No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanci hlasovali za šéfa Domu kultúry tajne, k potrebnej zhode nedošlo

23. júna 2015 |  | |

poslanciRimavskosobotskí poslanci volili dopoludnia nového riaditeľa či riaditeľku Mestského kultúrneho strediska MsKS. Po dvoch kolách v tajnej voľbe nezískal potrebný počet hlasov ani jeden z uchádzačov, výberové konanie má samospráva vypísať znovu. O post šéfa MsKS, ktorý do septembra zastáva Ľubomír Šárik, sa prihlásilo osem uchádzačov. Na základe rozhodnutia výberovej komisie a mestskej rady boli všetci uchádzači pozvaní na rokovanie, aby sa mohli odprezentovať. Podľa poslanca Samuela Urbana mala však víťaza výberového konania určiť komisia. „Dúfam, že sa toto nezmenilo na klasické výberové konanie. Nechápem, či sme tu mestské zastupiteľstvo na to, aby sme boli výberovou komisiou,“ povedal Urban a dodal, že je z toho rozčarovaný a hlasovania sa asi nezúčastní. „Nič nie je protizákonné, konáme tak, ako sa to dlhé roky takto zaužívalo. Poslanci mestského zastupiteľstva musia rozhodnúť o niekom,“ reagoval primátor Jozef Šimko. Ako poznamenal predseda výberovej komisie Ladislav Rigó, v komisii nechceli vziať ťarchu na seba a nového riaditeľa chceli zvoliť. „V žiadnom prípade som nežiadal od členov komisie, aby určili poradie, lebo zákonodarný zbor je mestské zastupiteľstvo,“ vysvetlil Rigó.

Kandidáti sa odprezentovali podľa abecedného poradia, prvou bola Zdena Baranová, Svetlana Bornayová, Jana Dobrocká, Milana Jutková, Martin Kujan, István Mázik, Roman Slanina a Regina Špitálová. Medzi najaktívnejších poslancov, ktorí sa uchádzačov pýtali, bol poslanec Štefan Baláž, ktorý v minulosti pôsobil dlhé roky ako riaditeľ MsKS. Po väčšine ho zaujímalo, odkiaľ chcú budúci riaditelia získať financie na svoje zámery. Ako poznamenal, MsKS v súčasnosti má na činnosť viac ako 500 tis. eur, pritom mesto kultúru dotuje sumou približne 230 tis. eur. „Máloktoré MsKS má toľko medzištátnych podujatí ako v Rimavskej Sobote,“ zdôraznil Baláž. Viacero kandidátov vo svojich prezentáciách ocenilo súčasný stav kultúry v meste s tým, že by sa usilovali ešte viac o jej zveľadenie. „Kultúra tu žije aj napriek svojej podvýživenosti,“ povedal Roman Slanina.

Podľa výsledkov prvého hlasovania potrebný počet hlasov nezískal ani jeden z uchádzačov. Najväčšiu podporu, 7 hlasov, získala Regina Špitálová, ktorá je v súčasnosti manažérkou MsKS, 5 hlasov získal István Mázik, bývalý riaditeľ MsKS vo Fiľakove, ktorý je dočasne poverený vedením tamojšieho MsKS. Na treťom mieste skončili kandidátky Svetlana Bornayová a Zdena Baranová, dostali po dva hlasy a postúpili taktiež do ďalšieho kola.

Po prestávke a druhom hlasovaní už získal najviac hlasov, 8 István Mázik, 7 Regina Špitálová. Podľa poslanca Zoltána Cziprusza si tak poslanci nezvolili nikoho. Z 19 hlasov ešte dva dostala Zdena Baranová a dva hlasy boli neplatné.

Poslanci ešte na májovom rokovaní poďakovali riaditeľovi MsKS Ľubomírovi Šárikovi za prácu, ktorú vykonal pre kultúru v meste a zobrali na vedomie jeho návrh na odvolanie z funkcie, nakoľko odchádza do starobného dôchodku.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross