No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanci netradične rozšírili „asfaltový zoznam“. Na opravy využijú rezervný fond

Rimavskosobotskí mestskí poslanci odsúhlasili rozšírený zoznam ulíc na asfaltovanie. Tentoraz takmer v rámci bodu Interpelácie. Ide však o bod, v ktorom poslanec ako zástupca občanov položí iba otázku vedeniu mesta, na ktorú samospráva môže odpovedať ihneď alebo do určitej lehoty. Niektorým poslancom sa tento postup ale nepáčil.

Tému asfaltovania otvorila poslankyňa Anna Zsóriová, ktorá predložila svoj návrh s konkrétnymi ulicami, ktoré si vyžadujú opravu. „Každý jeden z nás dostávame ako poslanci podnety od občanov na opravy ciest a komunikácií. Preto by som mala návrh, aby sme pokračovali v prácach,“ uviedla poslankyňa a dodala, že by sa to týkalo ulíc na Sídlisku Západ či záhradnej oblasti Tormáš. Tieto lokality však nie sú na zozname asfaltovania ulíc, ktorý poslanci odsúhlasili vlani. „Preto s tým buď budeme počítať v druhej zmene rozpočtu. A ak mám dobré informácie od vedúceho ekonomického oddelenia, tak v záverečnom účte mesta budeme mať k dispozícii ešte na tento rok do 360 tis. eur. Myslím tak, že financovanie by mohlo byť pokryté,“ poznamenala. Za návrh svojej dcéry podporil aj Jozef Šimko, primátor mesta. Podľa jeho slov by s týmito novými lokalitami bolo mesto do konca mája v 100-percentnom stave. „Ak toto odsúhlasíte, zo sumy takmer 360 tis. eur v rezervnom fonde, dokážeme to urobiť,“ podotkol s tým, že suma za asfaltovanie by podľa neho bola približne 220 tis. eur.

„Ideme prijímať uznesenie v rámci interpelácií?“ pýtal sa poslanec Ján Čeman, podľa ktorého by to najskôr mali posúdiť jednotlivé komisie, predložili by dôvodovú správu a tak by prešli k hlasovaniu. Ako avizoval, v interpeláciách sa uznesenie neprijíma. S požiadavkou na opravy ciest i chodníkov oslovili občania aj poslanca Zoltána Bána, ktorý je šéfom poslaneckého klubu Spoločne za rozvoj Rimavskej Soboty. Ako povedal, je za to, aby najskôr dokončili vlaňajšie plány a až tak sa pustili do ďalších prác. „Keď chceme robiť plánovite, tak by sme mali návrhy pozbierať a nie takto ad hoc. Takto môžeme diktovať zaradom, pretože všade je nutné asfaltovať,“ dodal Bán.

Poslancovi Viliamovi Vašovi sa zdal tento postup neštandardný a v rozpore s rokovacím poriadkom. Ako ozrejmil, nespochybňuje návrh poslankyne Zsóriovej, ale podľa neho by mal tento návrh prejsť všeobecnou rozpravou, aby sa k tomu mohli vyjadriť všetci poslanci. „Po druhé, ešte my poslanci nepoznáme rozbor hospodárenia mesta bolo by dobré, keby sme na to do mája počkali. Prešlo by to komisiami, mestskou radou a potom keď budeme mať vo všetkom jasno, tak v máji sa k tomu prihlásim,“ priblížil Vaš. Do diskusie sa znova zapojil primátor Šimko, podľa ktorého by to nemali odkladať. „Hravo to zvládneme. Na čo máme čakať, keď tu máme asfaltérsky stroj z Košíc,“ povedal Šimko, ktorý nechápal reakcii poslanca Vaša a nazval ho Luciferom. Búrlivá diskusia sa preniesla i do bodu Všeobecná rozprava, kde o návrhu už môžu poslanci hlasovať. Poslanec Vaš vtedy navrhol stiahnuť tému asfaltovania z rokovania, tento návrh však neprešiel. Mestské zastupiteľstvo však návrh poslankyne Zsóriovej i s doplnenými lokalitami od ďalších poslancov odsúhlasilo 12-timi hlasmi z prítomných 16 zástupcov občanov.

Poslanecký zbor tak súhlasil s rozšírením parkovísk na Ulici Malohontskej medzi blokmi 18 a 26, na Ulici Športovej ako aj na Sídlisku Západ na Ulici L. Svobodu pred vchodmi č. 1 až 12. Ďalej s asfaltovaním cesty z Mojína ku Kanátovcom ako aj cesty vo Vinici a cesty na Tormáš. Mala by sa vybudovať aj príjazdová cesta Sobôtka 96, 98, 99 a garáže, opraviť chodník na Ulici L. Svobodu smerom do dvora, rozšíriť cestu na Ulici Novomeského v jednosmerke, vyasfaltovať vjazd do dvora medzi Kirejevskou a Novomeského ulicou, vyasfaltovať parkovisko na Kirejevskej ulici pri veterinároch a vyasfaltovať Ulicu Českú medzi bytovkami 2 až 16 a 18 až 30. Oprava sa bude týkať aj chodníka na Ulici Markušova ako aj na Ulici Mikszátha, i na Ulici Tržná a Ulici T. Vansovej, ako aj vjazdu na Sídlisku Rimava ku garážam pri pizzérii a špeciálnej škole. Opravy majú byť vykonané z rezervného fondu mesta.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross