Všimli ste si na jar v meste billboardy s oranžovým logom? Patrili veľkej, celosvetovo pôsobiacej korporácii, ktorá vo svojej oblasti vo svete technológií nemá silnejšieho konkurenta. Spoločnosť TE Connectivity Slovakia pôsobí v Rimavskej Sobote už takmer rok, aktuálne zamestnáva 130 ľudí a stále naberá nových zamestnancov.
V čom tkvie výnimočnosť tejto firmy? Celosvetovo pôsobiaca korporácia sa rozhodla investovať práve do firmy, ktorá sídli v malom meste, akým Rimavská Sobota je. Popredná pozícia na svetovom trhu v oblasti priemyselných technológií, nadštandardné pracovné podmienky, individuálny prístup k zamestnancom a adekvátne odmeňovanie na základe schopností a vedomostí – nie podľa regiónu, v ktorom sa nachádza – aj to robí z TE Connectivity Slovakia firmu, pre ktorú sa oplatí pracovať.
Spoločnosť TE Connectivity Ltd. s obratom 12 miliárd dolárov je svetovým lídrom v oblasti priemyselných technológií, ktorá si kladie za cieľ vytvárať bezpečnejšiu, trvale udržateľnú, produktívnu a prepojenú budúcnosť. Ich široká škála riešení konektivity a senzorov, preverená v tých najnáročnejších prostrediach, umožňuje pokrok v doprave, priemyselných aplikáciách, zdravotníckych technológiách, energetike, dátovej komunikácii i v domácnostiach. S takmer 80 000 zamestnancami (z ktorých cez 7 500 sú technickí špecialisti), ktorí spolupracujú so zákazníkmi v takmer 140 krajinách, napĺňa TE motto každé spojenie sa počíta.
Azda každý z nás pozná niekoho, kto z Rimavskej Soboty odišiel pre lepšiu prácu. TE Connectivity môže byť dôvodom, prečo sa vrátiť a pracovať v rodnom meste. Firma totiž obsadzuje aj pozície, ktoré doteraz v meste viac-menej chýbali. Príležitosti ponúkajú v oblasti logistiky, pre technicky zameraných kandidátov alebo pre kandidátov, ktorí už majú skúsenosti z automobilového priemyslu.
Aktuálne obsadzujú napríklad pozíciu manažéra logistiky, procesného inžiniera, ale hľadajú i nákupcov a asistentku riaditeľa. Dôležitou podmienkou pri väčšine pracovných miest je však ovládanie angličtiny minimálne na úrovni B2. TE Connectivity je skvelou príležitosťou napríklad pre mladých ľudí, ktorí skončili vysokú školu a radi by sa vrátili do svojho mesta.
Spoločnosť TE Connectivity má v meste dlhú históriu, aj keď jej názov v povedomí miestnych obyvateľov zatiaľ veľmi nerezonuje. Skôr ju poznali pod menom Kissling, ktorá v Rimavskej Sobote pôsobila predtým.
V roku 2019 dostala spoločnosť Kissling De výhodnú ponuku od nadnárodnej spoločnosti TE Connectivity, keďže TE Connectivity hľadala príležitosť, ako si rozšíriť svoje portfólio o produkty špeciálnych spínačov a do budúcna plánovala taktiež rozšíriť portfólio aj o produkty elektromobility. V tomto závod napĺňal očakávania v plnej miere. Od novembra 2020 funguje spoločnosť pod hlavičkou TE Connectivity Slovakia.
Prvopočiatky závodu siahajú až do roku 1960, keď sa spoločnosť Tesla rozhodla preniesť výrobu do Rimavskej Soboty a svoj nový závod nazvala ZVT – pobočka Rimavská Sobota. Výroba bola zameraná na produkciu mikrospínačov a spínačov a v tom čase zamestnávala okolo 250 zamestnancov.
Spoločnosti sa vtedy veľmi darilo, keďže bola monopolom na výrobu týchto produktov v rámci celej republiky a produkovala pre približne 750 zákazníkov s pôsobnosťou v rámci celého Československa. Počas týchto rokov sa zmenil názov firmy na Tesla BB a pod touto hlavičkou produkovali až do roku 1990, keď sa ZVT BB oddelilo od ZVT a premenovalo sa na Mikromex.
V tomto čase sa spoločnosť zameriavala na produkciu mikrospínačov, spínačov, dvoch druhov relé pre lietadlá Kunovice a taktiež sa u nás vyrábali počítače PP01 a PP06 a modemy. V roku 1991/92 sa skončila výroba počítačov a modemov, a preto sa vtedajšie vedenie spoločnosti rozhodlo hľadať investora, s ktorým by bolo možné naďalej udržať výrobu a závod ako taký pri živote.
V roku 1992 sa im to podarilo. Na veľtrhu v Brne sa im podarilo nakontaktovať na spoločnosť Kissling, s ktorou sa začalo vyjednávanie, ktoré spelo k zdarnému koncu. Kedže spoločnosť Kissling DE produkovala asi 1/3 svojich výrobkov pre americkú armádu, po páde Berlínskeho múru stratila veľkú zákazku a musela hľadať inú alternatívu, ktorá by túto stratu dokázala kompenzovať.
Spoločnosť mala výrobný program a technologické vybavenie a hľadala rentabilnú pracovnú silu, ktorú našla práve v našom regióne.
Spoločnosť vo svojich počiatkoch dostala názov Kriváň Electric (r. 1994), neskôr sa premenovala na MS Electric (1997) a v rokoch 98/99 pôsobila pod názvom Kissling Slovensko. V roku 2007 mala spoločnosť okolo 70 zamestnancov, tento rast však zastavila kríza, keď ich počet klesol na 32. Výroba spoločnosti bola zameraná na produkciu mikrospínačov, spínačov a časti relé do dopravných a poľnohospodárskych mechanizmov. Keďže pôvodné priestory začali byť pre výrobné účely nepostačujúce, spoločnosť začala zvažovať kroky, ktoré umožnia ďalší rast.
Jej pôvodný plán bol, že na pozemku bývalých kasární s rozlohou takmer dva hektáre mali stáť výhľadovo štyri haly, každá za približne tri milióny eur. Malo ísť o rozšírenie zámeru Kisslingu ešte z roku 2008, keď chcela firma stavať prvú halu. Pre krízu vtedy projekt pribrzdili. V roku 2011 však výroba a počty zamestnancov opäť rástli a firma sa rozhodla rozšíriť svoju prevádzku o nové priestory najneskôr v roku 2012.
Aj na základe faktu, že sa po kríze rozhodla spoločnosť Kissling expandovať, mesto dostalo od vlády dotáciu, aby mohla byť vybudovaná infraštruktúru v bývalých kasárňach. Spoločnosť Kissling Slovensko, slovenská dcérska, spoločnosť nemeckého koncernu Kissling, zrealizovala výstavbu hál za niekoľko miliónov eur v priemyselnej zóne v Rimavskej Sobote. Aktuálne priestory boli skolaudované v roku 2013.
Pôvodná výroba narástla z počtu 32 zamestnancov na 60 – produkcia sa sústreďovala hlavne v hale 1. V tom čase spoločnosť vyrábala mikrospínače a spínače, produkcia v druhej hale začala v roku 2015, keď sa portfólio rozšírilo o cievky a batériové spínače.
A ako zvládla spoločnosť posledné mesiace, ktoré sa niesli v znamení pandémie nového koronavírusu? Napriek ťažkým časom sa snažia svojim zamestnancov vytvárať prostredie, kde môžu v rámci možností fungovať v čo najkomfortnejšom režime.
Zabezpečujú svojim zamestnancom rúška zdarma, realizujú testovanie v rámci závodu, poskytujú im nepretržite poradenstvo v tejto oblasti, zabezpečujú vitamínové balíčky. Na jeseň majú taktiež v pláne i stretnutie s odborníkom, aby podporili zaočkovanosť v ich závode.
Spoločnosť TE Connectivity nezabúda ani na menšie pozornosti v priebehu celého roka. Či už je to nanukový deň, ktorý osvieži počas horúceho leta, alebo vianočné a mikulášske balíčky. Každoročne ďalej organizujú oranžový deň na oslavu ich značky a každý nový zamestnanec dostane uvítací balíček s množstvom drobností, ktoré využije pri bežnom fungovaní v rámci firmy.
Firma dbá na to, aby mal každý jeden zamestnanec vytvorené také podmienky, aby sa v ich spoločnosti cítil dobre. Vedia, že len šťastný a spokojný zamestnanec môže podávať maximálne výkony. Firma TE Connectivity dáva veľký dôraz na individuálny prístup a blaho svojich zamestnancov.
PR článok
Pri PR a sponzorovaných článkoch redakcia štandardne uzatvára komentáre.