No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Počas sezóny vykurujú už novými kotlami. Investícia sa vyšplhala na približne 800 tisíc eur

18. februára 2021 |  | 

V centrálnej výhrevni, ktorá v Rimavskej Sobote zásobuje teplom celé sídliská s bytovými domami, ukončili rekonštrukciu. Týkala sa hlavne výmeny kotlov, ktoré by mali slúžiť pravdepodobne ďalších 15 až 20 rokov. Akú budú mať účinnosť, ako dlho trvali práce na rekonštrukcii, ale aj to, či bude mať investícia takéhoto rozsahu vplyv na cenu tepla? Tieto aj iné zaujímavosti sme zisťovali v rozhovore so Štefanom Králikom, ktorý je konateľom a riaditeľom spoločnosti STEFE Rimavská Sobota.

S akými novinkami zabezpečuje spoločnosť STEFE v R. Sobote tento rok teplo?
V decembri minulého roka sme úspešne ukončili rekonštrukciu plynovej kotolne centrálna výhrevňa na Mlynskej ulici, ktorou zásobujeme 104 odberných miest. Rekonštrukcia prebiehala niekoľko rokov a pozostávala z výmeny plynových kotlov, vybudovania nových komínov a inštalovania tlmičov hluku na vstupe do komína od každého kotla. Zároveň sme vykonali úpravy na plynovej časti kotolne na zvýšenie bezpečnosti prevádzky.

Prečo došlo k výmene kotlov v centrálnej výhrevni pri Rimave?
Výmenou kotlov boli sledované viaceré ciele. Obnova z pohľadu životnosti kotlov, teda minimalizovania poruchovosti zariadení v prevádzke, aj z pohľadu zvýšenia účinnosti premeny energie, to znamená zvýšenie efektivity samotnej výroby. Z pohľadu ekonomiky bolo dôležité znížiť celkový inštalovaný príkon kotolne pod 20 MW.
Pôvodné kotly boli inštalované pre výrobu pary, ktorá bola teplonosným médiom do roku 1997. Vtedy, v rámci rekonštrukcie tepelného hospodárstva mesta, prešli úpravou na horúcu vodu. Uvedené kotly z roku 1992 mali veľký tepelný výkon 12 až 17 MW, čo po racionalizačných opatreniach bytových domov nevyhovovalo pre stabilné prevádzkovanie výroby tepla.  V roku 1998 boli na tepelnom okruhu centrálnej výhrevne ročné odbery tepla na úrovni približne 77 tis. MWh. Dnes, najmä po realizácií racionalizačných opatreniach na zníženie dodávky a spotreby tepla (výmena rozvodov, inštalácia KOST, zateplenie objektov, výmena okien, vyregulovanie vykurovacích sústav a možnosti regulácie teplôt pomocou termoregulačných hlavíc na radiátoroch), dodáva naša spoločnosť teplo na tepelnom okruhu centrálnej výhrevne v ročnom množstve 31 - 32 tis. MWh. Okrem toho sme v roku 2011 začali dodávať aj teplo vyrobené v inovatívnom energetickom centre v areáli centrálnej výhrevne, zo zdroja na spaľovanie biomasy (drevnej štiepky) a zo zariadenia na kombinovanú výrobu elektriny a tepla (KVET). Tým vznikli nové požiadavky na prevádzkovanie a reguláciu výroby tepla v plynovej kotolni centrálna výhrevňa.

O akú investíciu ide? Z akých zdrojov bola financovaná?
Rekonštrukcia centrálnej výhrevne prebiehala v troch etapách a celkovo bolo preinvestovaných približne 800 tisíc eur. Financované boli z vlastných zdrojov spoločnosti.

Na aké obdobie je tato výmena kotlov plánovaná?
Životnosť kotlov by nemala byť kratšia ako 15 rokov. Vzhľadom na vysokú kvalitu nových zariadení ju odhadujeme na 20 rokov. Pôvodné kotly boli v prevádzke od roku 1993.

Využívajú sa iba v zime? Aké je teda ich hlavné využitie?
Nové kotly prevádzkujeme hlavne vo vykurovacej sezóne, ale v prípade potreby aj v lete, na prípravu teplej vody.

Pre aké veľké územie mesta vyrábate v centrálnej výhrevni teplo?
Tepelný okruh centrálnej výhrevne pokrýva najväčšiu časť zásobovacieho územia v meste Rimavská Sobota. Na sústavu centralizovaného zásobovania teplom sú napojené celé sídliská s bytovými domami, objekty inštitúcií, prevádzok a škôl. Ide o časť mesta – od Ulice Hostinského až po Sídlisko Západ.

O koľko odberateľov približne ide?
Na tomto okruhu je pripojených 104 odberných miest (budov), v ktorých sú inštalované odovzdávacie stanice tepla. V budovách je možné nastaviť dodávky tepla individuálne, podľa požiadaviek odberateľov.

Čím sa vyznačujú nové zariadenia?
Sú kompaktnejšie, efektívnejšie, s veľkým modulačným rozsahom regulácie výkonu. Majú integrovaný ekonomizér s kondenzačným efektom na zvýšenie účinnosti zariadenia a moderným riadiacim systémom regulácie kotla. Horáky na spaľovanie zemného plynu majú výrazne nižšiu produkciu emisií.

Výkonnostne je to v porovnaní so starými kotlami na akej úrovni?
Pôvodná inštalácia kotlov bola dvakrát 11,63 MW, jedenkrát 17,44 MW a jedenkrát 7,1 MW, spolu 47,8 MW menovitého tepelného výkonu. Nová skladba je zložená z troch 6 MW teplovodných kotlov, spolu 18 MW menovitého tepelného výkonu.

Ako dlho prebiehala výmena a ich inštalácia, kým začali fungovať?
Prvá etapa prebiehala v roku 2014, následne 2019 a 2020. Tomu predchádzala niekoľkomesačná príprava koncepcie novej skladby výrobných zariadení a  technológie. Vypracovala sa projektová dokumentácia, stavebné povolenie, realizácia stavby a napokon kolaudácia, aby sme mohli uviesť nové kotly do prevádzky.

Vyžiadala si ich inštalácia stavebné úpravy?
Pod každý nový kotol sa vybudoval nový železobetónový základ, pretože situovanie umiestnenia kotlov sa voči pôvodným zmenilo. Dnes tri kotly zaberajú plochu, na ktorej bol umiestnený pôvodný jeden kotol. Samozrejme, pre vloženie nového kotla do kotolne sme museli opakovane vybúrať montážny otvor a následne ho zamurovať. Pre nové komíny z nehrdzavejúcej ocele bolo potrebné vybudovať oporný oceľový stožiar s veľkým železobetónovým základom, ku ktorému sú komínové telesá prichytené. V poslednej etape sme predelili pôvodnú kotolňu murovanou stenou a tým zmenšili celkový priestor kotolne.

Tým, že sú zariadenia nové, zmení sa ich efektivita?
Pôvodné kotly mali garantovanú účinnosť premeny energie na úrovni 90-91%, nové kotly majú účinnosť 97% aj vďaka integrovanému zariadeniu na dochladzovanie spalín.

Premietne sa to pripadne do ceny tepla?
Investičné náklady sú oprávnenými cenovými nákladmi zahrnutými v cene tepla formou odpisov majetku rozložených na 15 a viac rokov. Znamená to, že rekonštrukcia nebude mať zásadný vplyv na cenu tepla, a čiastočne bude kompenzovaná úsporou nákladov z dôvodu tejto investície, napr. nákladov na nákup emisných povoleniek, alebo znížením nákladov na zemný plyn z dôvodu efektívnejšej výroby tepla.

Kedy bola zahájená vykurovacia sezóna v tomto roku?
Prebiehajúca vykurovacia sezóna začala 29. septembra 2020. Na niektorých odberných miestach sme na základe individuálneho požiadania odberateľov začali už o 1 až 2 dni skôr. Umožňuje nám to technológia kompaktných odovzdávacích staníc tepla, kedy je možné individuálne nastavenie režimu dodávky tepla na vykurovanie a prípravu teplej vody na mieru objektu, na požiadanie vlastníka nehnuteľnosti, resp. zástupcu vlastníkov.

Spoločnosť STEFE Rimavská Sobota, je dcérska spoločnosť STEFE SK, ktorá zabezpečuje služby výroby a dodávky tepla a teplej úžitkovej vody do domácností v Rimavskej Sobote. V spoločnosti má mesto Rimavská Sobota 41,3 percentný majetkový podiel.

Zdroj: PR-Článok

Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross