym smerom

Panoráma Hnúšte má o jeden komín menej. Výhľad na mesto však od Rimavskej Soboty zostane nezmenený. V priemyselnej zóne zostali ďalšie tri vysoké komíny. Denne okolo neho chodili stovky ľudí za prácou. Počas najväčšej prevádzky SLZ to v minulosti boli dokonca tisícky pracovníkov. Na mieste toho zbúraného má v budúcnosti vzniknúť bezpečný priestor pre novú fabriku. Komín odpálil viceprimátor Grigorij Šamin.

Milan Hvizdoš, technický vedúci odstrelu.

Práce realizovala spoločnosť DEMONTA, s.r.o. a financované boli z projektu ministerstva hospodárstva, ktorý samospráva získala minulý rok. Ako pre Rimava.sk uviedol Milan Hvizdoš, technický vedúci odstrelu, postupovali podľa technického projektu odstrelu a po potrebných povoleniach robili na prípravných prácach.

Podľa Hvizdoša 80-metrový komín navŕtali a urobili tri deštrukčné rezy. Na jeho odstrelenie použili 15 kilogramov trhaviny. V okolí komína urobili aktívnu aj pasívnu ochranu, zakryli tak deštrukčné rezy a prekryli okenné tabule na okolí.

Článok pokračuje pod reklamou



Pád komína bol nasmerovaný do priestorov bývalej haly, ktorá bola už medzičasom rozobratá. Padnúť mal medzi ďalšiu dlhú budovu a jeden menší komín. Podľa výpočtov nie ďalej, ako umiestnili sud a fľašu. "Posledná tehla by mala tam padnúť," povedal s určitosťou Hvizdoš, ktorý sa k počtu ním riadených demolácií vyjadriť nevedel, nakoľko ich nepočíta. S tou prvou však podľa neho začal v roku 1983. Zároveň ubezpečil, že padli tak, ako to vypočítali. "Keď ho správne nasmerujete, tak musí padnúť," podotkol. Hvizdoš bol s odstrelom spokojný na 99 percent, a to kvôli tomu, že mal možno spadnúť trochu ďalej. "Išiel dosť do seba. Ale je to tým, že ten preklad, čo sme si mysleli, že je železobetónový, je tehlový," vysvetlil pri padnutom komíne.

Podľa primátora Romana Lebedu bolo na demoláciu a odstránenie starých budov a komína určených 174-tisíc eur. Na otázku, čo na tento odstrel hovoria Hnúšťania, Lebeda reagoval, že väčšinu z nich k tomu komínu viaže puto. Podľa jeho slov ich zaujíma, že keď sa vracajú od Rimavskej Soboty domov, či budú vidieť siluetu s komínmi. "Ale tá zostane zachovaná, lebo ďalšie tri komíny v priemyselnom parku ešte ostávajú," priblížil Lebeda s tým, že tieto komíny sa nachádzajú v druhej polovici bývalých SLZ. "My chceme rozširovať priemyselnú zónu týmto smerom," ubezpečil.

Komín slúžil na chemickú výrobu. V jednej z budov nebola vôbec spustená výroba

Komín v minulosti slúžil na chemickú výrobu a skončil v roku 1997, v súčasnosti je nevyužívaný. Podľa Miroslava Porubiaka, konateľa Mestskej investičnej spoločnosti Hnúšťa, slúžil ako technologický komín na odsávanie z neďalekých hál. V Hnúšti pritom nepredpokladajú, že tie dve budovy sa obnovia pôvodnou chemickou technológiou.

Primátor Hnúšte PhDr. Roman Lebeda (vľavo) a Ing. Miroslav Porubiak, konateľ Mestskej investičnej spoločnosti.

"Tie haly sú tak špecificky postavené, že aj poschodia nie sú ako bežné, ale sú rôzne prepojenia medzi poschodiami. Boli postavené na špeciálnu vojenskú výrobu a z toho dôvodu sa ani nedajú zrekonštruovať," podotkol primátor Lebeda s tým, že v budúcnosti predpokladajú ich zbúranie. "Tam neprídu kancelárie, výroba, pásové výroby. Nič sa tam nedá spraviť," poznamenal.

Miroslav Porubiak zároveň priblížil, že jedna z týchto budov mala slúžiť ako studená záloha v prípade vojnového konfliktu a mala zabezpečovať komplet kapacitu RVHP a Varšavskú zmluvu, čo sa týka výroby chemických filtrov pre hromadnú aj individuálnu ochranu, teda plynových masiek. "Nebola nikdy spustená do funkčnej prevádzky," zdôraznil Porubiak. V prípade potreby by v tejto budove bolo možné vyrábať dvojnásobné množstvo, ako robili vo vedľajšej budove.

Hnúšťanská samospráva získala z projektov viac ako 2 mil. investíciu a v súčasnosti majú podpísané memorandum o spolupráci s rumunským investorom. "Kvôli korone sa ten proces zastavil a čakáme na definitívne rozhodnutie, či prídu alebo nie. Ale ten je na inú plochu. Ak by ale prišiel, tak by sme tým pádom vyčerpali naše možnosti pre ďalšiu ponuku investorom a tým pádom pripravujeme do budúcna toto územie," skonštatoval Lebeda. Ak by sa teda objavil nový investor, tak mu okamžite budú vedieť ponúknuť rovnú plochu, kde môžu stavať halu. "Nie je ohrozená žiadnym nebezpečenstvom, starými komínmi, starými halami, ekologickými záťažami a podobne," uzavrel.

Pozrite si zábery Roberta Piatrika zachytené zo vzduchu.

Revitalizáciou priemyselnej zóny majú vytvoriť 47-tisíc m2 plochu pre nového investora a na mieste zbúraného komína okolo 60 tis. m2.

V obci Utekáč odstrelili tento rok v septembri časť budovy. V areáli bývalých sklární Clara v Utekáči, ktoré patria obci, pripravujú tiež priemyselný park.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross