No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Stavba európskeho významu za 70 miliónov eur spájajúca Rim. Sobotu s Maďarskom je dokončená

9. apríla 2021 | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – SAJÓIVÁNKAPrevádzkovatelia prenosovej sústavy Slovenska a Maďarska spustili 5. apríla do komerčnej prevádzky významné prepojenie svojich elektrizačných sústav. Jedno z nich prechádza niekoľkými obcami v okrese Rimavská Sobota.

Je to významný míľnik, tvrdí SEPS

Slovenskú republiku a Maďarsko spojili nové významné cezhraničné elektrické vedenia 400 kV. „Prevádzkovatelia prenosových sústav oboch krajín – slovenský SEPS a maďarský MAVIR – začali s komerčnou prevádzkou nových cezhraničných slovensko-maďarských vedení 400 kV v lokalitách Gabčíkovo (SR) – Gönyű (MR) – Veľký Ďur (SR) a  Rimavská Sobota (SR) – Sajóivánka (MR),“ informuje Slovenská elektrizačná prenosová sústava, podľa ktorej projekty zvýšia energetickú bezpečnosť v strednej Európe, stabilitu prenosových sústav a zlepšia podmienky pre výmenu elektriny na medzinárodnom trhu s elektrinou.

Článok pokračuje pod reklamou



Stavba prechádza od Rimavskej Soboty cez katastrálne územia obcí Rimavské Janovce, Belín, Sútor, Radnovce, Vieska nad Blhom, Barca, Rumince, Chanava, Riečka, Kráľ a Abovce. Na území Slovenska bude mať 2×400 kV vedenie dĺžku viac ako 27 kilometrov, aj s územím v Maďarsku to je vyše 50 kilometrov.

"Historicky sme mali na maďarských hraniciach takzvané úzke hrdlo, ktoré jednak nedovoľovalo zvyšovať kapacity na obchodovanie a predstavovalo aj riziko, čo sa týka riadenia prenosu a udržiavania rovnováhy. Týmto vedením sa nám riziko znižuje," povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS Peter Dovhun. Riešenie pre odstránenie úzkeho miesta na cezhraničnom profile s Maďarskom sa podarilo zrealizovať po dvoch dekádach bilaterálneho plánovania.

Nové cezhraničné vedenia výrazne zmenšia doterajšie riziko výskytu kritických záťažových stavov na spoločnom prenosovom profile Slovenska a Maďarska. Výstavba cezhraničného vedenia taktiež prispeje k zvýšeniu obchodovateľnej kapacity na exponovanom (SK-HU) profile a zvýši bezpečnosť prevádzky prenosovej sústavy v dotknutom regióne pri plánovaných odstávkach okolitých zariadení prenosovej sústavy a pri poruchách.

Záber z leta 2020.

„Prenosová kapacita nových vedení 400 kV významným spôsobom pomôže odľahčiť preťažovaný cezhraničný profil prenosových sústav Slovenska a Maďarska. Vďaka týmto čerstvo sprevádzkovaným prenosovým vedeniam bude, okrem iného, možné pripájať do elektrizačnej sústavy nové obnoviteľné zdroje energie a zvýši sa aj bezpečnosť vyvedenia výkonu z atómovej elektrárne Mochovce,“ spresnil význam investície Peter Dovhun.

Záber z leta 2020.

Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka v krátkom čase rezort očakáva vydanie prvostupňového povolenia na spustenie prevádzky 3. bloku Mochoviec, čím sa značne zvýši výroba elektrickej energie.

„Budeme plne sebestační, čo sa týka výroby elektrickej energie a naopak, budeme môcť si dovoliť nejakú časť elektrickej energie vyviezť. Aby toto bolo možné, samozrejme, musíme mať prepojenia," vysvetlil minister Sulík.

Vysokonapäťové prepojenie prenosových sústav Slovenska a Maďarska v uvedených lokalitách realizovali obe krajiny po štyri roky. Celkové náklady na výstavbu sa vyšplhali na 70 miliónov eur.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross