No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Po mrazoch počítajú poľnohospodári škody na ovocí, tie sa šplhajú až do 80 percent úrody

Uplynulé dni, kedy udreli mrazy boli pre ovocinárov zaťažkávajúcou skúškou. Aj napriek opatreniam proti mínusovým teplotám poľnohospodári počítajú s veľkými škodami na úrode ovocia. Tie sa pohybujú od 40 až do 80 percent. Rimava.sk o tom informoval František Tóth, predseda Gemer produkt Valice, ovocinársko-vinohradnícke družstvo.

„Robili sme všetko čo bolo v našich silách. Jednak sme pálili parafínové sviečky, zadymovali a aj sme postrekovali,“ uviedol a dodal, že rozsah škôd závisí od danej odrody, ktorá bola v čase mrazov rozkvitnutá. „Pretože u nás stále nie je všetko rozkvitnuté. U nás jablone a hrušky ešte nie sú, broskyne len sem tam a marhule boli na dobrú polovicu rozkvitnuté a tam sú škody najväčšie,“ avizoval Tóth s tým, že konečné škody budú vedieť povedať až v júni.Podľa jeho slov niekedy nepomôže ani spôsob protimrazovej ochrany. „Keď udreli mrazy zhruba pred štyrmi dňami, kedy bolo aj mínus 9 stupňov Celzia, tak sme urobili opatrenia. Ale už v skorších ranných hodinách boli plusové hodnoty. Takže tak rýchlo sa to roztápalo, že trhalo pletivá,“ podotkol a zároveň dodal, že najväčšie škody sú v spodnej časti výsadby do 1,5 metra nad zemou, kde je vzduch najchladnejší.

„Napríklad starí ľudia kedysi sady len zadymovali. Pomôže aj to, ale iba do určitých teplôt. Podobne je to aj v prípade použitia parafínových sviečok, ktoré zvýšia teplotu len o stupeň v závislosti od počtu použitých sviečok v sade. V každom prípade bude tento rok značne zredukovaná úroda. Na jadrovinách ešte nevieme presne povedať, ale na kôstkovom ovocí určite bude,“ ozrejmil.

Výber vhodného stanovištia výsadby je vedou a umením

To, akú škodu napáchajú mrazy v sadoch rozhoduje aj výber stanovištia pre výsadbu. „Keď vysadia v mrazových kotlinách alebo kde steká studený mráz, tam je to značnejšie poškodené ako inde. My tu máme tú výhodu, že sme na juhozápadnej strane, fakticky zo severu a východu chránení lesom a keď začne studený vzduch padať dole, tak obíde sad a padne do dolín. Je to pomerne zložité, samá veda,“ skonštatoval Tóth s tým, že za 21 rokov však úplne zamrznuté sady nemali.

Tento rok je v rámci družstva aj rokom novej výsadby. Tú podľa predsedu začali marhuľami a broskyňami, ktoré začali nanovo vysádzať po 15-tich rokoch. „Budúci rok to budeme mať kompletne vysadené,“ zakončil predseda ovocinársko-vinohradníckeho družstva vo Valiciach.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross