No active "ca-sidebar-197687" sidebar

BBSK: Ako prvý podal kandidačnú listinu na predsedu kraja Ondrej Binder

26. septembra 2013 |  | | | | | | |

BBSKPrvým uchádzačom o post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), ktorý podal zapisovateľovi volebnej komisie svoju kandidačnú listinu, je podnikateľ v agroturistike a stavebno-stolárskej činnosti Ondrej Binder zo Svätého Antona v okrese Banská Štiavnica, člen KDH a obecný poslanec za túto stranu. Kandidovať chce ako nezávislý a ku kandidačnej listine, ktorú predložil v stredu, priložil aj petíciu na podporu kandidatúry so zhruba 2 600 podpismi. Na zaregistrovanie potrebuje minimálne tisíc platných podpisov.

Nesúhlasí s tým, že KDH podporuje Maňku

Ako Binder pre agentúru SITA uviedol, s požiadavkou, aby kandidoval, sa naňho obrátili jednoduchí voliči KDH, ktorí nesúhlasia s tým, že KDH ide vo voľbách predsedu BBSK podporiť Vladimíra Maňku zo Smeru-SD. Sami mu tiež zbierali a naďalej zbierajú podpisy pod petíciu na podporu kandidatúry a on nemôže ignorovať ich podporu. „Keby však krajskí funkcionári KDH nepodporili Maňku, nikdy by som kandidovať nešiel. Nesúhlasím s tým, že KDH podporuje človeka, ktorý sedí na dvoch stoličkách – je europoslanec aj župan. Štyri dni v týždni je v Bruseli a len jeden deň v Banskobystrickom kraji. Je teda len štyri dni do mesiaca v kraji. Ani on sám s tým nesúhlasí, poslúchol len príkaz zvrchu,“ povedal Binder. Jeho prioritami v prípade zvolenia by boli šport pre mládež, práca pre rodičov a pokoj pre starých rodičov.

Ako ďalej uviedol, premýšľal na odchodom z KDH či prerušení členstva. „Ale najlepšie asi bude, že keď ma zaregistrujú, podľa stanov mi v KDH zaniká členstvo. Ale stále budem kresťanský demokrat, stále budem KDH voliť, ale nie pána Maňku,“ dodal Binder. Podotkol, že s rozhodnutím krajských funkcionárov podporiť Maňku nesúhlasí podľa vlastných slov ani predseda KDH Ján Figeľ.

Funkcie poslanca sa vzdal

V minulom volebnom období bol Binder poslancom BBSK za KDH, nie však celé volebné obdobie. Na protest proti úsiliu vtedajšieho župana Milana Murgaša (Smer-SD) predať areál jednej banskoštiavnickej strednej školy na funkciu abdikoval. „Nemohol som sa podieľať na tom, že sa obrovský majetok ide predať za pár šupov,“ podotkol dnes Binder. Pred štyrmi rokmi sa už poslancom nestal. Súboj o jediné poslanecké miesto za banskoštiavnický obvod prehral s kandidátom Smeru-SD o jeden hlas. Binder tvrdí, že o ten svoj, keďže on sám seba nevolil.

Záujem kandidovať v nadchádzajúcich voľbách na post predsedu BBSK dosiaľ okrem Bindera verejne deklaroval aj súčasný predseda Vladimír Maňka zo Smeru-SD, poslanec Národnej rady SR Ľudovít Kaník z SDKÚ-DS, Marian Kotleba z Ľudovej strany Naše Slovensko a Karol Konárik za SNS.

Kandidačné listiny pre voľby poslancov aj predsedu BBSK môžu politické strany a nezávislí kandidáti predkladať zapisovateľovi volebnej komisie BBSK od 26. augusta do polnoci 30. septembra. Záujemcovia sa kandidátmi oficiálne stanú až po zaregistrovaní, pričom o registrácii musí volebná komisia rozhodnúť do 10. októbra, teda najneskôr 30 dní pred voľbami.

Zdroj: SITA


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross