No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Projekt, ktorý je príkladom pre celé Slovensko. Tak prezidentka označila Agentúru integrovanej starostlivosti

19. júla 2022 | | |  | 

TORNAĽA - V rámci dnešného (19. 7.) regionálneho výjazdu sa prezidentka Zuzana Čaputová stretla s niekoľkými postrehmi a problémami, ktoré sa týkajú južnej časti Slovenska.

Súčasťou programu prezidentky bolo stretnutie s primátorkou Tornale Annou Szögedi, so starostami a starostkami okolitých obcí, s predstaviteľmi Agentúry integrovanej starostlivosti, zástupcami Banskobystrického samosprávneho kraja a opatrovateľkami.

Článok pokračuje pod reklamou


"Opätovne som na Gemeri po nejakom čase a som tu rada. Začali sme náš dvojdňový výjazd s rokovaním s pani primátorkou Tornale za prítomnosti ďalších starostov a starostiek okolitých obcí tohto regiónu. Predmetom debaty boli samozrejme hlavne tie problémy, ktoré región rieši. Hovorili sme o problémoch, ktoré sa týkajú hlavne dopravnej infraštruktúry. Cesty, ktoré sem vedú, sú jasným odrazom toho, že na južné Slovensko sa nesmie zabúdať a dlhé roky sa naňho zabúda," vyjadrila sa prezidentka.

Ďalej pokračovala s tým, že súčasťou rokovania bola aj debata o čerpaní eurofondov alebo o projekte Agentúry integrovanej starostlivosti.

"Jeden skvelý príklad toho, ako veci fungovať môžu, je priamo odtiaľto, pretože BBSK v spolupráci s 15 obcami vytvorili pilotný projekt, pokiaľ ide o poskytovanie služieb seniorom, ktorí sú odkázaní v nejakej miere na starostlivosť," uviedla.

Projekt je podľa nej výborný v tom, že je založený na spolupráci regionálnej a miestnej samosprávy, na poskytovaní opatrovateľských služieb priamo v domácom prostredí klientov, pričom je to lacnejšie pre štát a rovnako aj samosprávy.

"Rozprávali sme sa o tom, ako tento pilotný projekt na Slovensku vlastne vznikol. Je naozaj múdro a efektívne vymyslený. A jeden z dobrých efektov takto podstatného projektu je aj to, že opatrovatelia nemusia odchádzať do zahraničia práve preto, že si takto obdobnú prácu nájdu aj v regióne. Blahoželám župe, ale aj starostom, ktorí sa do tohto projektu zapojili. Je to naozaj dobrý príklad toho, ako sa to má robiť a je to príklad pre celé Slovensko," dodala na záver.

Článok pokračuje pod reklamou


Poctená návštevou prezidentky bola aj primátorka Tornale Anna Szögedi. "Je ambasádorkou viacerých sociálnych tém, ako aj životného prostredia," uviedla Szögedi. Priblížila, že s prezidentkou otvorili naozaj množstvo tém, ktoré sa týkali napríklad aj pitnej vody či dopravy.

"Infraštruktúra je tepnou všetkého. A tým sa otvárali aj iné témy, čo sa týka zamestnanosti, aj čo sa týka sociálnych vecí. Ja som jej vedela povedať jednu dobrú správu, lebo dnes ráno sme dostali 75-tisíc eur na projektovú dokumentáciu zdravotného strediska, ktoré je pokračovaním projektu. Viacero tém sme otvorili, naozaj bola pani prezidentka ústretová a otvorená a myslím si, že mnohým témam chápe a vie byť sprostredkovateľkou," uviedla primátorka.

K projektu Agentúry integrovanej starostlivosti sa vyjadril aj vicežupan Ondrej Lunter. "Táto myšlienka vznikla z potreby, ktorá tu objektívne v regióne je. Na Slovensku je s tým veľký problém, pretože 10-tisíc ľudí, ktorí sú odkázaní na sociálnu starostlivosť, ju nemôžu dostať, lebo nie sú dostatočné kapacity na to, aby sa štát a verejná správa o nich dokázali postarať."

Doplnil, že projekt mal aj veľa prekážok a výziev, ale je dôkazom toho, že keď sa stretnú ľudia, ktorí chcú, tak dokážu dosiahnuť úspešný záver.

"Veľmi dobrá správa je, že vidíme, že tu to funguje a že máme už preddohodnuté zdroje na to, aby sme s touto službou pokryli 50 percent nášho kraja. To znamená, že 250 obcí v našom kraji, z celkového počtu 512, sa môže stať súčasťou tohto projektu," povedal Lunter.

Dodal, že aj Rimavská Sobota, ako každý iný región, má šancu stať sa súčasťou tohto projektu. "Ide o iniciatívu, pretože aj tento projekt vznikol na základe toho, že bola ochota a záujem starostov, aby sa spojili s krajom a začali spolupracovať," uzavrel.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross