No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poľnohospodári v našom regióne evidujú poškodenie polí na stovkách hektároch

Foto ilustračná.

GEMER – Intenzívne zrážky, ktoré v našom regióne spadli v posledných mesiacoch, majú na svedomí zaplavenie a poškodenie polí. Poľnohospodári v okolí Rimavskej Soboty evidujú poškodenie na výmere 672 hektárov a celkové škody podľa nich zatiaľ prevyšujú 520-tisíc eur.

Ako pre Rimava.sk uviedol Matej Korpáš z tlačového odboru Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, najviac je v tomto okrese poškodená pšenica ozimná a repka ozimná.

"Voda na zaplavených parcelách stojí už niekoľko týždňov a poľnohospodári sa obávajú ďalšieho vývoja. Pôdy sú v tejto lokalite ako uzavreté nádoby – na vrchu je ornica a pod ňou pieskovec, alebo íl, ktorý však nepustí vodu nižšie, a tak ostáva na povrchu. O niečo lepší stav je na parcelách, kde poľnohospodári robili v posledných rokoch hĺbkové kyprenie pôdy," vysvetlil.

Článok pokračuje pod reklamou


Na polia sa aktuálne nedokážu dostať ani s technikou. Poľnohospodári hovoria, že možné to bude až niekedy v marci, aj to len vtedy, ak už nebude výrazne pršať. "Záplavy takéhoto rozsahu si poľnohospodári z Gemera snáď ani nepamätajú. V okrese Rožňava rovnako nájdeme plochy zatopené vodou. Najvážnejšie problémy majú poľnohospodári na severe chotára. Stav plodín, ktoré sú pod vodou ťažko teraz hodnotiť. Výmeru, ktorá bola ešte pred nedávnom pokrytá ľadom, odhadujú tamojší poľnohospodári na 200 hektárov," doplnil Korpáš.

No tiež podotkol, že rovnako zhruba 200 hektárov ozimín ani nebolo možné zasiať a bude ich potrebné nahradiť jarným osevom. "Doterajšie zrážky značne podmočili plochy určené na zasiatie jarín, preto bude potrebné sledovať ďalší vývoj počasia, či bude takýto osev vôbec možný," dodal na záver.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross