No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanecké odmeny prekračujú zákonom stanovený strop, podľa primátora sú dve možnosti

Odmeny poslancov mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote prekračujú zákonom stanovený strop. Na túto skutočnosť upozornil na aprílovom zasadnutí hlavný kontrolór Mikuláš Csirmaz, podľa ktorého zákon nadobudol platnosť od 1. apríla 2018.Podľa jeho slov novela zákona o obecnom zriadení má priamy dopad na odmeňovanie poslancov mestského zastupiteľstva tým, že stanovuje strop odmeny, ktorá im môže byť vyplatená v kalendárnom roku v maximálnej výške jedného mesačného platu primátora mesta. „Keďže súčasný spôsob odmeňovania poslancov MsZ v Rimavskej Sobote prekračuje zákonom stanovený strop, treba vypracovať návrh úpravy Zásad odmeňovania poslancov MsZ v Rimavskej Sobote a ďalších fyzických osôb v zmysle zákona o obecnom zriadení,“ priblížil s tým, aby zriadili komisiu na aktualizáciu odmeňovania poslancov. Ako podotkol, taktiež by mali na májovom zastupiteľstve vyčísliť finančný dopad uvedenej zmeny na schválený rozpočet mesta.

K tomuto bodu sa vyjadril aj primátor Jozef Šimko, podľa ktorého poslanci prekračujú rozpočet v porovnaní s jeho platom. „Máte dve možnosti, zvýšiť plat primátorovi alebo znížiť odmeny pre vás,“ úsmevne poznamenal primátor.

V závere rozpravy mestské zastupiteľstvo zvolilo komisiu v zložení Ivan Hazucha, Zoltán Bán, Samuel Urban, Mikuláš Csirmaz a Miroslav Bielak na prepracovanie zásad odmeňovania poslancov MsZ v Rimavskej Sobote a ďalších fyzických osôb v zmysle zákona.

Poslancovi mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote patrí za mesačný výkon poslaneckej práce za volebný obvod odmena vo výške 20 % priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve. Za účasť na zasadnutí MsZ mu k poslaneckej odmene patrí odmena vo výške 10 % priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve. V prípade, že sa poslanec zúčastní na zasadnutí menej ako 80% celého času zasadnutia MsZ, sa mu odmena zníži o 50%. Ak sa poslanec na zasadnutí MsZ nezúčastní, odmena mu nepatrí.

Poslanec Ivan Hazucha by podľa jeho slov túto funkciu vykonával aj bez nároku na odmenu. Ako uviedol pre Rimava.sk, funkcia poslanca je v prvom rade služba verejnosti. Podľa jeho slov poslanecký mandát by mal vykonávať človek, ktorý je nielen aktívny v mestskom zastupiteľstve či mestskej rade, ale hlavne si vypočuje občanov, ktorých zastupuje. „Funkcia poslanca je najmä o práci s ľuďmi,“ poznamenal.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross