No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Staráme sa o vás s láskou, veríme, že to cítite, zhodli sa farmaceutky z Lekárne Západ, Lekárne na námestí a Lekárne Kokava

RIMAVSKÁ SOBOTA/KOKAVA NAD RIMAVICOU - História troch lekární, ktoré spojila jedna osoba, sa začala písať v roku 2009. Vtedy bola otvorená Lekáreň Západ v Rimavskej Sobote. Už trinásty rok pomáhajú v chorobe, radia a zabezpečujú lieky, ktoré potrebujete. Navyše, vďaka ich bio zóne si do lekárne môžete prísť po zdravie, aj keď práve nebojujete so žiadnou chorobou.

Ku Lekárni Západ sa postupne pridali Lekáreň na námestí a Lekáreň Kokava v Kokave nad Rimavicou. Dokopy 13 šikovných farmaceutiek, laborantiek i sanitárok sa každý deň stará o to, aby ste v lekárňach našli vždy všetko, čo potrebujete. Zhodli sa na tom, že sa o vás starajú s láskou a veria, že to cítite.

Kto tvorí kolektívy týchto troch lekární? Kto sa stará o to, aby v nich všetko fungovalo? Koho stretávate za výdajnými okienkami? Kto vám radí?

Toto sú ony, dámy, ktoré sa starajú o naše zdravie.


Renátka je v Lekárni Západ od roku 2009. Pomohla nájsť každému lieku svoje miesto, do každého okienka vložila správny vitamín a s majiteľkou Zuzkou vdýchli celému nápadu život. Pracuje ako farmaceutická laborantka, vydáva voľnopredajné lieky, stará sa o skladovú politiku, objednáva lieky. Vie pritlačiť tam, kde treba a tak pre vás zabezpečí aj lieky, ktoré inde nezoženiete.

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v B. Bystrici, ktorú doplnila o atestáciu na pomaturitnom štúdiu. Svoje skúsenosti, vedomosti a rady od vtedy odovzdáva pacientom, ale aj kolegynkám, ktoré s ňou pracujú. Renča je tiež stravovací manažér a už pri raňajkách rieši, čo budú obedovať a keď si čerpá dovolenku, kolegyne hladujú.

Miluje otužovanie, ktoré ju zlákalo pred šiestimi rokmi, keď sa jej podarilo nájsť partiu a založili klub Sobotské ľadové medvede. Keď jej ponúknu kávu, odpovie: „Nie, ďakujem, mám svoju Popradskú." Tá je totiž jej jediná, najobľúbenejšia.


Veronika tvorí dôležitú súčasť kolektívu Lekárne Západ, kde pracuje od roku 2021. Študovala na Farmaceutickej fakulte Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach a pracuje ako farmaceutka.

Aktívne sa podieľa na práci v moderne vybavenom laboratóriu. Pracuje v ňom s rozvahou a profesionalitou. Voľný čas trávi so svojou rodinou, synčekom Aďkom a priateľom. Ako sama hovorí, objavila čaro záhradky a pestuje zeleninu, nasadili si stromčeky a na terase s ľadovou kávou v ruke si vychutnáva pohľad na ne.

Viete, čo jej okrem trojitej zmrzliny zaručene zlepší deň? Určite Fero Joke alebo Števo Martinovič a ak si vás Veruška pustí k telu, zistíte, že jej humor je im veľmi podobný.


Gabika patrí medzi stálice, v Lekárni Západ pracuje od roku 2012. Do lekárne nastúpila hneď po ukončení štúdia na Farmaceutickej fakulte Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach. Gabi je odborná zástupkyňa, farmaceutka. Momentálne je na vytúženej materskej dovolenke, užíva si vzácne chvíle s dcérkou Saškou. Do vtedy tvorila dvojicu s Renčou, riadila, kontrolovala a odborne usmerňovala prevádzku lekárne.

Gabi ide a rieši, kým nevyrieši. Ak sa do niečoho pustí, nenechá to rozpracované. Ona je tá, ktorá si pamätá heslá, kódy a vie, čo kam zapísala. Gabi je super parťáčka, rada sa smeje, zabáva a už sa teší, keď si popri svojej rodine nájde čas na fitnes. Kolegyne jej ďakujú, že je a tešia sa na ňu po materskej dovolenke.


Dámsky kolektív Lekárne Západ dopĺňa Ivka, ktorá do lekárne prišla pracovať v roku 2017 po ukončení štúdia na Farmaceutickej fakulte Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, keď ju oslovila šéfka Zuzka. Pracuje ako farmaceutka a okrem toho ju zaujíma aromaterapia ako doplnková liečba. Ivka je všestranná, vynikajúco varí, ešte lepšie pečie.

Vo voľnom čase si vychutnáva chvíle s manželom a dcérkou Laurinkou, rada cestuje, stretáva sa s priateľmi a neohrdne ani tanečným večerom v klube. Jej príjemný hlas napovedá, že je naozaj milá a vľúdna ku každému zákazníkovi, ktorý príde. K tomu všetkému myslí aj na svoje zdravie a prírodu, a tak do práce chodí bicyklom.Andrejka prišla pracovať do Lekárne na námestí v roku 2018, vtedy Zuzka lekáreň otvorila. Nevybrala si ju k sebe náhodou. Keď vojdete do Lekárne na námestí, akoby tam Andy bola od nepamäti.

Po ukončení Strednej zdravotníckej školy v B. Bystrici sa rozhodla, že popri venovaniu sa rodine, zvládne aj štúdium. Áno, zvládla a úspešne ukončila pomaturitné štúdium s atestáciou. Ak do lekárne prídete s nejakou bolesťou, starosťou, ona je presne tá, ktorá vám položí veľa otázok, aby zistila príčinu.

Ak si prídete kúpiť liek na bolesť hlavy, možno odídete s krémom na uvoľnenie svalstva. Bez čoho ale nikdy neodídete, je jej vzácna a dobrá rada, ktorú vám dá bez nároku na odmenu. Andy je doma superhrdinka, zvláda starostlivosť o troch šikovných synov, manžela, dom a záhradu. Najlepší relax je pre ňu oddych na terase s manželom a so šálkou rozvoniavajúcej kávy.


Janku stretávate v Lekárni na námestí od roku 2019, do tímu prišla len pár mesiacov po tom, čo lekáreň otvorili. Bola súčasťou rozbehu lekárne, prerábky aj zariaďovania. Ona je presne tá, ktorá pomôže so všetkým, čo treba.

Janka je mladá slečna s dlhoročnými skúsenosťami. Študovala v B. Bystrici na Strednej zdravotníckej škole, ktorú doplnila atestáciou na pomaturitnom štúdiu. Pracuje ako laborantka, má vynikajúci prehľad v liekoch, poradí v každej bolesti a starosti, s ktorou prídete.

Aj v práci je počítačový „MacGyver“ a kamarát na telefóne. V súkromí, ako zvykne povedať, robí, čo príde. Športuje, rada cestuje, nahovoríte ju (skoro) na čokoľvek, s čím ju oslovíte. Stretnete ju na túre, pri jazere, na bicykli, paddleboarde, ale aj vo fitku, ktoré ju veľmi baví. Ako hovorí jej priateľ, Janka je šťastne zadaná.


Kolektív Lekárne na námestí dopĺňa Ildi, ktorá v lekárni pracuje od roku 2019. Ildi je farmaceutka, poradí vám v liekoch na predpis, má na starosti skladovú politiku, zabezpečuje všetky lieky, pre ktoré si prídete.

Študovala na Farmaceutickej fakulte Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne a počas štúdia bola 3 roky vo výskume. Po ukončení vysokej školy pokračovala vo vzdelávaní na Slovenskej zdravotníckej univerzite, ktoré ukončila atestáciou – špecializačné štúdium v obore lekárenstvo. Aby toho nebolo málo, Ildi je predsedníčka Miestnej lekárenskej komory Rimavská Sobota.

Voľné chvíle trávi so svojimi deťúrencami v prírode, na výlete či pri športe. Obľubuje turistiku, dá sa nahovoriť na (skoro) všetko: príroda, badminton, tancovačka... Ildi je veľkou milovníčkou rastliniek. Rastlinám a kvetom sa u nej darí, správna starostlivosť je totiž základ úspechu.Lekáreň Kokava v Kokave nad Rimavicou tento rok prešla zmenami. Keď kolegynka Miška odišla na materskú dovolenku, do tímu pribudla Maťka, ktorú tam teraz stretávate.

Maťka vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v B. Bystrici, odbor farmaceutický laborant a pri výbere povolania neváhala ani minútu. Kolegyne teší jej zápal pre prácu, hneď ako nastúpila, uložila lieky v regáloch, urobila inventúru, prekontrolovala expirácie. Pracuje ako laborantka a jej dlhoročné skúsenosti a vedomosti každý deň pomáhajú pri práci. Keď je v lekárni chvíľu ticho, číta si odborné články a snaží sa vzdelávať. Ako sama hovorí, práca je pre ňu hobby.

V súkromí každú voľnú chvíľu venuje svojej rodine, dvom deťom a manželovi, je to pre ňu to najcennejšie. Energiu po náročných pracovných dňoch čerpá v prírode, na rybačke, rada chodí na huby a prechádzky so psom. Maťka rada pečie, pri čom vraj vie stráviť aj celý deň.


Lucka je ďalší člen dámskeho kolektívu Lekárne Kokava v Kokave nad Rimavicou. Študovala na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a keď sa písal rok 2018, nastúpila do lekárne v Lučenci.

V Lekárni Kokava pracuje od roku 2021 ako odborná zástupkyňa, farmaceutka. Organizuje, riadi, kontroluje a odborne usmerňuje prevádzku lekárne. Lucka je veselá slečna, väčšinu dňa sa usmieva. Ak sa jej opýtate na dovolenku, povie Škandinávia.

V súkromí sa naozaj nenudí. Chcete ísť na túru? Lucka pôjde tiež. Meditujete? Lucka tiež. Otužujete? Lucka tiež. Ak by ste ju chceli stretnúť, na joge sa vám to určite podarí.


Dôležitú úlohu v pracovnom tíme troch lekární zohrávajú aj ďalšie kolegyne, ktoré síce nestretávate, keď si prídete pre lieky, no bez nich by fungovanie lekárne nebolo možné. Hovoríme sanitárkach.

Vykonávajú odborné pracovné činnosti sanitárske, ako napríklad starostlivosť o zdravotnícke pomôcky, sterilizácia liekoviek, dezinfekcia a udržiavanie čistoty a hygieny v laboratóriu, pracovných aj skladových priestoroch. Starostlivo sledujú a zapisujú teploty v priestoroch lekárne, ktoré majú predpísané hodnoty.

Takže za to, že je v lekárňach stále tak čisto, vďačíme práve im. Okrem toho zastrešujú aj manipulačné práce pri príjme liekov, zdravotníckeho materiálu a doplnkového sortimentu. Uskladňujú doplnkový sortiment a kontrolujú expirácie.

V Lekárni na námestí od roku 2020 pracuje Boba. Zdenka do Lekárne Západ prišla v roku 2021, no kolegyne pozná už oveľa dlhšie. V Lekárni Kokava pracuje prvý rok kolegynka Ika. Pracovité sú aj v súkromí. Ak neupratujú v práci, tak doma, ak nie doma, pomáhajú rodinným príslušníkom.


A kto tieto lekárne spája?

Kolektív troch lekární uzatvára Zuzka, aj keď ona bola prvá, ktorá to v roku 2009 začala. Zuzka sa už ako dieťa pohybovala v lekárenskom prostredí, počas strednej školy pomáhala rodičom v rodinnej lekárni a tak výber školy a povolania bol jasný.

Po štúdiu na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave pracovala v rodinnej lekárni a po dlhoročných skúsenostiach sa rozhodla ísť vlastnou cestou a otvorila si Lekáreň Západ v Rimavskej Sobote. Ľuďom z veľkého sídliska tak uľahčila zabezpečovanie liekov, keďže bola vždy „po ruke“.

Zo zákazníkov sa rokmi stali dobrí známi, aj priatelia, ktorých vypočuje, keď treba pomôže a poradí a vždy urobí aj nemožné pre to, aby pre nich zabezpečila potrebné lieky. Pracuje aj na telefóne a denne pomáha ľuďom, keď jej zavolajú. Ak poznáte niekoho s heslom „idem, riešim“, tak je to bez pochýb ona. Neskončí, kým nevyrieši, čo potrebuje. Ide si za svojimi cieľmi a snaží sa byť vždy krok vpred.

Zuzka je šéfka, aj keď ona stále povie: "Som vaša kolegyňa." Zabezpečuje chod troch lekární: Lekárne Západ, Lekárne na námestí a Lekárne Kokava. Robí všetko pre to, aby zákazník našiel to, čo potrebuje. Nestará sa len o lieky, ale snaží sa priniesť do Rimavskej Soboty aj niečo nové. Zamilovala si bio, eko produkty a tak si v týchto lekárňach prídu na svoje aj podobní nadšenci bio produktov slovenskej a českej produkcie. Má naozaj obdivuhodný všeobecný rozhľad, zaujíma sa o trendy v lekárnictve, rada číta knihy, preferuje zdravý životný štýl a zdravé jedlá. Jej chuť a snaha byť stále lepšia ju posúva vpred.

Voľný čas si naplno užíva so svojou rodinkou, dcérkou Emkou, synčekom Maťkom a manželom Maťom. Zbožňuje humor, jej smiech a pozitívna nálada je súčasťou každého jej dňa. A aj dňa niektorej z jej lekární.

PR článok

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross