No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanci odklepli navýšenie poplatkov za smeti, znížili ale parkovné v meste

perex-zastupitelstvoPoslanci mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote na svojom poslednom tohtoročnom rokovaní schvaľovali návrh na zvýšenie poplatku za komunálny odpad. Výsledkom ich hlasovania je jeho navýšenie, z pôvodných 17 eur sa od 1. januára 2017 suma zvyšuje na 20 eur ročne.Dôvodom zvýšenia poplatku sú narastajúce náklady na uloženie odpadu na skládkach, ako aj to, aby mesto nedotovalo produkciu odpadu zo svojho rozpočtu a udržalo trend prebytku ako v rokoch 2013-2015. „A ak chceme zveľaďovať naše mesto, musíme prijať aj takéto rozhodnutia,“ povedal na rokovaní primátor Jozef Šimko, podľa ktorého bude mesto aj po navýšení na tom aj tak dobre. Podľa poslanca Samuela Urbana táto suma nie je tak vysoká, aby nebola akceptovaná obyvateľmi mesta. *Ako ďalej poslanec povedal, do budúcnosti by sa ale mali viac zaoberať separáciou odpadov. „Myslím si, že separácia a následné ďalšie spracovanie surovín nám umožní nezvyšovať cenu za komunálny odpad a budeme môcť ostať na tejto úrovni, na akej sme,“ uviedol.

„Nie je to najšťastnejšie riešiť takéto veci na konci roka,“ povedal poslanec František Auxt, podľa ktorého však opäť príde doba, kedy sa táto suma zníži. Poplatok za odpad poslanci zvyšovali aj pred rokom. Z pôvodných 13 eur schválili jeho navýšenie na 17 eur. Podľa návrhu samosprávy mali dnes odsúhlasiť sumu 19 eur, ale na návrh poslanca Ivana Hazuchu odklepli sumu 20 eur. Dôvodom podľa neho bola dohoda * v ich poslaneckom klube i klube Spoločne za rozvoj mesta, aby sa poplatky nenavyšovali osobám ZŤP a dôchodcom nad 65 rokov.

Zvýšený poplatok sa tak netýka všetkých občanov. Pre dôchodcov nad 65 rokov a zdravotne ťažko postihnutých (ZŤP) ostáva suma nezmenená, 17 eur ročne. V prípade mestských častí poslanci odsúhlasili poplatok vo výške 16 eur, u ZŤP 13,60 eur ročne. Obyvatelia Dúžavskej cesty, kde sú umiestnené veľkoobjemové kontajnery, budú od 1. januára 2017 platiť za odpad 10 eur a v prípade ZŤP a dôchodcov nad 65 rokov 8,50 eur ročne.

Upravili aj poplatky daň za parkovanie v meste

Poslanci upravili aj poplatky **daň za užívanie verejného priestranstva za vyhradené parkovanie v meste. Na Hlavnom námestí tak ročné parkovanie bude stáť 400 eur ako doteraz. Zmena nastala v okolitých uliciach a priľahlých parkoviskách z 300 na 200 eur a v ostatných častiach mesta ostáva 100 eur. V rámci diskusie vystúpil poslanec Hazucha, ktorý ozrejmil i situáciu ohľadom osôb ZŤP. „Sú rôzne kategórie osôb ZŤP. Takí, ktorí nie sú odkázaní na individuálnu prepravu a takí, ktorí sú na ňu odkázaní,“ poznamenal. Poslanci tak schválili pre osoby ZŤP, ktoré nie sú odkázané na individuálnu prepravu poplatok 50 eur ročne, pričom osoby, ktoré sú na tento druh dopravy odkázané (vozičkári a podobne, pozn. red.) majú parkovanie v meste bezplatné.

Zdroj: Rimava.sk
*Doplnené 14.12.2016
**Opravené 14.12.206


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross