No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poltár potrebuje cestu do Nových Honov a infraštruktúru do priemyselného parku, hovorí primátorka Brisudová

POLTÁR – Podporiť rozvoj Poltára by mala úplne nová cestná komunikácia, ktorá by z mesta viedla do Nových Honov, kadiaľ má v budúcnosti ísť rýchlostná cesta R2. Okrem toho je pre samosprávu dôležité pripraviť miestny priemyselný park. Pri nedávnej návšteve premiéra Eduarda Hegera v Poltári to pre Rimava.sk uviedla primátorka Martina Brisudová.

Už sme začali prvotné rokovania s ministerstvom hospodárstva o tejto téme. Pravidelne online rokujeme nielen o tom, akým spôsobom je možné vybudovať komunikáciu Poltár – Nové Hony, ale aj aby sme získali nejakého potenciálneho investora do nášho priemyselného parku Jelšoviny,“ povedala primátorka.

Ako dodala, v tejto súvislosti je pre mesto dôležité, aby dostalo finančnú dotáciu na vybudovanie inžinierskych sietí k priemyselnému parku a následne získalo aspoň malého investora. „Prípadne, aby potom prišla podpora pre podnikateľov, ktorí v súčasnosti v našom meste pôsobia, aby sa rozširovala výroba a ľudia získavali prácu,“ podotkla Brisudová.

Článok pokračuje pod reklamou


O priemyselnom parku informovala samospráva vo svojom Programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja pre programovacie obdobie 2010 - 2019. Mesto Poltár pripravilo pre záujemcov o investovanie pozemok o rozlohe 23 hektárov. Lokalita sa volá Jelšoviny a nachádza sa juhovýchodne od Združeného poľnohospodárskeho družstva Poltár v priamom dotyku so zastavaným územím mesta,“ konkretizovala samospráva.

Priestranstvo podľa nej nadväzuje na jestvujúce výrobné prevádzky, zapadá do pásu výrobných zariadení na južnom okraji mesta Poltár a dotvára priemyselný obvod mesta. „Výhodou lokality je jej poloha voči mestu, vhodná dochádzková moţnosť do zamestnania, vhodné napojenie na cestnú a železničnú dopravu, blízkosť ložísk nerastných surovín s priamym dopravným napojením,“ doplnilo mesto s tým, že hlavným cieľom vybudovania priemyselného parku je využitie existujúcich zdrojov silikátových surovín.

Ide najmä o tehliarske a keramické suroviny, žiaruvzdorné suroviny vysokej kvality, vhodné najmä na výrobu úžitkovej keramiky (napr. obkladačiek) respektíve stavebných hmôt a strešnej krytiny,“ konkretizovalo mesto.

V prípade cesty z Poltára do Nových Honov by šlo z veľkej časti o vybudovanie úplne novej komunikácie. „Základom zlepšenia automobilovej dopravy je vybudovanie - dostavba cesty Poltár – Nové Hony v dĺžke cca sedem kilometrov. Stala by sa nosnou pozemnou komunikáciou s nadregionálnym významom v rámci dopravného spojenia severných oblastí Maďarska a oblastí Slovenského rudohoria, Nízkych Tatier až do Poľska,“ upozorňuje samospráva v tom istom dokumente.

Podotýka tiež, že by sa výrazne by skrátili dopravné vzdialenosti v smere juh - sever, vznikli by pracovné príležitosti, väčšia aktivácia podnikateľskej sféry v oblasti cestovného ruchu a ďalšie synergické efekty vyplývajúce z jej výstavby.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross