No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pokračujúce zastupiteľstvo aj o podpísanom proteste tisícok občanov

6. novembra 2019 | |  | 

To, čo mestskí poslanci v Rimavskej Sobote nestihli prerokovať na svojom verejnom zasadnutí spred týždňa, tak ich to čakalo v utorok 5. novembra. Okrem zostávajúcich bodov prišlo aj na protest občanov s viac ako 6 tisíc podpismi. Títo občania sú nespokojní s mestským zastupiteľstvom ako aj (ne)rozvojom mesta.



Návrhy VZN prijaté bez väčších diskusií, jedno však zmietli zo stola

Začiatok rokovania patril návrhu organizačného poriadku Mestskej polície (MsP). Ako povedal na zasadnutí náčelník MsP Peter Berecz, organizačný poriadok nie je v niektorých častiach aktuálny. Bez väčšej diskusie tento návrh poslanci odsúhlasili. Ďalším bodom bol návrh Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o sociálnych službách, najmä o úhradách za tieto služby. Ako povedala vedúca odboru sociálnych vecí na Mestskom úrade (MsÚ) v Rimavskej Sobote Mária Turoňová, poplatky za služby boli naposledy menené v roku 2014. Okrem toho nové VZN má obsahovať aj zmeny novelizovaného zákona. Ako uviedol poslanec a zároveň predseda Komisie sociálnych vecí, rodiny a rómskej problematiky Štefan Baláž, touto témou sa komisia zaoberala dvakrát. „Vzhľadom k tomu, že je stále vyššia požiadavka od občanov pre túto službu sme doporučili zopár zmien. Najmä zmeny v poplatkoch. Lebo nech už mal dotyčný akýkoľvek dôchodok, tak platil rovnaký poplatok. A toto by malo byť na zváženie,“ povedal. Primátor Jozef Šimko navrhované výšky poplatkov považuje za vysoké. K jeho názoru sa priklonil aj poslanec Tomáš Sliva. „Aj keď ide iba o centy, tak pre niektorých to znamená veľa,“ podotkol. V tejto rovine, kde sa niektorí poslanci prikláňali k zvýšeniu a iní k zachovaniu súčasných poplatkov, sa zástupcovia občanov zdržali ešte istú chvíľu. Nakoniec primátor navrhol stiahnuť tento bod z rokovania. „Sťahujeme tento materiál a nechajme tie poplatky aké sú. A ani sa k tomuto nevyjadrujte,“ ukončil Šimko diskusiu.

Za to bez problémov poslanci prijali ďalšie dva VZN. Jedno sa týkalo vyhradených miestach na umiestňovanie volebných plagátov a druhé o poskytovaní dotácií z rozpočtu mesta právnickým a fyzickým osobám. Ďalej sa zaoberali správou o schválení členov výborov mestských častí (VMČ). Dôvodom boli niektoré zmeny, ktoré sa udiali počas uplynulého roka. Jednou z nich bolo úmrtie podpredsedu VMČ Sídlisko Rimava – Malohontská Dušana Rybára, ktorého nahradila Ľubica Kubiňáková. Zmena sa udiala aj vo VMČ Západ – Kľačany – Sobôtka, kde predsedu Tomáša Šimona, ktorý menil adresu trvalého bydliska nahradil ho Ákos Sabó. Zmeny sa týkali aj niektorých členov v iných VMČ, ktorí sa vzdali svojich postov. Poslanci tieto zmeny prijali a zároveň sa uzniesli na tom, aby mestský úrad zvolal v budúcom roku verejnú schôdzu občanov, kde by sa mali voliť noví členovia VMČ.

Redakčná rada mestských novín s novým zložením

Na rad prišlo aj zrušenie stálej Komisie Gemerských Zvestí/Gömöri Hírlap a zriadenie novej redakčnej rady. Poslanci odsúhlasili jej nových členov v zložení: predseda poslanec Ján Jurkemík, členovia Roman Slanina, Erika Juhászová ml., Zoltán Cziprusz a Ladislav Polgári. Prednosta mestského úradu a doterajší predseda komisie Štefan Szántó sa vyjadril, že so navrhovaným štatútom redakčnej rady nemôže súhlasiť. „Podľa mňa je protizákonný,“ dodal. Prišlo aj na odmeňovanie poslancov pri vykonávaní občianskych obradov (sobáše či pohreby). Tento návrh poslanci jednohlasne odsúhlasili. A tak odmena pre sobášiaceho bude 30 eur a v prípade pohrebu 40 eur.

Od protestu k priemyselnému parku

Nasledoval bod Rôzne. Ten patril hlavne protestu občanov mesta, v ktorom vyjadrili svoju nespokojnosť, podľa nich, so zatavením rozvoja mesta. Protest ako aj vyjadrenia podpísaných občanov vo svojom niekoľko minútovom príhovore predložil poslancom Attila Rábely. Tento protest podpísalo viac ako 6 tisíc občanov. „Občania sú zhrození, že sa v meste nič nedeje. Nepočuť žiadny ruch a rozvoj mesta stojí,“ uviedol Rábely s tým, že podľa podpísaných občanov rozvoj mesta brzdia poslanci klubu Odvážme sa zrýchliť. Rovnako avizoval, že títo poslanci neplnia svoje predvolebné sľuby. Taktiež vo svojom príhovore spomenul, že si hája len svoje osobné záujmy. Po približne 20-minútovom príhovore Rábelyho sa do diskusie prihlásil poslanec Jaroslav Matzenauer, ktorý sa pýtal na základe čoho dostal Rábely slovo a taktiež sa obrátil na hlavného kontrolóra Mikuláša Csirmaza, či to má náležitosť petície. „Ak je to petícia, tak ak ju podpíše 30 percent občanov, tak musíme vyhlásiť miestne referendum,“ poznamenal a rovnako sa opýtal či ide o petíciu alebo protest. Vzápätí mu odpovedal Šimko, že ide o protest. Do diskusie sa zapojil aj poslanec Jaroslav Bagačka, podľa ktorého je tu istá polarizácia súčasného primátora a mestského zastupiteľstva. Podľa jeho slov by sa však mali zamerať na dve otázky – zamestnanosť a vytváranie nových pracovných miest, a na rómsku problematiku. Dodal tiež, v poslaneckom klube Odvážme sa zrýchliť je veľa nápadov, ktoré sa ešte nezrealizovali.

„Vo vašom prejave bolo veľa zavádzaní a poloprávd,“ reagoval na Rábely poslanec Roman Vaľo. Podľa neho v tomto prípade akoby sa stretávali dva svety. „Čo sa týka investícií a rozvoja mesta aj tu sú dva názory. V tomto smere chceme zvolať občanov na verejné zhromaždenie, aby povedali aj oni svoje predstavy. My nemáme v záujme spísať protest občanov,“ dodal s tým, že na toto zhromaždenie pozývajú aj primátora. „Mám úctu k názoru občanov. Myslím, že je dostatok občanov, ktorí sledujú dianie v meste. Ale osobne sa ma dotklo, že si hájim osobné záujmy. Vždy som hájil záujmy občanov a mesta a nie niekoho iného. Myslím si, že niektoré veci vychádzajú z nedostatku informácií. Čo sa týka rozvoja mesta, tak asfaltovanie, rekonštrukcia Mestskej záhrady, nie je to, čo považovať za rast mesta a že Rimavskú Sobotu môžeme dávať do popredia. Mladých ľudí nám to neudržalo. Treba tu aj iné dôležitejšie veci,“ povedal poslanec Ivan Hazucha.

Slovná prestrelka pokračovala ďalej. V nej vystúpili niektorí poslanci, ktorí sa stotožnili so slovami Rábelyho na margo poslancov z klubu Odvážme sa zrýchliť. „To, čo sa deje na mestskom zastupiteľstve, tak sa už nedá niekedy. Pozrite sa čo robíte. Kolega Jurkemik vkuse posiela podnety na NAKA, prokuratúry a podobne. Udávame nielen primátora, ale aj všetkých zamestnancov mestského úradu. Skúsme sa zamyslieť čo robí, lebo vyše 6 tisíc hlasov našich občanov je veľa,“ uviedla poslankyňa Anna Šimková. „Na grémiá ste neprišli ani raz, aj to svedčí o Vašom záujme,“ reagoval Vaľo na jej slová.

Do rozpravy sa zapojil aj primátor Šimko. Ten vo svojom monológu spomenul aj priemyselný park, na ktorý mala samospráva dostať dotáciu od vlády vo výške 800 tis. eur. „Mesto má momentálne dva priemyselné parky,“ povedal. Ako ozrejmil, jedným je park v lokalite neďaleko bývalých ZŤS a druhým je len nedávno poslancami podporený park, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti štátnej cesty I/72 smerom na Hnúšťu. Podľa Šimka je to horšia lokalita, pretože je tam ochranné pásmo budúcej cesty R2-ky, ako aj ochranné pásmo obce Čerenčany. Spomenul aj pozemok o rozlohe 2,2 hektára, ktorý vlastní firma poslanca Pavla Zvaru. V rámci reči k priemyselnému parku spomenul aj rokovania s majiteľom bývalej ZŤS. „Mohol by tam prísť nový investor,“ avizoval Šimko. Na vystúpenie primátora reagoval Vaľo, podľa ktorého je nelogické odmietnuť akékoľvek financie. Ďalej uviedol, že mesto už definitívne prišlo 800-tisícovú injekciu od vlády na priemyselný park.

„To, čo tu už rok počúvam alebo zažívam, tak to nemá obdoby. Chodím sem so stiahnutým žalúdkom. Odznelo tu, že sa tu riešia vlastné záujmy. Verte mi, že všetci čo ma poznajú, tak vedia, že nerobím tu nič pre svoje záujmy. Pracoval som v zahraničí a vrátil som sa, a vybudoval som firmu, kde som zamestnal desiatky ľudí,“ povedal Zvara, ktorý odmieta akékoľvek obvinenie, že chce zveľadiť svoj pozemok v areáli priemyselného parku. Ako pokračoval, svoje deväťročné skúsenosti v biznise chcel zúročiť v prospech mesta a pomôcť dotiahnuť investora. „Žiaľ, skončilo to skôr, ako to mohlo začať,“ zakončil. Tradičná slovná prestrelka pokračovala ďalej. Nakoniec podal poslanec Vaľo procedurálny návrh na ukončenie rozpravy k tomuto bodu.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross