No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poľnohospodárom počasie nepraje, prejavilo sa to aj na množstve zožatej úrody

Poľnohospodári majú posledné tri týždne plné ruky práce. Okrem tej bežnej ich aktuálne zamestnáva žatva. Tá začala začiatkom júla. Odvtedy zožali všetok ozimný jačmeň, veľkú časť repky a aktuálne žnú posledné polia pšenice. Ako však povedal pre Rimava.sk František Tóth, predseda Gemerskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a zároveň predseda družstva Gemerprodukt Valice, počasie sa podpísalo pod menšie množstvo úrody ako je priemer.

Rovnako aj aktuálne daždivé počasie nie je priaznivé pre žatvu. „Každé obilie, ktoré je teraz ešte vonku stráca na svojej kvalite. Už to budú len kŕmne pšenice a o potravinárskej už nemôže byť ani reč,“ avizoval Tóth. Na druhej strane kvalita zožatej úrody je podľa neho na vysokej úrovni. „Aspoň v prípade tých porastov, ktoré boli pravidelne ošetrované, tak tie sú zdravé, pekné. Videl som však už pšenicu, ktorá nebola vôbec ošetrovaná a bola napadnutá,“ poznamenal. Podľa Tótha menšie množstvo očakávajú aj v prípade jarných obilnín, kde rovnakým dôvodom bolo dlhotrvajúce sucho. Ako ďalej ozrejmil, v apríli napadlo 22 milimetrov zrážok, z toho na začiatku mesiaca 14 milimetrov a v máji to bolo len 21 milimetrov. „Je to veľmi málo. Za deň spadli 2-3 milimetre a to sa aj rýchlo odparilo,“ podotkol.

Taktiež slabšia úroda bude podľa jeho slov aj v prípade niektorých druhov ovocia. Ako spomenul, z dôvodu sucha spadlo na zem veľa jadrovín. „O to budú krajšie tie ostatné plody. Vyzerá to na pekný rok, každý bude mať nielen hrušky, ale aj slivky, čerešne a podobne. Je toho síce menej, ale plody sú pekné,“ povedal s tým, že dôležité bolo aj zavlažovať. Vplyv teplejšieho počasia sa ukázal aj u viniča. Podľa Tótha je vegetácia popredu o 1-2 týždne a tak aj zber bude skôr ako zvyčajne.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross