No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vo Fiľakove vzniknú nové pracovné miesta. Kraj podporí revitalizáciu priemyselného parku

1. júla 2022 | |  | 
Zdroj: BBSK

FIĽAKOVO - Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) podporí revitalizáciu časti priemyselného parku vo Fiľakove. Informovala o tom vedúca odboru komunikácie BBSK Lenka Štepáneková s tým, že sumu schválilo krajské zastupiteľstvo na piatkovom (1. 7.) rokovaní. Projekt však potrebuje aj ďalšie zdroje.

Hlavným zámerom je ekonomický rozvoj prihraničného územia Novohradu a mesta Fiľakovo. Samospráva sa spolu s krajom pokúsi oživiť priemyselnú zónu a zlepšiť podmienky pre fungovanie malých a stredných podnikov.

Článok pokračuje pod reklamou


V rámci projektu by v meste mala pribudnúť veľká skladová a výrobná hala, administratívne priestory, parkovisko a všetka potrebná infraštruktúra pre priemyselný park. To všetko by sa malo odraziť na vzniku viac ako 50 nových pracovných miest.

Na projekt v pôvodnej hodnote viac ako 4 milióny eur sa mestu Fiľakovo podarilo získať prostriedky v rámci cezhraničnej spolupráce Interreg a tiež si zobralo dlhodobý investičný a preklenovací úver.

Vizualizácia haly. Zdroj: KApAR s.r.o.

Od konca minulého roka sa však ceny prác i materiálov natoľko zvýšili, že ani tieto prostriedky na výstavbu stačiť nebudú. „Našou snahou je jednak odstrániť urbanistickú jazvu, ktorá špatí okolie historického centra, ale aj prilákať investorov a vytvoriť nové pracovné miesta. Pracujeme na tomto projekte už päť rokov, ale koronakríza i vojna na Ukrajine prispeli k obrovskému zdražovaniu. Vidíme, že najnižšie cenové ponuky dnes prichádzajú vo výške viac ako 5,4 milióna eur," povedal primátor Fiľakova a krajský poslanec za obvod Lučenec Attila Agócs.

Článok pokračuje pod reklamou


"Ďakujem všetkým, ktorí priložili ruku k dielu a čakáme aj vládnu pomoc – ak sa nenájdu zdroje, tento projekt padne, čo by bola obrovská škoda," dodal.

Podpredseda BBSK Ondrej Lunter uviedol, že kraj samospráve ponúkol pomocnú ruku v sume 400-tisíc eur, ktorú poslanci schválili. "Stále to však vyzerá tak, že peňazí nebude dostatok. Chcel by som preto aj z tohto miesta poprosiť príslušné ministerstvá, či už MIRRI alebo ministerstvo hospodárstva, aby sa touto témou zaoberali. Financovanie je napäté, odhadovaný rozdiel medzi pokrytými zdrojmi a finálnou sumou je do 500-tisíc eur. Prosím, hľadajme spoločné riešenie a nenechajme takúto investíciu, nesmierne dôležitú pre juh Slovenska, stroskotať,“ dodal.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross