No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanci sa zišli v lete aby odsúhlasili viac ako pol milióna na zaplatenie asfaltovania

mimoriadne-msz-00Rimavskosobotskí poslanci na dnešnom mimoriadnom júlovom rokovaní mestského zastupiteľstva odsúhlasili navýšenie prostriedkov na zaplatenie ďalšieho asfaltovania ciest a komunikácií, ktoré boli dokončené v uplynulých týždňoch. Z 19 poslancov sa zišlo 18, za návrh zahlasovali všetci prítomní poslanci. Z rokovania sa ospravedlnil poslanec Július Sojka. Dodatkom k pôvodnému uzneseniu z minulého roka a vysúťažených 307 tis. eur tak navýšili cenu na viac ako 676 tis. eur, z dôvodu, že v druhej etape došlo k vyasfaltovaniu približne ďalších takmer 30 tis. m2. Spolu tak od jesene v dvoch etapách spoločnosť Inžinierske stavby Košice podľa podkladov k rokovaniu vyasfaltovala viac ako 56 tis. m2, čo predstavuje približne 60 ulíc a chodníkov.

Podľa primátora Jozefa Šimka, ktorý mimoriadne rokovanie zvolal, problém bol v tom, že poslanci odsúhlasili pôvodnú sumu na 307 tis. eur. „Dnes je situácia taká, že suma, ktorá bola určená uznesením v I. etape nepostačuje na pokrytie celkovej sumy, množstva a odvedených, vykonaných prác,“ povedal Šimko, ktorý poslancom pripomenul, že aj oni navrhovali asfaltovanie niektorých úsekov, podobne ako aj predsedovia výborov mestských častí. Zároveň dodal, že poslancov prosí o to, aby uznesenie odsúhlasili. „V podstate je to aj vaša požiadavka,“ podotkol Šimko. Ako poznamenal, v meste sú ulice a chodníky už opravené a vyasfaltované na 90 percent. „Záverečné asfaltovanie bolo na dvore Mestského úradu. To som ja požiadal, aby nám to urobili. Tiež to bolo v katastrofálnom stave,“ dodal primátor, podľa ktorého úverová zaťaženosť mesta je 29,65 percenta a po poskytnutí úveru sa zaťaženosť zvýši na 34,77 percenta.

Ako na rokovaní spomenul poslanec František Auxt, vedel by podporiť aj ďalší úver na asfaltovanie. Podľa jeho slov keď do mesta prídu cudzinci, nechcú veriť, že patríme k mestám a okresom s najvyššou mierou nezamestnanosti.
Proti asfaltovaniu nebol nikto z poslancov. Podľa poslanca Samuela Urbana dnes so záverečným účtom za asfaltovanie už nič neurobia a ostáva im už ho len schváliť. „Nemám s tým problém,“ povedal Urban a poznamenal, že táto akcia vyplynula z eufórie, že strašne dlho sa v meste nerobilo a bolo v dezolátnom stave. Ako spomenul, od občanov prichádza veľmi veľa podnetov a preto treba takéto akcie systematicky pripravovať, urobiť harmonogram a vyčleniť na to sumu ako aj serióznejšie sa na to pripraviť, aby sa vyhli potom euforickým stavom. Zároveň pripomenul, že by bolo tiež poriadne spraviť námestie pri pošte, ktoré patrí do historického centra.

Podľa poslanca Zoltána Bána ide o dobrú investíciu, ale občania by chceli ešte viac. Do úvahy však podľa neho treba zobrať aj odborné posúdenia komunikácií. „Predpokladám, že nebudeme mať vážne nedostatky a dúfam, že máme ešte nejaké záruky, však pán primátor,“ povedal Bán. Podľa poslanca Ivana Hazuchu treba brať v úvahu nielen úvery, ktoré majú ale aj dodávateľské záväzky. Tie za posledných približne päť rokov Hazucha odhadol spolu aj s najnovším asfaltovaním na 1,7 mil. eur a tak celkové zaťaženie mesta je podľa neho značne vyššie aj keď percentuálne to vyzerá dobre. „Aj kvôli tomu, že nám stúpa bežný rozpočet na príjmovej stránke,“ podotkol Hazucha.

Podľa primátora Šimka prevzali mesto preúverované a terajšia situácia je oveľa lepšia, z 6,5 mil. eur išli na 4 mil. eur. „Asi nerobíme zle ekonomickú politiku mesta,“ dodal Šimko. Ako na rokovaní spomenul poslanec František Auxt, vedel by podporiť aj ďalší úver. Podľa jeho slov keď do mesta prídu cudzinci, nechcú veriť, že patríme k mestám a okresom s najvyššou mierou nezamestnanosti.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross