No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Popri teplom dreve ho fascinuje aj studený svet drôtu

V spolupráci s Miestnou akčnou skupinou MALOHONT Vám prinášame sériu článkov predstavujúcich producentov kvalitných miestnych výrobkov, disponujúcich značkou „Regionálny produkt GEMER-MALOHONT“. Viac informácií  o regionálnom produkte nájdete tu…

Július Bútora - Drotárske a rezbárske výrobky

Július Bútora z Drienčan sa rezbárskej výrobe začal venovať koncom 80. rokov, kedy vyrezal svoje prvé koryto z topoľového dreva. Remeslo spolu s niektorými nástrojmi zdedil po svojom otcovi. Postupom času ho popri teplom dreve začal fascinovať aj studený svet drotárstva. Okrem rezbárstva sa tak zaoberá opletaním drôtom. Opletá keramiku, ktorej drôtom doplní dizajn i využitie a poškodeným kúskom vdýchne nový život. Jeho drôtom opletaná keramika zahŕňa džbány, krčahy, či misy, ktoré sú opletané pozinkovaným, žíhaným alebo medeným drôtom, rôznymi vzorkami i technikami výpletu. K dreveným rezbárskym výrobkom patria vahany, varechy a korytá, ktoré sú vyrábané starou technikou, poctivou ručnou prácou - vydlabávaním zo starého sušeného osikového dreva.

Ako ste sa dostali ku drotárčine a aké boli Vaše začiatky?
Vlohy k umeniu som mal odmalička. Najprv som sa venoval rezbárstvu, ku ktorému som sa dostal aj vďaka svojmu povolaniu, keď som ako lesník prichádzal denno-denne do kontaktu s drevom. Drotárstvo ma zaujalo až neskôr, inšpiroval som sa na remeselných výstavách i v knihách s technikami spracovania drôtu. Drotárčine som sa učil postupom času, prichádzal som na nové techniky a zlepšoval sa. Drôt je klzký materiál, takže najskôr bolo nutné naučiť sa kotviť ho. Keď som začínal opletať keramiku, musel som spolupracovať s aj keramikármi, lebo oni mi ju pripravujú a ja ju potom dotváram.

Čo všetko by sme našli medzi Vašimi výrobkami?
Okrem rezbárskych výrobkov je to najmä drôtom opletaná keramika, na ktorú som získal regionálnu značku, ale opletávam aj sklo alebo kombinujem drôt s drevom. Vyrábam napríklad aj vtáčie klietky alebo naposledy som opletal vábnicu pre poľovníkov, ktorá tým získala iný zvuk. Stále skúšam nové veci podľa požiadaviek zákazníkov, takže medzi mojimi výrobkami by ste našli čokoľvek.

Kam siaha tradícia drotárstva?
Drotárstvo ako také má dlhoročnú tradíciu, siaha až do polovice 18. storočia. Vlani bolo nominované na zápis do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Drotárstvu ako doplnkovému zamestnaniu sa venovali najmä poľnohospodári, pričom sa zameriavali na opravu keramiky a plechového riadu alebo výrobu úžitkových predmetov. V našom regióne máme skôr keramikársku tradíciu ako drotársku, preto si tu ľudia skôr vyrobili novú keramiku, ako by mali reparovať tú poškodenú. No v oblastiach, kde bolo keramikárov málo, museli ľudia s poškodenou keramikou vyhľadať drotára, aby im ju zreparoval. Občas sa keramika opletala aj v predstihu, pretože sa dovážala do väčších vzdialeností a bolo potrebné sa vyhnúť jej poškodeniu.

Aké techniky sa používajú?
Požívajú sa tri techniky. Prvá je rybinová, ktorá spočíva v tom, že nekonečný drôt sa obtáča do špirály a slučky sa robia v tvare rybiny. Druhá je z môjho pohľadu trošku náročnejšia, vyzerá ako včelie plásty. Vznikajú ňou šesťuholníky, ktoré pozostávajú z nastrihaných drôtov rovnakej dĺžky. Potom je ešte technika, ktorou sa urobí rebrovanie - vytvorí sa kotvenie a medzi to sa naťahá drôt, ktorý sa napína. Potom sa drôtom obtáča celá nádoba. Je to veľmi pevný spôsob techniky.

Koľko času Vám obvykle zaberie jeden výrobok?
Je to veľmi ťažké odhadnúť, pretože záleží od náročnosti a požiadaviek zákazníka, ale nikdy nie menej ako tri dni. Veľa času zaberie príprava a dávam si záležať na precíznosti. Predstava o konečnej podobe výrobku ma natoľko láka a ženie vpred, že som spokojný až vtedy, keď je hotový.

Čím vás toto remeslo očarilo?
Čaro tohto remesla je v tom, že z obyčajného drôtu, ktorý sa dá kúpiť kdekoľvek a za nie veľké peniaze, vytvoríte výrobok, ktorý buď niekomu skrášli prostredie alebo mu to poslúži na úžitok, na ktorý si ho kúpil. Preto sa snažím venovať tomu dostatok času, aby to bol zmysluplný výrobok.

Môže sa to naučiť ktokoľvek?
Každý sa to môže naučiť, ale bez toho, aby tomu venoval hodiny práce a pracoval na sebe, to nejde. Podstatné je neustále s drôtom pracovať a každý rozrobený výrobok dokončiť. Na začiatku sa drôt začne sťahovať a aj napriek tomu, že ho ťaháte dohora, neudrží sa. Keď prekročíte polovicu a napnete ho, budete prekvapený z jeho vlastností, ako sa dokáže zaujímavo vycentrovať.

Kontakt na výrobcu:
Július Bútora
Drienčany 92
980 23 Drienčany
+421 918 335 128
[email protected]
www.drotarstvobutora.sk

Predajné miesto: Priamo u výrobcu po predchádzajúcej dohode.

Rozhovory s držiteľmi značky regionálny produkt GEMER-MALOHONT realizovala v roku 2018 Miestna akčná skupina MALOHONT s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.


Rozhovor viedol Matej Kováč
Foto: Petra Rapčanová


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross