No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanci chcú vedieť, ako sa nakladá s odmenou za konateľstvo v Stefe. Hlinka podal trestné oznámenie

Radnica Rimavská SobotaRimavskosobotskí poslanci z klubu SMER-SD chceli zistiť, ako sa nakladá s odmenou za výkon funkcie konateľa vo firme Stefe Rimavská Sobota (dodávateľ tepla pozn. red.), v ktorej má mesto menšinový podiel. Ako tvrdia, peniaze každý mesiac prídu na depozitný účet mesta, kam putujú ďalej, sa však poslancom na mestskom úrade zistiť nepodarilo, čo pre Rimava.sk uviedli viacerí poslanci z klubu Smer-SD. Podľa poslanca Dušana Hlinku oficiálne písomné informácie nedostali ani z ekonomického odboru, ani od hlavného kontrolóra, preto poslanec v závere októbra podal na políciu trestné oznámenie. Zápisnicu  o ňom poskytol redakcii Rimava.sk

Banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová potvrdila, že polícia prijala trestné oznámenie a preveruje ho.
Poslanca Dušana Hlinku zaráža, že peniaze nie sú zahrnuté medzi príjmami v rozpočte a nie sú prevádzané na bežný účet mesta.
Poslanec uvádza, že podľa jeho informácií je jedným z konateľov firmy Stefe aj rimavskosobotský primátor. Ako ďalej povedal, v marci sa dozvedel, že takzvaná odmena konateľa vo výške 675 eur je mesačne vyplácaná pre mesto, z účtu Stefe na depozitný účet mesta. „Nakoľko som si vedomý toho, že primátor určite nepoberá v rozpore so zákonom aj konateľskú odmenu pripúšťam, že prevod týchto finančných prostriedkov sa deje na základe nejakej inej obchodnej alebo sponzorskej zmluvy,“ uviedol Dušan Hlinka, ktorého ako poslanca zaráža, že peniaze nie sú zahrnuté v príjmovej časti rozpočtov mesta za posledné tri roky a nie sú prevádzané na jeden z bežných účtov mesta. Spomenul, že poslanci chcú nahliadnuť do zmluvy, do účtovných dokladov o tom, ako boli financie použité. „...a takisto nás zaujíma, že z akého dôvodu tieto finančné prostriedky sa zatajujú (nie sú zahrnuté do príjmovej položky rozpočtu),“ povedal Hlinka. Podľa neho dostali od hlavného kontrolóra len ústne informácie, keďže im kontrolór tvrdil, že sa nevedel dostať k písomným podkladom, lebo skončili na stole primátora.

Ing. Dušan Hlinka

Ing. Dušan Hlinka

„Máme podozrenie, že tieto údaje sú zatajované úmyselne, pretože nemôže byť problém ich zhromaždiť a poskytnúť poslancom MsZ v priebehu pracovného dňa,“ konštatoval poslanec a doložil aj vlastný prepočet, podľa ktorého od začiatku roka 2011 bolo zo strany Stefe na účet mesta poukázaných takmer 23 tisíc eur. Poslanec má informácie, že podobné transakcie sa údajne diali aj v predchádzajúcich volebných obdobiach, ale boli prevádzané na účet Mestského športového klubu. Podľa Hlinku sa ale od roku 2011 príspevky v predložených dokladoch výsledkov hospodárenia MŠK nenachádzajú ako v predchádzajúcich obdobiach. „Preukázať to neviem, ale mám podozrenie, že tieto finančné prostriedky sú niekým použité, zneužité (odcudzené) v rozpore s platnými zákonmi SR, všetky ústne informácie k tomu nasvedčujú,“ uvádza poslanec Hlinka, ktorý žiada vec prešetriť.

Poslanec Dušan Hlinka dnes pre Rimava.sk povedal, že doteraz nedostal žiadne písomné informácie o nakladaní s financiami, len oznámenie od hlavného kontrolóra, že mu neboli odovzdané podklady a preto nevedel vykonať kontrolu.

Ako uviedol hlavný kontrolór Ladislav Šťavina, k dokumentom sa nedostal, podľa jeho slov sú u primátora, napriek tomu, že niekoľkokrát žiadal ich poskytnutie. Pre Rimava.sk dnes potvrdil, že celú vec plánoval posunúť na prokuratúru, deň predtým však poslanci podali trestné oznámenie a vecou sa už zaoberá polícia.

Redakcia Rimava.sk sa od minulého týždňa opakovane pokúšala kontaktovať aj primátora. Chceli sme okrem iného vedieť, aké je jeho stanovisko k skutočnostiam, ktoré uvádzajú poslanci, aj to, či sa niekto z poslancov so žiadosťou o informácie obrátil priamo na neho. Telefón však nedvíhal, na e-mail s otázkami sme dostali len správu potvrdzujúcu prečítanie, nereagoval ani na sms-správu. V prípade, že primátor svoje stanovisko redakcii poskytne, správa bude doplnená.

Zdroj: Rimava.sk , zápis o trestnom oznámení

Zápisnicu o trestnom oznámení pre Rimava.sk poskytol Dušan Hlinka

zápisnica o trestnom oznámení - Rimavská Sobota

 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross