No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanci odobrili digitalizáciu Kina Orbis, súhlasili s kofinancovaním

24. mája 2012 |  | |

Rimavskosobotské Kino Orbis bude môcť premietať aj filmové novinky, poslanci súhlasili s digitalizáciou kina a schválili aj kofinancovanie projektu. Samospráva sa na zavedení novej technológie bude podieľať 50 percentami, čo by malo predstavovať viac ako 47 tisíc eur. Ako pre Rimava.sk uviedla Eva Muráriková z odboru rozvoja mesta na mestskom úrade, presná suma bude zrejmá až po uskutočnení verejnej súťaže. Projekt digitalizácie kina celkovo počíta s čiastkou necelých  stotisíc eur.

Žiadosť o dotáciu schválil pre rimavskosobotskú samosprávu aj Audiovizuálny fond. Práve včerajšie uznesenie zastupiteľstva o spoluúčasti mesta na financovaní projektu je podmienkou poskytnutia dotácie.

Ako v diskusii uviedol poslanec Štefan Baláž,  tento zámer je podľa neho potrebné podporiť, keďže kino má slušnú návštevnosť. Vedúca odboru rozvoja mesta doplnila, že po zavedení novej technológie by do kina mohlo prísť ešte viac divákov, keďže filmové novinky sa sem dostanú hneď, v čase premiéry, nie s oneskorením, ako doteraz.

Prechod na digitálne technológie premietania je nevyhnutnou podmienkou existencie všetkých kín na Slovensku. Nedigitalizované kiná budú môcť 35-milimetrové filmy premietať maximálne do leta a bez digitalizácie hrozí ich zánik. V oblasti digitalizácie kín však podľa filmových profesionálov a kinárov z celého Slovenska nastala kritická situácia. Digitalizácia kín je postavená na viaczdrojovom financovaní, ktoré je kombináciou Audiovizuálneho fondu (AVF), finančných zdrojov miest a obcí a súkromných zdrojov. Práve samosprávy však neraz nemajú dostatok financií na zavedenie novej technológie. V susednom Lučenci už digitalizované kino funguje, v mnohých mestách však kiná prechádzajú na obmedzený režim alebo zatvárajú svoje brány.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross