No active "ca-sidebar-197687" sidebar

POLTÁR: Rekonštrukcia kamenného mosta sa predlžuje, samospráva ju chce ukončiť do konca volebného obdobia

POLTÁR – Rekonštrukcia kamenného trojklenbového mosta v Zelenom, miestnej časti mesta Poltár, sa predlžuje. Samospráva by ju však chcela ukončiť do konca volebného obdobia. Informovala o tom primátorka Martina Brisudová na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

My sa snažíme získavať pre most mimorozpočtové zdroje. Dostali sme odporúčanie z Ministerstva kultúry (MK) SR, aby sme jednotlivé projekty rozdelili na menšie časti. Teraz sme podali projekt na MK SR v sume 50 000 eur, za ktoré sa v prednej časti mosta mali vyplniť medzery vápennou maltou. Žiaľ tento projekt nebol schválený,“ konštatovala primátorka.

Tieto práce by však mesto podľa nej možno dokázalo spraviť aj z vlastných financií, keďže projekt je pripravený. Aj v rozpočte samospráva na ďalšie práce vyčlenila 87 000 eur.

Článok pokračuje pod reklamouPýtali sme sa MK SR, prečo sme dva roky po sebe neboli v rámci projektov úspešní. Dozvedela som sa, že tento rok boli prioritou tečúce strechy kultúrnych pamiatok a nie mosty,“ ozrejmila Brisudová.

Viceprimátorka Bronislava Garajová však podľa vlastných slov veľmi pochybuje, či do konca roka na moste niečo reálne spravia. „Musela by sa urobiť súťaž, musia to byť špecializované firmy, ktoré to urobia,“ skonštatovala Garajová s tým, že spomínaných 87 000 by sa tak mohlo presunúť na opravy komunikácií v meste.

Určité práce však podľa Brisudovej prebiehajú aj v súčasnosti, aktuálne podľa nej napríklad začali vyrovnávať oblúk mosta. Upravené, resp. osekané boli aj pieskovcové kvádre na zábradlí mosta, ktoré sa pred rokom a pol pri ich osadení stali terčom kritiky verejnosti za ich novodobý vzhľad. Ako však vtedy pre portál tvnoviny.sk uviedla Zuzana Klasová z Krajského pamiatkového úradu, ich úprava bola plánovaná.

Most v Poltári-Zelenom je ľudovo nazývaný tureckým, podobne ako iné kamenné mosty v regióne. Podľa historikov však s Turkami nemajú nič spoločné a neexistujú pramene, ktoré by potvrdzovali ich výstavbu osmanskými vojskami. Naopak, ide o mladšie stavby, neraz až z obdobia 19. storočia, teda dávno po pôsobení Turkov na našom území.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross