No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pôrodnica v R. Sobote je podľa prieskumu medzi rodičkami najlepšia v kraji

Pôrodnica v Rimavskej Sobote sa stala podľa mamičiek jednotkou v Banskobystrickom kraji. V prieskume, ktorý vlani pripravil Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom www.rodinka.sk, ju mamičky zaradili na prvé miesto. Dosiahla hodnotenie 82,9 percenta. Rimava.sk o tom informovala Jana Fedáková zo spoločnosti Svet zdravia, pod ktorú nemocnica v Rimavskej Sobote spadá.

Podľa jej slov sa v rimavskosobotskej nemocnici vlani uskutočnilo 1112 pôrodov. „Počet chlapcov a dievčat bol takmer rovnaký a desať mamičiek priviedlo na svet aj dvojičky. Medzi najčastejšie dievčenské mená, aké rodičia dávali svojim novorodencom, patrili Sofia, Ema a Viktória. U chlapcov zase dominovali mená Tomáš, Matej a Sebastián,“ priblížila a dodala, že dievčat v nemocnici prišlo na svet 562, chlapcov len o dvoch menej - 560. Ako ďalej ozrejmila, zatiaľ čo v roku 2016 sa v nemocnici v Rimavskej Sobote uskutočnilo 1130 pôrodov, v roku 2017 ich bolo 1215 a vlani 1112. „Po Spišskej Novej Vsi a Galante má nemocnica v Rimavskej Sobote tretí najvyšší počet pôrodov spomedzi všetkých nemocníc siete Svet zdravia,“ poznamenala Fedáková.

Mamičky spolu s oteckami majú v rimavskosobotskej nemocnici možnosť absolvovať predpôrodnú prípravu. Podľa Fedákovej sa tak dozvedia ako zvládnuť tehotenstvo i samotný pôrod, aj ako sa následne starať o bábätko. „Na jeho príchod sa tak dokážu oveľa lepšie pripraviť, získajú praktické návyky a zoznámia sa s priestormi i personálom oddelenia,“ doplnila s tým, že predpôrodný kurz minulý rok absolvovalo 127 mamičiek.

Spolu so zdravotníckym personálom si mamičky môžu aj naplánovať, ako by mal ich pôrod vyzerať, a to od prijatia do nemocnice až po starostlivosť o novorodenca. Podľa Fedákovej vlani možnosť vytvoriť si individuálny pôrodný plán využilo 10 mamičiek. „Nemocnica tiež ponúka mnoho edukatívnych materiálov o dojčení, masáži bábätka či prvom kúpeli, o čo majú mamičky vysoký záujem,“ podotkla.

Okrem toho sa nemocnica môže pochváliť aj niečim iným. Podľa slov Fedákovej počas minulého roku sa nemocnici podarilo pre gynekologicko-pôrodnícke oddelenie kúpiť novú pôrodnú posteľ, ktorá zvýšila komfort rodičiek i kardiotokografické prístroje na monitorovanie plodu. V tomto roku je na gynekologicko-pôrodníckom oddelení naplánovaná obnova sociálnych zariadení,“ uzavrela Fedáková.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: Nemocnica Svet zdravia Rimavská Sobota


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross