No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanci s primátorom opäť diskutovali o internáte, podľa Šimka „tu nikto nechce cigánske byty“

RIMAVSKÁ SOBOTA – Chátrajúci internát na Školskej ulici a jeho ďalšie využitie je už jednou z klasických tém rimavskosobotského mestského zastupiteľstva (MsZ). Riešenie tohto dlhodobého problému sa však nepriblížilo ani na jeho poslednom zasadnutí. Obidve strany, teda primátor Jozef Šimko a poslanci klubu Odvážme sa zrýchliť, prakticky len zopakovali už v minulosti vyslovené argumenty a prezentovali svoje postoje k danej záležitosti.

„Prečo tam neurobíme, preboha, byty pre mladé rodiny? Ja to už poviem naostro: nikto, ani ja, tu nechce cigánske byty. Kto chce ťahať Rómov, však majú tam ‚čierne mesto‘, nech si tam žijú. Kto ich tu chce ťahať na Ulicu školskú? Nikto,“ skonštatoval primátor.

Ako dodal, mesto registruje okolo 70 požiadaviek od mladých rodín s deťmi, ktoré by si chceli prenajať mestské byty. „Bohužiaľ, neviem u vás nájsť pochopenie, zmietli ste mi to zo stola,“ uviedol primátor na adresu poslancov. Podľa neho tak teraz v chátrajúcej budove žije okolo 30 bezdomovcov a ošarpaný objekt špatí okolie.

Článok pokračuje pod reklamouŠimko tiež zopakoval, že v internáte už mohlo vďaka rekonštrukcii vzniknúť 132 bytov, pričom z predpokladaných nákladov 6,3 milióna eur mohla samospráva dostať 55 percent od Štátneho fondu rozvoja bývania a zvyšok by splácali 30 rokov nájomníci.

Myslíte si, že ja by som nechcel domov dôchodcov a domov sociálnych služieb (DD a DSS)? Pochopte však jednu vec, momentálne na to mesto peniaze nemá,“ zopakoval primátor s tým, že platná legislatíva a predpisy ani neumožňujú v uvedenom objekte vytvorenie takéhoto zariadenia sociálnych služieb.

Ako reagoval poslanec Michal Demeter, príslušná mestská časť schválila, že v internáte si neželá byty, ale práve DD a DSS. „Takisto v prieskume medzi občanmi to vyšlo ako najobľúbenejšia vec a vy ako primátor by ste mali ruky-nohy šúchať kde sa dá, aby sa to dalo postaviť,“ zdôraznil. Pripomenul aj skutočnosť, že zámer výstavby bytov v internáte odmietlo terajšie i minulé MsZ.

Podľa poslanca Jaroslava Matzenauera ide v prípade bytov pre mladé rodiny o tému, ktorá sa veľmi dobre „predáva“, pretože tých mladých každý poľutuje. „Ale však my máme mestské byty, máme Českú ulicu 1, 3, 5. Máme tam 45 bytov, o ktoré sa staráme, teda skôr nestaráme. Zapríčinili sme, že je to dnes najhorší činžiak v meste a blíži sa k tomu bielemu paneláku pri dopravnom ihrisku,“ podotkol.

Článok pokračuje pod reklamouVo svojom diskusnom príspevku Matzenauer ďalej pripomenul aj projekt 32-bytovej jednotky na Hostinského ulici, ktorý doteraz nebol realizovaný. Poznamenal tiež, že byty v internáte neodmietol iba výbor mestskej časti, ale aj samotní občania vo veľkom prieskume, ktorý zrealizoval poslanecký klub Odvážme sa zrýchliť.

„Bežne sa prieskum v rámci celej SR robí na približne tisíc ľuďoch. My sme oslovili 3076 ľudí, ktorí sa doň zapojili, a z nich 2127 sa vyjadrilo, že chce prestavbu internátu na domov dôchodcov,“ povedal poslanec s tým, že to považuje za mimoriadne výrazné prejavenie vôle občanov.

Celá záležitosť však napokon môže mať prekvapujúci obrat. Tento týždeň totiž v relácii Klub komunálnej politiky Rádia Regina Stred primátor trochu prekvapujúco avizoval, že uvažuje o oslovení ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, aby jeho rezort samospráve pomohol s prestavbou internátu na DD a DSS, keďže mesto to nezvládne vlastnými silami a prostriedkami. Celú záležitosť budeme, samozrejme, ďalej sledovať a informovať o ďalšou vývine.

Zdroj a foto: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross