No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pokračujú v ovocinárskej tradícii regiónu Gemer-Malohont

V spolupráci s Miestnou akčnou skupinou MALOHONT Vám prinášame sériu článkov predstavujúcich producentov kvalitných miestnych výrobkov, disponujúcich značkou „Regionálny produkt GEMER-MALOHONT“. Viac informácií  o regionálnom produkte nájdete tu…

František Tóth, GEMERPRODUKT VALICE, OVD - Ovocie, zelenina, hrozno, vína a 100% ovocné šťavy

V sadoch vo Valickej doline pestuje ovocinársko-vinohradnícke družstvo (OVD) GEMERPRODUKT VALICE rôzne druhy ovocia a zeleniny. Časť dopestovaných jabĺk, hrozna a zeleniny spracúva lisovaním na 100 %-né šťavy. Základom je jablčná šťava, ktorá je obohatená o chuť iného druhu ovocia alebo zeleniny ako je cvikla, mrkva, rajčina, jahoda, brusnica, čerešňa, maliny, ríbezle, čučoriedky, šípky a iné. Obľúbené sú aj čisté jablčné a hroznové šťavy. Okrem toho sa venuje produkcii bieleho aj červeného vína. Ovocinársko-vinohradnícke družstvo bolo založené v roku 2003, jeho začiatky však siahajú do roku 1998, kedy jeden zo zakladajúcich členov už podnikal ako samostatne hospodáriaci roľník. Zlom v podnikaní nastal na podnet ďalšieho z členov, ktorý navrhol v roku 1999 prenajať vinohrady od Poľnohospodárskeho družstva Valická dolina. Pre ďalšiu stabilizáciu podnikania padlo rozhodnutie o založení podnikateľského subjektu na báze dvoch rodín, čím došlo k založeniu družstva. V súčasnosti je členom Ovocinárskej únie Slovenskej republiky, Zväzu integrovanej produkcie ovocia a Zväzu integrovanej produkcie hrozna a vín (IPROVIN).

Predstavte nám v krátkosti Vaše družstvo.
Sídlime  v Rimavskej Sobote, kde vykonávame výskum a pokusníctvo. Máme tu aj vlastnú predajňu s našimi produktmi a nájdeme tu aj klimatizovaný sklad ovocia, výrobňu na 100%-né ovocné šťavy a vinárstvo, v ktorom sa venujeme produkcii bieleho aj červeného vína. Výsadba prebieha vo Valiciach, kde v súčasnosti obhospodarujeme 32,5 ha vinohradov, 30 ha sadov a 125 ha ornej pôdy a trávnatých porastov. Naše družstvo je malé a rodinné. Pozostáva z dvoch rodín, rodiny Balogovcov a Tóthovcov. Zamestnávame 26 stálych zamestnancov.

Čo všetko pestujete vo Vašich sadoch a vinohradoch?
V ovocnom sade môžeme nájsť hrušky, jablká, broskyne, marhule, čerešne, višne, slivky, ale aj jahody. Okrem toho pestujeme aj takmer všetky druhy zeleniny. Vo vinohradoch sa zameriavame na odrody ako Pálava, Chardonnay, Muškát žltý, Lipovina, Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Burgundské biele, Frankovka, Cabernet Sauvignon a ďalšie.

Kedy ste začali podnikať?
Podnikať sme začali vo Valiciach v roku 1999, čiže pred dvadsiatimi rokmi. Začiatky boli samozrejme ťažké, odkúpili sme staré vinohrady, ktoré bolo nutné zlikvidovať a následne vysadiť nový vinohrad a ovocný sad. Od roku 2012 spracovávame časť dopestovaných jabĺk, hrozna a zeleniny na lisovanie 100 % štiav, ktoré sú buď čisté alebo obohatené o chuť iného druhu ovocia či zeleniny.

V čom sú Vaše produkty výnimočné?
Podobné produkty ako sú napríklad ovocné šťavy sa dajú za nízke ceny nakúpiť v hypermarketoch, ale záruka, že sú zdravé a technologicky šetrne vyrobené, tam nie je. U nás sú ovocné šťavy kontrolované, každoročne sú zasielané vzorky na laboratórne rozbory, napríklad  na prítomnosť ťažkých kovov, rezíduí pesticídov a dodnes sme pri každom rozbore na nulovom stave. To potvrdzuje, že naše produkty sú zdravé.

Dodávate aj do obchodných reťazcov?
Bolo obdobie, kedy sme predávali vína do obchodných reťazcov, no po styku so zlými praktikami sme sa rozhodli, že toto nebude naša cesta. Začali sme predávať radšej v menšom okruhu, aby sme nasýtili našim sortimentom región Gemer-Malohont a okolité regióny a na to nepotrebujeme hypermarkety. V Rimavskej Sobote máme vlastnú predajňu, na ktorú si ľudia zvykli a radi ju vyhľadávajú.

Je Valická dolina úrodná lokalita?
Valická dolina sa druhým menom nazýva aj suchou dolinou. Je v nej skutočne málo vody. To znamená, že nemáme vodu nielen na závlahy, ale mnohokrát ani na chemickú ochranu. Je limitujúcim faktorom, preto naše výsadby nemôžu byť príliš zahustené. Prispôsobujeme sa teda prírode, ako len môžeme. Výhodou je to, že táto dolina je do dnešného dňa nedotknutá, žiadny priemysel v nej nikdy nebol, takže tu nemožno nájsť znečistenie životného prostredia.

Sú Valice historicky späté s pestovaním?
Určite by sme mali spomenúť, že Valická dolina sa vyznačuje bohatou históriou v pestovaní hrozna a ovocia. Už z roku 1567 existujú písomné poznatky o tom, že v nej pôsobil vinohradnícky spolok, založený so svojimi tradíciami. Hrozno sa tam začalo pestovať už  minimálne o 200 - 300 rokov skôr, ako uvádzajú tieto písomné zmienky. Napríklad aj Valické slivky boli známe odjakživa a Valická slivovica bola obľúbená aj v  Bratislave či Budapešti. Snažíme sa preto vrátiť do tejto doliny všetko cenné, čo tu niekedy bolo. Samozrejme, niečo sa dá, niečo nie.

Aké sú Vaše plány do budúcna?
Plánujeme obnovovať sad a vinohrad vo Valickej doline. V súčasnosti pracujeme na plánoch a rozpočtoch novej haly, aby sme mohli rozšíriť výrobu v Rimavskej Sobote, napríklad aj o degustačnú miestnosť pre 30-40 ľudí a parkovisko pre autobusy. Bude sa tam dať degustovať absolútne všetko, čo vyprodukujeme. Okrem toho plánujeme vybudovať ďalšiu miestnosť na dozrievanie vína v dubových sudoch. Chceli by sme rozšíriť výrobu tak, aby sme mohli celú  úrodu spracovať. V súčasnosti 70% predávame, lebo nedokážeme spracovať všetko, ale v budúcnosti by sme ju radi spracovali celú doma a následne predávali vo forme výrobkov.

Čo by ste odporučili začínajúcim pestovateľom?
Rozhodne odporúčam nebáť sa. Dnes je veľký problém s pôdou, no je nutné postupne začať. Možno len v malej záhradke, ale pokiaľ je chuť, tak sa postupne výsledky dostavia. Vyžaduje si to množstvo manuálnej práce a nič nejde odrazu. Každú rastlinu si treba postupne sledovať, rozširovať svoje znalosti a skúsenosti, čím sa dá postupne vyhnúť väčším problémom s pestovaním.

Na čo ste najviac hrdí?
V minulosti sme sa stali víťazom v súťaži TOP Agro a získali sme cenu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR za najlepší manažment, bolo to v roku 2016. Toto ocenenie sa udeľovalo spomedzi všetkých poľnohospodárskych podnikov na Slovensku.  Sme na to mimoriadne hrdí, pretože je to skutočný dôkaz toho, že poctivá práca môže byť ocenená.

Kontakt na výrobcu:
GEMERPRODUKT VALICE, OVD
Okružná 3771
979 01 Rimavská Sobota
+421 47 552 2178
+421 910 948 881
[email protected]
www.gemerprodukt.sk
www.gemershop.sk

Predajné miesto:
GEMERPRODUKT VALICE, OVD
Okružná 3771

Produkty z regiónu Gemer-Malohont, ktoré vznikajú pod rukami miestnych ľudí, nájdete pod označením regionálny produkt GEMER-MALOHONT. Cieľom regionálneho značenia je zviditeľnenie a podpora miestnych produktov, v ktorých sa spája tradícia a vzťah k tomuto regiónu. Za každým z nich sa skrýva príbeh, o ktorý sa s nami podelili ich výrobcovia v rámci série rozhovorov Príbehy regionálnych produktov.

Rozhovory s držiteľmi značky regionálny produkt GEMER-MALOHONT realizovala v roku 2018 Miestna akčná skupina MALOHONT s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

 

Rozhovor viedol Matej Kováč
Foto: Petra Rapčanová


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross