No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Podpora projektov cez MAS má zatiaľ stopku, dôvodom je doteraz neohodnotená stratégia

perex-strategiaSú to už tri roky od prvého zasadnutia zástupcov samospráv, podnikateľov, občianskych združení a ďalších aktívnych organizácií i jednotlivcov z územia MAS Malohont, kedy odštartovali dvojročný proces prípravy stratégie miestneho rozvoja na roky 2016 - 2023. Výsledok hodnotenia tejto stratégie však dodnes nepoznáme. Rimava.sk o tom informovala manažérka miestnej akčnej skupiny Malohont Miroslava Vargová.

Podľa Vargovej vo februári 2016 bolo vyhlásené tzv. 2. kolo výzvy na predkladanie žiadostí o schválenie stratégie a udelenie štatútu MAS, v ktorom sa malo definitívne rozhodnúť o podporení, alebo nepodporení stratégie, a to na základe výsledkov hodnotenia z 1. kola výzvy. „To nám bolo doručené 11. marca 2016 v podobe pozitívnej hodnotiacej správy. Žiadosť o schválenie stratégie a udelenie štatútu MAS sme teda predložili 17. marca 2016 na Pôdohospodársku platobnú agentúru a 19. septembra 2016 nám bolo doručené potvrdenie o registrácii našej žiadosti,“ priblížila a dodala, že stačilo si počkať už len na definitívne rozhodnutie, ku ktorému však nedošlo, nakoľko o 4 dni neskôr bola uvedená výzva zrušená. Podľa manažérky jedným z dôvodov bolo zvýšenie pokrytia územia SR miestnymi akčnými skupinami, čo pri rovnakom finančnom balíku znamenalo zníženie požadovanej finančnej podpory na stratégiu.

„V prípade našej MAS to znamenalo zníženie požadovanej sumy z 3,88 mil. eur na 3,23 mil. eur pri zachovaní podpory pre všetky pôvodne vybrané opatrenia. Takto upravenú stratégiu sme spolu so žiadosťou o schválenie stratégie a udelenie štatútu MAS opätovne predložili na Pôdohospodársku platobnú agentúru 2. decembra 2016 a odvtedy opäť čakáme na rozhodnutie o podporení alebo nepodporení stratégie,“ avizuje Vargová s tým, že napriek všetkému pevne dúfajú, že to už v tomto roku bude známe a budú môcť opäť podporiť množstvo projektov v regióne.

Kedy sa začne s podporou projektov cez MAS?
Podľa manažérky od predloženia stratégie neprejde ani týždeň, kedy by sa potenciálni žiadatelia z územia MAS neinformovali o možnostiach a termínoch podpory. Ako avizuje Vargová, ak by išlo zo strany ministerstva a Pôdohospodárskej platobnej agentúry všetko tak, ako malo, dnes by už mali vyhlásené prvé výzvy na predkladanie projektov. „Realita je však iná a naše možnosti zmeniť to, sú minimálne,“ podotkla Vargová. Ako spomenula, prvoradou podmienkou je schválenie stratégie a udelenie štatútu MAS, k čomu dodnes ešte nedošlo. Potom bude podľa jej slov nasledovať ešte predloženie žiadostí na chod MAS, bez ktorého ani tá najlepšie spracovaná stratégia nemá šancu na úspešnú realizáciu a zrejme až potom príde na rad dlho očakávané vyhlásenie prvej výzvy prostredníctvom MAS v programovom období 2014 - 2020. „Kedy a či to bude ešte v tomto roku, to žiaľ nevieme,“ doplnila.

Ako dodala na záver, ďakujú však všetkým členom a dobrovoľníkom MAS Malohont, ktorí napriek tomu, že realizácia stratégie mešká, nestrácajú dôveru v ich spoločné ciele a naďalej sa podieľajú alebo iným spôsobom podporujú aktivity MAS. „Obrovská vďaka patrí aj obciam, ktoré sa k podpore rozvoja regiónu postavili tak, ako sa má a finančne prispievajú na činnosť MAS aj v období, kedy nie sú k dispozícii dotácie na podporu rozvoja vidieckych regiónov. Môžu byť príkladom aj pre ostatné obce na Slovensku.“

Proces prípravy stratégie pod názvom Srdcom spätí s Malohontom, jeho rozvoj je naším mottom prebiehal podľa Vargovej v rokoch 2014 - 2015 s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja a z príspevkov obcí zahrnutých do územia MAS. Na stratégii sa podieľali ľudia nielen z radov zástupcov samospráv, ale aj podnikatelia, občianske združenia a ďalšie aktívne organizácie a jednotlivci. Ako ďalej uviedla od februára 2014 do decembra 2015, kedy bola stratégia predložená na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, sa stovky miestnych ľudí zapojili do rôznych pracovných stretnutí a aktivít.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Ivana Kováčová, MAS Malohont


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross