No active "ca-sidebar-197687" sidebar

APRÍL: V regióne budú majstrovstvá v kulturistike, ovčiarsky deň aj stavanie májov

Otvorenie pastierskej sezóny, stavanie mája či majstrovstvá Slovenska v kulturistike - to sú len niektoré z podujatí, ktoré sa v apríli chystajú v regióne a obciach na území Miestnej akčnej skupiny (MAS) Malohont. Rimava.sk informovala manažérka MAS Miroslava Kubaliaková.

Ako pripomenula, v znamení športu sa ponesie druhý aprílový víkend. Hnúšťa bude v sobotu 13. apríla dejiskom majstrovstiev Slovenska v kulturistike juniorov (do 23 rokov) a masters (nad 40 rokov), ktoré sa budú konať v Dome kultúry od 15.00 hod. O spestrenie programu sa svojimi exhibičnými vystúpeniami postarajú niekoľkí profesionálni kulturisti a tanečná skupina Šaman Leo z Bratislavy.
V Dome kultúry v Kokave nad Rimavicou bude v ten istý deň o 18.00 hod. kultúrny program pod názvom Nedospievaná pieseň. V spomienkovom programe pri príležitosti 90. výročia od narodenia a 50. výročia od úmrtia speváka a tanečníka Pavla Bielika - Bučka vystúpia speváci ľudových kokavských piesní a Folklórny súbor Kokavan.

O týždeň neskôr, 20.apríla, sa pri príležitosti Dňa Zeme uskutoční dobrovoľnícka akcia zameraná na zber odpadkov a odstraňovanie menších čiernych skládok popri cestách v obciach Mikroregiónu Rimava a Rimavica, ako aj v niekoľkých ďalších obciach. „Do tejto akcie sa v rámci Dňa Zeme môže zapojiť každý, komu nie je ľahostajné životné prostredie v našich obciach,“ uviedla Kubaliaková.

Na Juraja sa podľa manažérky MAS odjakživa začínala pastierska sezóna, v sobotu 27. apríla si ju pripomenú aj na Salaši pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach. Ovčiarsky deň - Durenie na Ďura začne symbolickým vyháňaním oviec a ukážkou výroby syra, popoludnie obohatí ľudová hudba z Čierneho Balogu. Chýbať nebudú tradičné špeciality z ovčieho mäsa a výrobky z ovčieho mlieka.

Koniec mesiaca je spojený s tradíciou stavania mája. „V dávnej minulosti na jar alebo začiatkom leta bolo zvykom takmer u všetkých národov nosiť máje v slávnostnom sprievode po dedine, ospevujúc tvorivú silu prírody. V niektorých obciach nášho regiónu bolo zvykom stavať máje počas Svätodušných sviatkov, na Turíce (alebo Rusadlie), čo je 50 dní po Veľkej noci,“ priblížila Stanislava Zvarová z MAS Malohont. Ako spomenula, v noci počas tohto sviatku stavali chlapci v tichosti dievčatám "máje" pred ich domami. Obielený smrek ozdobili stužkami, na vrcholec dali bielu šatku. Keď máj rúcali, chodili mládenci spevom, s heligónkou, vykrútili dievčatá a rodičia ich pozvali na pohostenie. Hlavnou odmenou za postavený máj boli vyšívané vreckovky, zápästky, pierko, ak šlo o vážnu známosť, tak mládenec dostal vyšívanú košeľu. „Zvyk stavania májov sa v novšej dobe a v súčasnosti koná v predvečer prvého mája v centrách obcí, kde sa stavia máj pre celú dedinu a je spojený s kultúrnym programom ako oslava príchodu jari,“ vysvetlila Zvarová a dodala, že stavanie mája sa na území MAS Malohont  uskutoční 30. apríla v Klenovci, v Hnúšti a v Rimavskom Brezove a  1. mája aj v Kokave nad Rimavicou.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross