No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poltárska trať už dva roky definitívne zrušená, nahradiť by ju mohla cyklotrasa

Dlhoročná železničná trať spájajúca Rimavskú Sobotu a Poltár bola definitívne zrušená pred viac ako dvomi rokmi. V súčasnosti sa čoraz viac dostáva do popredia myšlienka jej prebudovania na cyklistickú trasu. Všetko však závisí od financií.

Ako pre Rimava.sk uviedla Martina Pavliková, hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR), trať zo stanice Rimavská Sobota smerujúca cez Hrnčiarske Zalužany do Poltára bola do prevádzky uvedená v roku 1913. Jej výstavba stála viac ako 122 tis. eur (3,6 mil. Sk), koncesia na výstavbu železnice bola udelená stavebnej firme Bratia Grünwaldovci a Schiffer z Budapešti.

„V roku 1975 chodilo na trati v oboch smeroch sedem párov osobných vlakov. Prejsť 30 kilometrov dlhú trať im trvalo v závislosti od križovania približne hodinu,“ priblížila Pavliková. Ako dodala, sídlo dirigujúceho dispečera bolo v Poltári, na trati boli dve zabezpečené svetelné priecestia a 23 nezabezpečených priecestí.

„Podobne ako všetky regionálne trate v tomto úseku aj táto bola vo veľmi zlom technickom stave a bezprostredne postupom času hrozilo obmedzenie a neskôr zastavenie prevádzky na nej,“ uviedla Pavliková. Podľa jej slov bola prevádzka na trati Rimavská Sobota – Poltár v dôsledku rozpadu koľajového roštu pozastavená 1. októbra v roku 2000.

„V tom čase ešte existovala reálna nádej na záchranu trate. ŽSR mali prispieť materiálom a obce mali na rekonštrukčné práce využiť nezamestnaných v rámci verejnoprospešných prác, pričom rekonštrukcia mala začať na jar 2001,“ vyjadrila sa hovorkyňa. Ako doplnila, táto iniciatíva sa napokon nerealizovala. Dôvodom boli pravdepodobne vysoké náklady ako aj fakt, že zrušené vlaky boli nahradené autobusovou dopravou.

„Ešte niekoľko rokov dotknuté samosprávy deklarovali snahu podieľať sa na oprave trate a obnovení osobnej dopravy, ale náhradná autobusová doprava a slabnúci záujem samotných obyvateľov ich nevýrazné snahy umlčali,“ vysvetľuje Pavliková.
Podľa jej slov z  trate medzičasom začali miznúť koľajnice, spojky, ktoré ich kotvili k podvalom ale aj samotné podvaly. „Na základe týchto skutočností 3.mája 2007 Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky definitívne zrušilo trať Rimavská Sobota – Poltár,“ zhrnula hovorkyňa a dodala, že sa nepodarilo nájsť vhodného prevádzkovateľa alebo vlastníka pre transformáciu tejto dráhy.

O niektoré časti dráhy však podľa Pavlikovej prejavili záujem orgány miestnej a regionálnej správy, ktoré by ju chceli využiť ako cykloturistický chodník.
„Samosprávy už v tejto súvislosti rozbehli mikroregionálnu spoluprácu a predpokladajú, že chodník bude vybudovaný z finančných prostriedkov nadobudnutých z eurofondov,“ informovala Pavliková.
Zámer vybudovať cyklistickú trasu dnes pre Rimava.sk potvrdila aj štatutárna zástupkyňa Mikroregiónu Suchánska dolina a starostka obce Hrnčiarska Ves Mária Peržeľová. Podľa jej slov však všetko závisí od finančných možností.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross