No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Skvelá správa pre región: Časť obrnených vozidiel by sa mala vyrábať v Tisovci

30. marca 2022 |  | 

BRATISLAVA/TISOVEC – CSM Industry z Tisovca a fínska zbrojovka Patria predstavili minulý rok spoluprácu na Gemeri a avizovali možný vznik nových pracovných miest. Všetko záviselo od toho, či budú úspešní v tendri, ktorý vyhlásilo Ministerstvo obrany SR. Vyšli z neho ako víťazi, dnes rozhodnutie potvrdila vláda SR.

„Ministerstvo dostalo zelenú obstarávať novú techniku začiatkom septembra. Výsledkom má byť v I. kole 76 kusov bojových obrnených vozidiel 8x8 za vyše 332 miliónov eur a 152 pásových bojových obrnených vozidiel za viac ako 1,7 miliardy,“ informovala spoločnosť CSM Industry.

Článok pokračuje pod reklamou


Obstarávanie bojových obrnených vozidiel 8x8 sa dostalo práve do rúk fínskej zbrojovky Patria. Tá podpísala s tisovskou firmou CSM Industry dohodu o tom, že ak bude v tendri úspešná, podvozková časť vozidiel sa bude vyrábať práve v Tisovci. „Tým pádom je to pre nás stabilná práca pre najbližšie roky,“ povedal pre Rimava.sk Tomáš Maroš, šéf CSM Industry. Samotná výroba by sa mala začať až v roku 2023, kedy začnú prijímať aj nových zamestnancov a preškoľovať niektorých súčasných. „Očakávame približne 50 nových pracovných miest,“ doplnil.

Ako ďalej prezradil, firma bude následne investovať aj do nového technologického vybavenia. „Aby sa vozidlá bez zbraňovej časti robili celé v Tisovci. Chceme do toho zapojiť aj stredné školy v rámci duálneho vzdelávania,“ dodal.

„Naším cieľom je, aby bol celý región pozdvihnutý o úroveň vyššie. Oceňujeme aj prácu ministra obrany, ktorý mal záujem a podmienky, aby bolo najviac lokalizovaných vecí v rámci Slovenska a v rámci najmenej rozvinutých okresov, kam patrí aj Rimavská Sobota,“ povedal ďalej Tomáš Maroš.

"Radi by sme prispeli k rozvoju strojárskeho a obranného priemyslu na Slovensku, ktorý má v tejto krajine dlhoročnú tradíciu. Chceme hľadať spoločné príležitosti a podporiť tento segment našimi skúsenosťami a inováciami,“ uviedol pri predstavovaní spolupráce prezident Land business unit spoločnosti Patria Jussi Järvinen.

Minister obrany Jaroslav Naď dostal od vlády mandát, aby zmluvu s fínskou Patriou uzatvoril do konca septembra tohto roku. Prvé vozidlá, 76 kusov, majú prísť do ôsmich mesiacov od podpísania kontraktu.

V rámci obmeny bojových obrnených vozidiel 8x8 boli ministerstvu doručené nasledovné ponuky (krajina, spoločnosť, označenie bojového obrneného vozidla 8x8):

USA, GDLS, STRYKER
Španielsko, GDELS Santa Barbara Sistemas, DRAGON (PIRANHA V)
Fínsko, Patria Land Oy, PATRIA AMV XP
Česko, Tatra Defence Vehicle, PANDUR II
Rumunsko, GDELS Mowag GmbH, PIRANHA V

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross