No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Projekt revitalizácie priemyselnej zóny sa výrazne predražil, Fiľakovo hľadá pomoc s dofinancovaním. Takéto je stanovisko MIRRI SR

11. júla 2022 | | |  | 
Zdroj: KApAR-s.r.o.

FIĽAKOVO - Projekt revitalizácie časti priemyselnej zóny vo Fiľakove, v rámci ktorého chce mesto postaviť novú výrobnú halu s infraštruktúrou, je v ohrození. Kvôli zdražovaniu na stavebnom trhu je možné, že päť rokov trvajúci projekt bez pomoci štátu stroskotá. Z pôvodne odhadovaných 2,2 milióna eur bol projekt prečíslený na sumu zhruba 5,4 milióna eur. Mesto by chcelo získať finančnú pomoc od štátu.

So zámerom výstavby novej priemyselnej haly spolu s administratívnou budovou, parkoviskom a infraštruktúrou, prišla samospráva ešte pred piatimi rokmi. Prostredníctvom cezhraničného projektu sa mestu na tento účel podarilo získať celkovo približne 2,2 milióna eur, ďalšie dva milióny si samospráva zabezpečila prostredníctvom dlhodobého investičného úveru, ktorý chcela splácať z nájomného za halu a administratívnu budovu. Tieto financie však postačovať nebudú.


Prečítajte si tiež: Zdražovanie ohrozuje revitalizáciu časti priemyselnej zóny. Mesto žiada pomoc aj od štátu


Mesto sa so žiadosťou o spoluprácu obrátilo na Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), ktorého poslancom je aj primátor Attila Agócs. Krajskí parlament schválil zámer vstúpiť ako investor do projektu sumou 400-tisíc eur, vďaka ktorej by župa vlastnila podiel v administratívnej budove.

Článok pokračuje pod reklamou


"Stále to však vyzerá tak, že peňazí nebude dostatok. Chcel by som preto aj z tohto miesta poprosiť príslušné ministerstvá, či už MIRRI alebo ministerstvo hospodárstva, aby sa touto témou zaoberali. Financovanie je napäté, odhadovaný rozdiel medzi pokrytými zdrojmi a finálnou sumou je do 500-tisíc eur. Prosím, hľadajme spoločné riešenie a nenechajme takúto investíciu, nesmierne dôležitú pre juh Slovenska, stroskotať,“ povedal Ondrej Lunter, podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja.

Primátor Agócs a podpredseda Lunter avizovali, že o pomoc požiadajú príslušné ministerstvá. „V súvislosti s financovaním projektu „DevInvestEnviro“, ktorý je realizovaný v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko, nás mesto Fiľakovo zatiaľ neoslovilo,“ uviedlo dnes (11. 7.) v stanovisku pre Rimava.sk Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

MIRRI plní v programe spolupráce podľa ich tlačového odboru funkciu národného orgánu, ktorý v zmysle Stratégie financovania Európskych štrukturálnych a investičných fondov na programové obdobie 2014 – 2020 zodpovedá za poskytnutie spolufinancovania zo štátneho rozpočtu SR slovenským projektovým partnerom do výšky 10 percent celkových oprávnených výdavkov.

„V súvislosti s potrebou dofinancovania projektu v dôsledku nárastu cien materiálov však prijímateľovi odporúčame, aby sa žiadateľ, teda mesto Fiľakovo, obrátil na technický sekretariát programu v Budapešti (zamestnaní sú tam aj Slováci, preto by nemal byť problém ani s rečovou bariérou), keďže riadiacim orgánom programu, s ktorým hlavný prijímateľ podpisuje zmluvu o nenávratnom finančnom príspevku z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, je Ministerstvo zahraničných vecí a obchodu Maďarska,“ uviedli ďalej v stanovisku s tým, že to neznamená, že mesto Fiľakovo má žiadať o pomoc Maďarsko, ale technický sekretariát programu.

„Ten môže potom využiť viacero nástrojov na úpravu projektových aktivít tak, aby boli aj napriek zvýšeniu nákladov realizovateľné. V mimoriadnych situáciách spôsobených nepredvídateľnými okolnosťami môže tiež navrhnúť realokáciu dodatočných voľných prostriedkov pre daný projekt, v prípade, ak sa v rozpočte programu nachádzajú. Slovenská strana (MIRRI SR) vie v tomto prípade poskytnúť administratívnu pomoc pri sprostredkovaní žiadosti o zmenu projektových aktivít,“ dodalo ministerstvo.

Mesto už podľa slov primátora Agócsa svoje finančné možnosti vyčerpalo, nemôže sa viac zadlžovať. "Ak nedostaneme ďalšiu pomoc, päťročný projekt, ktorý mal do regiónu priniesť nové pracovné miesta, padne. Budeme musieť vrátiť eurofondy, úver aj investíciu župy,“ uviedol primátor.

V novej výrobnej hale malo vzniknúť 50 až 60 nových pracovných miest s vyhliadkou na ďalšie rozšírenie do budúcnosti. O definitívnom osude projektu sa rozhodne v najbližších týždňoch. Pokiaľ mesto nezačne s realizáciou stavby do októbra, projekt samospráva ukončí.

ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross