No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V meste bola založená medzi prvými. Rodinnú firmu si generačne odovzdávajú

RIMAVSKÁ SOBOTA – Firma Optika MIOK vznikla v roku 1990, keď do Rimavskej Soboty z Bratislavy prišiel s poslaním štátneho optika Milan Okruhlica. Práca optika sa skutočne stala jeho poslaním a svoje skúsenosti odovzdával aj ďalším generáciám.

Ako čas plynul, do odvetvia optiky sa pridala aj jeho dcéra Júlia Okruhlicová, ktorá okrem toho, že s ním dlhé roky spolupracovala, v roku 2016 so živnosťou prevzala rodinný podnik. V roku 2020 ju ako zástupca ďalšej generácie prebral pod svoje krídla Patrik Okruhlica, ktorý naďalej so svojou mamou pokračuje v rozširovaní a zveľaďovaní rodinnej firmy.

„Na pamiatku môjho starého otca slúži aj pripomienka jeho portrétu, ktorá je umiestnená na banneri nad hlavným vchodom do optiky, a tiež na rodinných obrazoch v interiéri optiky,“ povedal pre Rimava.sk súčasný majiteľ Patrik Okruhlica.

Ako sám potvrdil, vo svete okuliarov je potrebné neustále sa vzdelávať. Vznikajú stále novšie postupy či varianty šošoviek. „Na prehľad v oblasti nových informácií a nového tovaru slúžia rôzne semináre alebo veľké výstavy, na ktoré chodíme. Tak isto sa inovujú aj stroje, ktoré sa používajú na presnejšie meranie zraku a vďaka týmto seminárom sa môžeme zdokonaľovať vo svete optiky,“ vysvetlil Okruhlica.

Na prácu optika alebo optometristu je potrebné špecifické vzdelanie. Na základe tejto skutočnosti sa môžu optiky aj líšiť. Rôzne očné optiky sa venujú najmä predaju a napríklad výmenu a brúsenie skla si objednajú u dodávateľov. Táto optika vám garantuje rýchly servis a sklíčka vám pripravia priamo na pobočke.

Optika MIOK vám v priemere dokáže ponúknuť na výber približne okolo sto rámov. Samozrejme, tento počet je menný a ak dôjde k vypredaniu zásob, optika zabezpečí tovar od rôznych dodávateľov. „Značiek na trhu je veľmi veľa. Vyberám hlavne tovar, ktorý viem, že by sa mohol páčiť zákazníkom a samozrejme aj mne. Záleží aj na ponuke od dílerov, ale nikdy nenechám optiku bez tovaru. Dopĺňa sa priebežne podľa potreby,“ vysvetlil.

V optike sa snažia aj o to, aby každý zákazník mal svoj špecifický rám. „Mám skúsenosť aj s tým, že prišla zákazníčka, ktorá chcela identické okuliare ako mala jej kamarátka, ktorá jej povedala o našej optike. Tak priniesli okuliare, ktoré sa zákazníčke páčili a ja som jej objednal taký istý rám. Snažíme sa zákazníkom vyhovieť a komunikujem s nimi priamo,“ upresnil.

Ak si aj zákazník vyberie rámik, majiteľ mu úprimne poradí, či sa mu hodí, alebo nie. „Môže sa stať, že mu naozaj nesedí, ale veľmi ho chce, tak ho upozorním, že je to na ňom,“ dodal.

Podľa slov majiteľa nie je dôležité so zákazníkom vyberať rám iba z estetického hľadiska. Musí mu sedieť po všetkých stránkach a najmä po tých funkčných. Nemajte strach, ak sa vás pri výbere optik opýta na vašu prácu a na čo budete okuliare využívať. Je to veľmi dôležité pri ich výbere a nastavení.

„Komunikujem a pýtam sa zákazníkov, na čo okuliare budú využívané a ako často budú nosené. Je často rozdiel, ak potrebujú zákazníci napríklad okuliare iba do kancelárie ku papierom a aj na počítač, alebo iba na jedno z toho. Bude zbytočné, ak si zákazník vyberie pekný rámik, ak mu nesedí na nose, alebo je mu malý a podobne. Vtedy môžu vzniknúť ešte väčšie problémy,“ vysvetlil.

Pri kúpe vašich okuliarov je dôležité, aby sa vám s nimi dobre manipulovalo. Dostanete rôzne rady a školenie, ako sa o ne starať. Optika MIOK má k dispozícii aj bohatú ponuku príslušenstva, ako napríklad rôzne šnúrky, puzdra, okluzory, handričky a spreje, ktoré pomáhajú na rýchle odhmlievanie okuliarov. V ich ponuke nájdete aj slnečné okuliare, ktoré môžu byť, ale aj nemusia byť upravené dioptriami.

Stalo sa vám už niekedy, že vám okuliare napríklad spadli, vypadla vám z nich súčiastka, nalomili sa alebo skrivili? Nemusíte dlho rozmýšľať nad tým, na koho by ste sa mali obrátiť. Áno, aj s takýmito problémami vám v optike vedia pomôcť a môžu vám vaše okuliare zachrániť.

Vedeli ste o možnosti čistenia okuliarov pomocou ultrazvuku?

Ak sú vaše okuliare v takom stave, že ich neviete vyčistiť bežným spôsobom, môžete navštíviť túto optiku a oni sa už postarajú o ich čistenie vďaka ultrazvukovej technológii. Touto technológiou nevyčistia precíznejšie iba vaše okuliare, ale tak isto vám môžu pomôcť so zlatými alebo striebornými retiazkami a náušnicami bez kamienkov.

Ak si nie ste istí svojimi dioptriami a máte pocit, že by ste ich potrebovali silnejšie, ale návštevu očného lekára momentálne nestíhate, Optika MIOK vám ponúka možnosť merania zraku alebo vašich dioptrií. Ak optik pri meraní zraku zaznamená, že niečo nie je v poriadku, ihneď vás odporučí k očnému lekárovi.

Očný optik v žiadnom prípade nenahradí očného lekára a je potrebné, aby ste dbali na komplexné vyšetrenie u svojho očného lekára pravidelne. „Tak isto, ako sa chodí k obvodnému lekárovi, je potrebné ísť aj k očnému lekárovi. Môže zistiť vady, o ktorých pacient do toho momentu ani nevedel a môžu ich zistiť včas. Prehliadka môže zistiť aj šedý zákal, a potom je zákrok jednoduchší, ak sa na to príde skôr. Prevencia je dôležitá,“ vysvetlil. 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross