No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Poslanci pôjdu na prieskum do mestských lesov

mestské lesy Rimavská SobotaNiekoľkí poslanci rimavskosobotského zastupiteľstva a prizvaní odborníci majú ísť na prieskum do mestských lesov. Dohodli sa na tom samotní zástupcovia občanov na svojom minulotýždňovom rokovaní, po tom, ako sa zaoberali informatívnou správou o hospodárení v mestských lesoch.

Správu predkladal Valér Cmorík, konateľ spoločnosti Les Korp, ktorá má mestské lesy v prenájme. Viacerí poslanci poukázali na to, že aj na základe upozornení a podnetov zo strany občanov sú podozrenia, že sa drevo z lesov vyváža mimo určené dni a dochádza ku krádežiam. Ako spomenul poslanec Štefan Baláž, hovorilo sa o GPS systémoch na autách, zatiaľ však podľa jeho slov zavedené neboli, preto bude navrhovať, aby sa tak stalo. "Aby sme mali dôveru a prehľad, všetci poslanci a obyvatelia mesta," uviedol Baláž. Poukázal aj na výsadbu nových stromov, ktorá sa podľa neho na základe predloženej správy plní len na 16 percent, pritom prirodzené zmladenie na 98 percent.

Poslanci sa tiež zaujímali o to, aké opatrenia spoločnosť robí pred krádežami dreva v zimných mesiacoch,  poslankyňa Eva Bornayová upozornila, že podľa správy lesného hospodára je v blízkosti lesa 106 bytových jednotiek a z každej obyvateľ ukradne približne 5 metrov kubických dreva. Poslanec Ján Végh chcel vedieť, či je pravda, že sa ťažba dreva presúva tam, kde ešte nie sú parametre na výrub. Spomenul tiež, že V3S-ky nosia po okolitých dedinách drevo a ponúkajú ho na predaj, pýtal sa, či pochádzajú od Les Korpu. Végh tiež navrhol, aby sa  poslanci nezaoberali len číslami na papieroch, ale aby si spoločne s odborníkmi prešli les, urobili obhliadku a preverili skutkový stav.

Konateľ spoločnosti Les Korp Valér Cmorík pred poslancami MsZ

Konateľ spoločnosti Les Korp Valér Cmorík pred poslancami MsZ

Konateľ spoločnosti Les Korp vysvetlil, že platí zásada trvalo udržateľného hospodárenia v lese a v rámci nej sa zameriavajú na podporu prirodzeného zmladenia pred umelým zalesňovaním. "Takto sa má hospodáriť v lese podľa dnešných pravidiel," uviedol. Spomenul tiež, že sa snažia v maximálnej miere zabrániť krádežiam dreva, podľa neho je však niekedy nemožné ísť proti sociálnemu systému. Pripomenul, že v zimnom období uprednostňujú ťažbu v lokalite, kde žijú Rómovia a konáre nechávajú na zemi, aby si ich obyvatelia mohli pozbierať. Napriek tomu sa podľa neho nájdu takí, ktorí stromy vypiľujú. Podotkol, že krádeže riešia s políciou, ich počet klesol, keď zakázali vstup do lesa. Zároveň dodal, že osadili vstupné rampy, ktoré zabraňujú pohybu motorových vozidiel aj znečisťovaniu lesa komunálnym odpadom. Zdôraznil, že spoločnosť sa riadi plánom a pokynmi lesného hospodára, ktorý je zamestnancom mesta. Ubezpečil, že spoločnosť ani raz nevyťažila drevo bez súhlasu lesného hospodára, ktorý riadi a kontroluje hospodárenie v lese.

lesný hospodár Ľudovít Žibrita

lesný hospodár Ľudovít Žibrita

Rokovania poslancov sa zúčastnil aj lesný hospodár . Ako povedal, je pri každom odvoze dreva, svoju prácu si robí poctivo a má prehľad o tom, čo sa v lese deje.  "Laik hovorí také veci, ktoré mi zle padnú," podotkol.

Primátor Jozef Šimko pripomenul, že mesto je viazané nájomnou zmluvou so spoločnosťou Les Korp na desať rokov, do roku 2017. Ročne sa podľa neho vyťaží 7 tisíc kubíkov dreva. "Mestská pokladnica dostáva ročne skoro šesť miliónov korún," uviedol primátor. Ako povedal, keď nastúpil do funkcie, nebola zabezpečená žiadna kontrola zo strany mesta, Žibritovi nariadil, že bude kontrolovať každú fúru dreva. "Ak má niekto podozrenie, konkretizujte, kde, kto, čo a nech nenapádajú Žibritu a vedenie mesta," povedal Šimko.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross