No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rim. Sobota: Kissling už takmer rok pôsobí pod hlavičkou TE Connectivity. Je svetovým lídrom v oblasti priemyselných technológií

19. augusta 2021 | |  | 

Všimli ste si na jar v meste billboardy s oranžovým logom? Patrili veľkej, celosvetovo pôsobiacej korporácii, ktorá vo svojej oblasti vo svete technológií nemá silnejšieho konkurenta. Spoločnosť TE Connectivity Slovakia pôsobí v Rimavskej Sobote už takmer rok, aktuálne zamestnáva 130 ľudí a stále naberá nových zamestnancov.

Svetového lídra máme aj v Rimavskej Sobote

V čom tkvie výnimočnosť tejto firmy? Celosvetovo pôsobiaca korporácia sa rozhodla investovať práve do firmy, ktorá sídli v malom meste, akým Rimavská Sobota je. Popredná pozícia na svetovom trhu v oblasti priemyselných technológií, nadštandardné pracovné podmienky, individuálny prístup k zamestnancom a adekvátne odmeňovanie na základe schopností a vedomostí – nie podľa regiónu, v ktorom sa nachádza – aj to robí z TE Connectivity Slovakia firmu, pre ktorú sa oplatí pracovať.

Spoločnosť TE Connectivity Ltd. s obratom 12 miliárd dolárov je svetovým lídrom v oblasti priemyselných technológií, ktorá si kladie za cieľ vytvárať bezpečnejšiu, trvale udržateľnú, produktívnu a prepojenú budúcnosť. Ich široká škála riešení konektivity a senzorov, preverená v tých najnáročnejších prostrediach, umožňuje pokrok v doprave, priemyselných aplikáciách, zdravotníckych technológiách, energetike, dátovej komunikácii i v domácnostiach. S takmer 80 000 zamestnancami (z ktorých cez 7 500 sú technickí špecialisti), ktorí spolupracujú so zákazníkmi v takmer 140 krajinách, napĺňa TE motto každé spojenie sa počíta.

Chcú, aby sa do mesta vrátili mladí ľudia

Azda každý z nás pozná niekoho, kto z Rimavskej Soboty odišiel pre lepšiu prácu. TE Connectivity môže byť dôvodom, prečo sa vrátiť a pracovať v rodnom meste. Firma totiž obsadzuje aj pozície, ktoré doteraz v meste viac-menej chýbali. Príležitosti ponúkajú v oblasti logistiky, pre technicky zameraných kandidátov alebo pre kandidátov, ktorí už majú skúsenosti z automobilového priemyslu.

TE Connectivity funguje v Rimavskej Sobote od októbra 2020. Za uplynulý rok sa v ich spoločnosti vyformovalo napríklad oddelenie HR a logistiky. Vznikli i rôzne nové pozície v oblasti financií, kvality a logistiky.

Aktuálne obsadzujú napríklad pozíciu manažéra logistiky, procesného inžiniera, ale hľadajú i nákupcov a asistentku riaditeľa. Dôležitou podmienkou pri väčšine pracovných miest je však ovládanie angličtiny minimálne na úrovni B2. TE Connectivity je skvelou príležitosťou napríklad pre mladých ľudí, ktorí skončili vysokú školu a radi by sa vrátili do svojho mesta.

Ich predchodcom bol Kissling

Spoločnosť TE Connectivity má v meste dlhú históriu, aj keď jej názov v povedomí miestnych obyvateľov zatiaľ veľmi nerezonuje. Skôr ju poznali pod menom Kissling, ktorá v Rimavskej Sobote pôsobila predtým.

V roku 2019 dostala spoločnosť Kissling De výhodnú ponuku od nadnárodnej spoločnosti TE Connectivity, keďže TE Connectivity hľadala príležitosť, ako si rozšíriť svoje portfólio o produkty špeciálnych spínačov a do budúcna plánovala taktiež rozšíriť portfólio aj o produkty elektromobility. V tomto závod napĺňal očakávania v plnej miere. Od novembra 2020 funguje spoločnosť pod hlavičkou TE Connectivity Slovakia.

Dlhá história, istá budúcnosť

Prvopočiatky závodu siahajú až do roku 1960, keď sa spoločnosť Tesla rozhodla preniesť výrobu do Rimavskej Soboty a svoj nový závod nazvala ZVT – pobočka Rimavská Sobota. Výroba bola zameraná na produkciu mikrospínačov a spínačov a v tom čase zamestnávala okolo 250 zamestnancov.

Spoločnosti sa vtedy veľmi darilo, keďže bola monopolom na výrobu týchto produktov v rámci celej republiky a produkovala pre približne 750 zákazníkov s pôsobnosťou v rámci celého Československa. Počas týchto rokov sa zmenil názov firmy na Tesla BB a pod touto hlavičkou produkovali až do roku 1990, keď sa ZVT BB oddelilo od ZVT a premenovalo sa na Mikromex.

V tomto čase sa spoločnosť zameriavala na produkciu mikrospínačov, spínačov, dvoch druhov relé pre lietadlá Kunovice a taktiež sa u nás vyrábali počítače PP01 a PP06 a modemy. V roku 1991/92 sa skončila výroba počítačov a modemov, a preto sa vtedajšie vedenie spoločnosti rozhodlo hľadať investora, s ktorým by bolo možné naďalej udržať výrobu a závod ako taký pri živote.

V roku 1992 sa im to podarilo. Na veľtrhu v Brne sa im podarilo nakontaktovať na spoločnosť Kissling, s ktorou sa začalo vyjednávanie, ktoré spelo k zdarnému koncu. Kedže spoločnosť Kissling DE produkovala asi 1/3 svojich výrobkov pre americkú armádu, po páde Berlínskeho múru stratila veľkú zákazku a musela hľadať inú alternatívu, ktorá by túto stratu dokázala kompenzovať.

Spoločnosť mala výrobný program a technologické vybavenie a hľadala rentabilnú pracovnú silu, ktorú našla práve v našom regióne.

Spoločnosť vo svojich počiatkoch dostala názov Kriváň Electric (r. 1994), neskôr sa premenovala na MS Electric (1997) a v rokoch 98/99 pôsobila pod názvom Kissling Slovensko. V roku 2007 mala spoločnosť okolo 70 zamestnancov, tento rast však zastavila kríza, keď ich počet klesol na 32. Výroba spoločnosti bola zameraná na produkciu mikrospínačov, spínačov a časti relé do dopravných a poľnohospodárskych mechanizmov. Keďže pôvodné priestory začali byť pre výrobné účely nepostačujúce, spoločnosť začala zvažovať kroky, ktoré umožnia ďalší rast.

Nielenže chcú, aby ich firma rástla, radi by si „vychovali“ aj vlastných zamestnancov. Duálny systém vzdelávanie je pre nich tou správnou cestou, a preto by chceli spolupracovať so strednými školami. Zatiaľ sú však ešte len na začiatku. Záujem majú o stredoškolákov so strojárskym zameraním.

Postavili nové haly

Jej pôvodný plán bol, že na pozemku bývalých kasární s rozlohou takmer dva hektáre mali stáť výhľadovo štyri haly, každá za približne tri milióny eur. Malo ísť o rozšírenie zámeru Kisslingu ešte z roku 2008, keď chcela firma stavať prvú halu. Pre krízu vtedy projekt pribrzdili. V roku 2011 však výroba a počty zamestnancov opäť rástli a firma sa rozhodla rozšíriť svoju prevádzku o nové priestory najneskôr v roku 2012.

Aj na základe faktu, že sa po kríze rozhodla spoločnosť Kissling expandovať, mesto dostalo od vlády dotáciu, aby mohla byť vybudovaná infraštruktúru v bývalých kasárňach. Spoločnosť Kissling Slovensko, slovenská dcérska, spoločnosť nemeckého koncernu Kissling, zrealizovala výstavbu hál za niekoľko miliónov eur v priemyselnej zóne v Rimavskej Sobote. Aktuálne priestory boli skolaudované v roku 2013.

Pôvodná výroba narástla z počtu 32 zamestnancov na 60 – produkcia sa sústreďovala hlavne v hale 1. V tom čase spoločnosť vyrábala mikrospínače a spínače, produkcia v druhej hale začala v roku 2015, keď sa portfólio rozšírilo o cievky a batériové spínače.

Individuálny prístup aj počas pandémie

A ako zvládla spoločnosť posledné mesiace, ktoré sa niesli v znamení pandémie nového koronavírusu? Napriek ťažkým časom sa snažia svojim zamestnancov vytvárať prostredie, kde môžu v rámci možností fungovať v čo najkomfortnejšom režime.

Zabezpečujú svojim zamestnancom rúška zdarma, realizujú testovanie v rámci závodu, poskytujú im nepretržite poradenstvo v tejto oblasti, zabezpečujú vitamínové balíčky. Na jeseň majú taktiež v pláne i stretnutie s odborníkom, aby podporili zaočkovanosť v ich závode.

O svojich zamestnancov sa starajú

Spoločnosť TE Connectivity nezabúda ani na menšie pozornosti v priebehu celého roka. Či už je to nanukový deň, ktorý osvieži počas horúceho leta, alebo vianočné a mikulášske balíčky. Každoročne ďalej organizujú oranžový deň na oslavu ich značky a každý nový zamestnanec dostane uvítací balíček s množstvom drobností, ktoré využije pri bežnom fungovaní v rámci firmy.

Firma dbá na to, aby mal každý jeden zamestnanec vytvorené také podmienky, aby sa v ich spoločnosti cítil dobre. Vedia, že len šťastný a spokojný zamestnanec môže podávať maximálne výkony. Firma TE Connectivity dáva veľký dôraz na individuálny prístup a blaho svojich zamestnancov.

PR článok

Pri PR a sponzorovaných článkoch redakcia štandardne uzatvára komentáre.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross