No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Revitalizácia bývalej priemyselnej zóny vo Fiľakove bude pokračovať v zúženom profile, rozhodli o tom poslanci

2. augusta 2022 | |  | 
Zdroj foto: FB mesto Fiľakovo

FIĽAKOVO – Revitalizácia bývalej priemyselnej zóny na Šávoľskej ceste vo Fiľakove bude pokračovať v zúženom profile. Mestskí poslanci a poslankyne o tom rozhodli na pondelkovom zasadnutí (1. 8.). Dôvodom je nedostatok peňazí, ktorými samospráva nedokáže pokryť navýšenie hodnoty projektu spôsobené rapídnym rastom cien v stavebníctve.

Samospráva sa projektom revitalizácie priemyselnej zóny zaoberá už takmer päť rokov. Kým v začiatkoch sa výdavky odhadovali na približne 2,3 milióna eur, v súčasnosti sa predpokladaná hodnota zákazky pohybuje okolo 5,4 milióna eur. Mesto má však k dispozícii iba 4,6 milióna eur.

Článok pokračuje pod reklamou


„Máme vlastné krytie z projektu približne v objeme 2,2 milióna eur, do investície pristúpil Banskobystrický samosprávny kraj sumou 400-tisíc eur, ale ďalšie finančné objemy sa nepodarilo zaktivizovať (zvyšné 2 milióny sú z dlhodobého investičného úveru, pozn. red.). Naše kroky smerom k ministerstvu hospodárstva a MH Invest nepriniesli svoje ovocie. Obrátili sme sa aj na ministerstvo investícií. Odtiaľ sme dostali odpoveď, že oni priamo pomôcť nevedia,“ skonštatoval primátor Attila Agócs.

Samospráva tak napriek snahám nedokázala zozbierať potrebnú sumu a investíciu nevie zrealizovať v plnom rozsahu. Mestské zastupiteľstvo preto vyberalo z troch možných scenárov.

Prvým bola možnosť postaviť infraštruktúru a vynechať budovy dvoch hál, administratívnu budovu aj vrátnicu (dovedna cca 1,7 milióna eur). Druhým scenárom bolo zrealizovanie projektu okrem postavenia výrobnej haly (dovedna cca 4 milióny eur). Tretí variant ponúkal vrátenie peňazí a nezrealizovanie projektu.

Článok pokračuje pod reklamou


Poslanci a poslankyne sa v hlasovaní naklonili druhému variantu (10 bolo za, 1 proti a 2 sa zdržali). Postaviť by sa tak mala celá infraštruktúra, administratívna budova a iba jedna hala namiesto dvoch. V tom prípade by sa ale počet plánovaných 50-60 nových pracovných miest mal znížiť.

Radnica teraz vyhlási nové verejné obstarávanie. V prípade výhodnej cenovej ponuky by sa výstavba mohla začať na jeseň tohto roku.

Vizualizácia haly. Zdroj: KApAR s.r.o.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross