BETLIAR - Uplynulý víkend sa v Betliari konalo podujatie, ktoré pripomenulo významné historické momenty z roku 1919, často neznáme širokej verejnosti. Boje o Slovensko, tiež známe ako Maďarsko-československá vojna, zasiahli životy mnohých obyvateľov regiónu. V Rožňave a Betliari sa uskutočnili rôzne aktivity na počesť týchto udalostí, ktoré sa stali súčasťou formovania súčasných hraníc.
Historiografi z Rožňavy zorganizovali odborné prednášky, kde verejnosti priblížili detaily vojnových konfliktov, zatiaľ čo v Betliari vojenské historické kluby z krajín V4 (Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko) zinscenovali autentickú rekonštrukciu bojov, vrátane používania vojenskej techniky a pyrotechnických efektov.
Článok pokračuje pod reklamou
Historické boje, ktoré prebiehali v máji a júni 1919, priniesli dramatické zmeny. Československé vojsko najprv ustupovalo pred boľševickými vojskami, ktoré sa dostali až k poľskej hranici pri Bardejove a ohrozovali mestá ako Banská Bystrica a Bratislava. Avšak, československé jednotky sa vzchopili a prešli do protiútoku, až nakoniec boje skončili prímerím na konci júna 1919, pod nátlakom Dohodových mocností.
Piatok, 26. júla, priniesol návštevníkom Baníckeho múzea v Rožňave možnosť vidieť výstavu historických zbraní a artefaktov z obdobia vzniku Československej republiky. Historici PhDr. Lukáš Lexa, PhD., a Mgr. Viktor Brádňanský potom priblížili vznik ČSR a detaily maďarsko-československej vojny, vrátane vpádu maďarskej Červenej armády do rimavskej doliny.
Nasledujúci deň, 27. júla, sa v lokalite Píla pri Betliari odohrala rekonštrukcia vojnových bojov. Návštevníci všetkých vekových kategórií mohli vidieť dobové tábory, historické repliky uniforiem a vojenskej techniky, a vžiť sa do situácie vojakov skrývaním sa v zákopoch. Vrcholom dňa bola dramatická rekonštrukcia bojov, ktorá za použitia akustických a pyrotechnických efektov zaujala stovky divákov.
"Sme veľmi radi, že sme mohli verejnosti predstaviť autentické podujatie v miestach, kde sa tieto udalosti v skutočnosti odohrávali. Pozitívna spätná väzba svedčí o potenciáli tohto podujatia, ako aj podujatí, ktoré odhaľujú zabudnutú históriu Gemera," uviedol Jaroslav Hric, výkonný riaditeľ OOCR Gemer.
Viktor Brádňanský, rozvojový koordinátor OOCR Gemer, dodal: "Tešíme sa, že na podujatí sa podieľala aj krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus a Košický samosprávny kraj, ktorý finančne podporil toto podujatie z programu Terra Incognita. Veríme, že budeme spoločne prinášať návštevníkom nové zážitky aj v budúcnosti."
Priaznivci vojnovej tematiky môžu očakávať ďalšie podujatia, ktoré OOCR Gemer a jej partneri pripravujú na koniec leta a začiatok jesene 2024.
NENECHAJTE SI UJSŤ