No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V NR SR končia viacerí poslanci z regiónu, mnohí sa doň ani nedostali

V Národnej rade SR končia po víkendových voľbách dvaja poslanci z okresu Rimavská Sobota. Rovnako to platí aj o šéfovi zákonodarného zboru, ktorý je rodákom z Revúcej.

Do parlamentu sa nedostala strana Maďarská komunitná spolupatričnosť, za ktorú kandidoval Zsolt Simon z Padaroviec. Z parlamentnými lavicami sa tak lúči, do NR SR sa dostal v roku 2016 na kandidačnej listine Most-Híd. S touto stranou sa však rozišiel a od mája 2019 je predsedom strany Magyar Fórum – Maďarské fórum. V minulosti bol ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky. Vo februárových voľbách za MKS kandidoval zo 4. miesta, obsadil šieste a získal 13 430 preferenčných hlasov.

Článok pokračuje pod reklamou.O dôveru voličov sa uchádzal aj Štefan Vavrek, bývalý starosta obce Rimavská Seč, neskôr pôsobiaci na Úrade splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Od roku 2018 zastáva post poslanca NR SR. V minulotýždňových voľbách kandidoval z 15. priečky, voliči ho však prekrúžkovali na šieste miesto a získal 4 464 preferenčných hlasov.

Keďže sa do parlamentu nedostala Slovenská národná strana (SNS), vo funkcii končí aj predseda parlamentu Andrej Danko. Predsedom NR SR bol od roku 2016. Na kandidátke strany v posledných voľbách prvé miesto a získal 52 211 hlasov. 

Mandát poslanca nezískal primátor Fiľakova ani primátorka Lučenca

Kreslo poslanca NR SR sa nepodarilo napríklad získať primátorovi Fiľakova Attilovi Agócsovi, ktorý kandidoval za Most-Híd. Z vysokého 11-teho miesta ho ľudia prekrúžkovali 3 343 hlasmi na 8. miesto. V rovnakej situácii sa ocitol aj poslanec MsZ a BBSK Zoltán Cziprus z R. Soboty, ktorý kandidoval za Stranu maďarskej komunity - MKP. Z 10-teho miesta postúpil na deviate a získal 9 124 preferenčných hlasov.

Mandát nezískala ani Alexandra Pivková, primátorka Lučenca, ktorá kandidovala v strane Za ľudí. Do volieb išla zo 14-tej priečky, získala 1 836 prednostných hlasov a klesla na 19-te miesto.

V rámci regiónu Gemer-Malohont, konkrétne z mesta Revúca, kandidoval aj primátor tohto mesta Július Buchta. Jemu na kandidátke Slovenskej národnej strany patrilo 30. miesto, získal 591 preferenčných hlasov. Ďalšou v poradí bola primátorka Tisovca Irena Milecová (okres Rimavská Sobota), ktorá zo 42. miesta kandidovala za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), získala 358 preferenčných hlasov. Z okresu Revúca za túto stranu kandidoval aj primátor Jelšavy Milan Kolesár, ktorý získal o čosi viac hlasov 453. 

Zdroj: Rimava.sk, Štatistický úrad SR

VOĽBY: Jozef Šimko mieri do parlamentu, v R. Sobote dostal 653 hlasov

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross