No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poltár zrekonštruoval kultúrny dom, podľa primátorky šlo o najväčšiu investíciu mesta

POLTÁR – Najväčšou investíciou mesta Poltár je rekonštrukcia kultúrneho domu, ktorú samospráva ukončuje počas tohto leta. Na jednom z posledných zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) o tom informovala primátorka Martina Brisudová s tým, že oficiálne otvorený a prezentovaný verejnosti by mal byť kultúrny dom v septembri počas Dní mesta Poltár.

To, čo je pre nás veľmi dôležité, je zachovávať v kultúrnom dome prvky, ktoré sa týkajú histórie, ale aj súčasnosti nášho mesta. Chceli by sme tam zachovávať poľnohospodárstvo, sklárstvo, hrnčiarstvo a tehliarstvo. Tieto aspekty by mali byť súčasťou foyera kultúrneho domu. Verím, že tak, ako sa viac než 50 rokov doň neinvestovalo, tak keď bude takto zrekonštruovaný, ďalších 50 rokov doň naši nasledovníci nebudú musieť investovať,“ uviedla primátorka.

Konkrétne tehliarstvo by mala v budove pripomínať tehlová stena, na ktorej bude plasticky znázornený vzor tradičnej výšivky z okolia Poltára. Vo foyeri bude v sklenej vitríne vystavený ženský a mužský kroj a v strede má byť osadený 3D prípadne plastický erb mesta pozostávajúci z červeného štítu a strieborného krčaha. Sklárstvo majú reprezentovať tri svietidlá, ktoré sú vyrobené zo sklárskych píšťal. Súčasťou kultúrneho domu bude i malá kaviareň s cukrárňou a sklárske výrobky budú prezentované aj vo vitrínach v jej priestoroch.

Článok pokračuje pod reklamouV spoločenskej miestnosti nad foyerom by mala byť nainštalovaná stála výstava obrazov poltárskeho výtvarníka Jána Kostura. „Už sme komunikovali s jeho rodinou. Jeho syn spolupracuje s mestom a povedal, že bude súčinný, aby táto výstava mohla byť nainštalovaná,“ avizovala Brisudová.

Do výstavby mesto investovalo 860 000 eur z vlastného rozpočtu a úveru, celkové náklady sa vyšplhali až na zhruba 2,1 milióna eur, pričom samospráva získala potrebné financie z eurofondov. Rozpočet sa počas výstavby zvyšoval a podľa primátorky stavbu predražili aj vyššie ceny za stavebné materiály v poslednej dobe.

Súčasťou obnovy bolo zateplenie, výmena okien a dverí, rekonštrukcia vykurovania či osvetlenia. Pribudlo tiež nové vysúvateľné hľadisko.

Foto: poltar.sk, reprofoto záznam MsZ Poltár


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross