No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Príchod novej píly na Gemer je podľa spolumajiteľa PRP nezmyselný krok

5. augusta 2021 | | |  | 
Závod na spracovanie dreva v Tomášovciach. Foto: prp.sk

RIMAVSKÁ SOBOTA/TOMÁŠOVCE – Do plánovaného štátneho priemyselného parku by mal prísť investor v podobe bavorskej spoločnosti Ziegler Group. Tá by vo svojej pobočke v Rimavskej Sobote mala spracovávať drevo od guľatiny až po výsledný produkt.

Zdá sa však, že príchod nového investora nepotešil okolité piliarske spoločnosti. Medzi nimi je aj firma PRP, s. r. o., ktorá má závod na spracovanie dreva v Tomášoviach pri Lučenci.

Článok pokračuje pod reklamouSpoločnosť Ziegler Group by na Gemeri-Malohonte mohla časom ročne spracovať až jeden milión kubických metrov dreva. Podľa Denníka E by sa nový závod stal najväčšou slovenskou pílou na ihličnaté drevo a zostril by sa tak boj o tento typ dreva, ktoré sa na Slovensko musí dovážať.

„Je to neuveriteľný a nezmyselný krok, lebo my sa tu už dnes bijeme o každý kubík slovenskej ihličnatej piliarskej hmoty a vo veľkom ju už dlhšie musíme dovážať aj z cudziny,“ cituje Denník E spolumajiteľa PRP Jána Božíka.

Ako Denník E dodáva, namiesto nových píl na ihličnaté drevo by mal štát podľa domácich drevárov lákať radšej píly na listnaté drevo, ktoré sa zameriavajú na výrobu polotovarov, nábytok či podlahy.

Podľa Sulíka by na Slovensku bolo dosť dreva, ak by sa prestalo vyvážať

Ako sa na včerajšej tlačovej konferencii vyjadril minister hospodárstva Richard Sulík, dreva je na Slovensku nedostatok, lebo sa veľké množstvo guľatiny vyváža do cudziny. "To je na nás, na vláde, na príslušných politikoch, aby možno pán Žiga trochu menej dreva vyviezol, alebo výrazne menej, aby sa to drevo spracovalo tu. V zásade to má silnú priemyselnú logiku, že vyťažené drevo chceme na Slovensku spracovať, chceme pridanú hodnotu tvoriť na Slovensku," povedal minister s tým, že ak sa pridaná hodnota bude tvoriť v Rimavskej Sobote, je to pre región pozitívne.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross