No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanci schválili rozpočet, podľa primátora je likvidačný

19. júna 2012 |  | |

Takmer po polroku má rimavskosobotská samospráva rozpočet na rok 2012, poslanci ho schválili ako prvý bod dnešného rokovania mestského zastupiteľstva. Zaoberali sa ním po tretíkrát. Podľa primátora je však prijatý rozpočet likvidačný , ako po hlasovaní uviedol, zváži, či uznesenie podpíše.

Predkladaný návrh rozpočtu obsahoval požiadavky finančnej komisie aj mesta, poslanci v ňom škrtli 80 tisícový úver na dopravné ihrisko, znížili príspevok pre Technické služby mesta, mestské noviny aj šport. V návrhu rozpočtu vypadli aj výdavky na začatie výstavby 50-metrového bazéna na Kurinci. Naopak, s väčším balíkom peňazí sa počítalo pre Mestské kultúrne stredisko aj na vybudovanie infraštruktúry na Sobôtke.

Primátor Jozef Šimko v úvode rokovania zdôraznil potrebu rozpočtu, apeloval na poslancov, aby schválili dobrý rozpočet. Zároveň spomenul, že rozpory kladú prekážky v rozvoji mesta, podľa jeho slov u niektorých poslancov možno prevládajú osobné antipatie voči jeho osobe. Primátor uviedol, že nechápe navrhované zníženie príspevku pre TSM, problém bude podľa jeho slov aj s financovaním futbalového klubu, ktorý má odsúhlasené prihlásenie do súťaže, rozpočet bude podľa Šimka znamenať aj koniec mestských novín.

Poslanci však predkladaný návrh schválili, proti boli štyria, viceprimátor Ladislav Rigó, František Auxt, Viliam Vaš a Ján Farkaš.

Ako pre Rimava.sk uviedla vedúca ekonomického odboru na mestskom úrade Karina Kochanová, schválený rozpočet tak počíta s prebytkom vo výške viac ako 33 tisíc eur . Ten však nie je postačujúci na kofinancovanie digitalizácie kina, ktorý samospráva schválila. Technické služby podľa jej slov už teraz majú platobnú neschopnosť a množstvo neuhradených faktúr. „Je veľký predpoklad, ako už avizovalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), že ešte aj podielové dane pôjdu dole oproti prognóze ministerstva financií, určite sa teda pri zmene rozpočtu budú znižovať príjmy,“ spomenula Kochanová a uviedla, že ak sa vyplní prognóza ZMOS-u, podielové dane budú nižšie o 140 tisíc eur.

Primátor Jozef Šimko pre Rimava.sk potvrdil, že zvažuje vetovanie uznesenia. Podľa jeho slov môže napríklad zníženie príspevku pre TSM o 380 tisíc eur znamenať uzavretie plavárne či štadiónu. „Budeme uvažovať nad tým, ako budeme zametať, nebudeme mať na naftu,“ povedal primátor.

V rámci uznesenia poslanci schválili aj dodatok, podľa ktorého bude mestský úrad predkladať na každé zastupiteľstvo stav hospodárenia, informovať o záväzkoch a o verejných obstarávaniach pred ich vyhlásením. Šéf poslaneckého klubu SMER-SD Ján Végh pripustil, že sa tak do rúk poslancov dostane väčšia kontrola nad hospodárením samosprávy. „Videli sme veľké nedostatky aj v minuloročnom rozpočte v tom, že neexistovala kontrola a na konci roka nám vzniklo 141 tisíc euro len na nedoplatkoch za teplo voči Energobytu. Naše návrhy smerujú k tomu, aby sme priebežne mesačne vyhodnocovali aspoň v hrubom akú bilanciu financovania máme,“ zhrnul Végh.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross