No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: V Rimavskej Sobote funguje Regionálne centrum kariéry, má prepájať požiadavky firiem so vzdelávaním na školách

RIMAVSKÁ SOBOTA – Dnes v budove Kruháča v Rimavskej Sobote verejnosti predstavili Regionálne centrum kariéry, ktoré zriadil Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK). Na mieste bol prítomný minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling a predseda BBSK Ján Lunter.

Regionálne centrá kariéry sú súčasťou projektu Regionálna platforma odborného vzdelávania, na ktorý rezort školstva vyčlenilo 6,5 milióna eur. „Som veľmi rád, že BBSK sa ujal iniciatívy a sprofesionalizoval celý pohľad či už na duálne vzdelávanie alebo kariérne poradenstvo. Bolo vybratých 8 škôl, kde sa budú pozerať na školské vzdelávacie programy aj v rámci ďalších experimentov a experimentálneho overovania, ktoré sú už v procesoch,“ povedal minister Branislav Gröhling, ktorý sa téme duálneho vzdelávania a podpora odborných škôl dlhodobo venuje.

Článok pokračuje pod reklamou


„Nie všetci sa trafíme vzdelaním do toho, čo nakoniec robíme. Kariérne poradenstvo je o tom, aby sme zladili a vytvorili aktivity, ktoré nám umožnia našim deťom dať vzdelanie, ktoré ich bude živiť, čo je prospešné aj pre spoločnosť, aj pre nás,“ povedal Ján Lunter, predseda BBSK. Dôležité je podľa jeho slov vypočuť si zamestnávateľov – čo potrebujú, a nastaviť na tieto požiadavky stredné školy.

Nový odbor na Úrade BBSK

Výsledkom práce vzniknutých centier má byť to, že dieťa bude mať už na základnej škole prehľad o tom, čo znamená štúdium konkrétneho odboru na strednej škole a aké má po jeho skončení možnosti uplatnenia na trhu práce.

Úlohou nového Odboru reformy vzdelávania Úradu BBSK je podľa slov jeho šéfky Márie Vydrovej implementácia tohto projektu. „Hlavným cieľom je zvýšiť počet absolventov stredných odborných škôl, ktorí sa zamestnajú priamo v Banskobystrickom kraji. Chceli by sme viac prepojiť stredné odborné vzdelávanie so zamestnávateľmi a možnosťami nájdenia práce priamo v regióne, kde tie deti žijú a vyštudovali,“ vysvetlila Mária Vydrová.

Školy, s ktorými budú spolupracovať alebo spolupracujú, podľa jej slov vybrala Svetová banka z toho dôvodu, že im treba najviac pomáhať. „Väčšinou sú to školy, ktoré sú zamerané technicky, alebo školy, ktoré vychovávajú remeselníkov, alebo pracovníkov služieb,“ dodala.

Nereformujú podľa jej slov školu ako celok, ale školské vzdelávacie programy. "Tie reformujeme v tej oblasti, kde je napríklad prudký rozvoj technológií – zavádzame elektromobilitu, robíme pre rozvoj vidieka – rozvoj odborov ako je včelár/včelárka, farmárstvo horských/podhorských oblastí, digitalizácia poľnohospodárstva napríklad v odbore agromechatronik,“ spresnila s tým, že technológia sa stále vyvíja, a tak sa menia aj požiadavky zamestnávateľov. K týmto požiadavkám budú pružne prispôsobovať školské vzdelávacie programy.

Ako príklad ďalej uviedla Tornaľu, v jej okolí sa vytvárali zariadenia pre seniorov a hendikepovaných ľudí. "Prispôsobujeme študijný program na škole v Tornali, ktorá vychováva ošetrovateľov a opatrovateľov a prispôsobujeme ho podmienkam regiónu,“ dodala s tým, že sa púšťajú aj do experimentálnych študijných odborov. Ide napríklad o odbory farmár horských a podhorských oblastí (Stredná odborná škola Pod Bánošom, Banská Bystrica).

Článok pokračuje pod reklamou


„Školy potrebujú informácie, aby vedeli, čo je nové v technike a automatizácii. Tieto informácie sú pre školy veľmi dôležité. Spolupráca medzi zamestnávateľmi a školami je dôležitá v tom, že zamestnávatelia ukazujú žiakom v rámci praxe alebo duálneho vzdelávania, ako môžu pracovať a čo môžu v tej firme získať,“ povedal pre Rimava.sk Vladimír Styk.

Veľmi dobre podľa jeho slov so školami spolupracuje rimavskosobotská firma Tauris. „Veľmi dobre je rozbehnutá aj Detva. Spojená škola je veľmi dobre prepojená so zamestnávateľmi, v rámci duálneho vzdelávania tam fungujú so 7 firmami,“ dodal.

Centrum sídli v Kruháči

V rimavskosobotskom regionálnom centre kariéry pracujú dvaja zamestnanci, tak ako v každom ďalšom takomto centre – kariérny konzultant a sieťovač firiem a škôl. Kariérny konzultant si napríklad vytvára sieť kontaktov na školách, ponúka im svoje služby a vybavuje exkurzie do firiem. Sieťovač následne hľadá firmy, do ktorých by sa žiaci škôl mohli ísť pozrieť.

Ak má škola či zamestnávateľ záujem zapojiť sa do duálneho vzdelávania, zamestnanci centra im pomôžu pretaviť tento záujem do reality. Zamestnanci teda budú chodiť priamo do škôl a firiem.

Na školách, zvlášť pre žiakov posledných ročníkov, budú napríklad predstavovať miestne firmy a duálny systém vzdelávania. „Sieťovači taktiež chodia po firmách a vysvetľujú majiteľom, aké sú výhody duálneho vzdelávania, výhody toho, že k sebe pustia žiakov na exkurzie, čo doteraz možno nerobili,“ vysvetlila ich úlohu v skratke vedúca Oddelenia regionálnych centier kariéry Úradu BBSK Andrea Škultétyová.

Centrum v každom okrese

„Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) zriaďuje Regionálne centrá kariéry vo všetkých 13 okresoch ako doposiaľ chýbajúci článok, ktorý prepája základné školy – stredné školy - zamestnávateľov," uviedla Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie Úradu BBSK.



Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross