No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Potápačské hodinky ako neoddeliteľná súčasť výstroja. Akú majú históriu?

Znalosť dĺžky pobytu pod vodou je pre potápačov rovnako kľúčová ako poznanie. Vôbec nie nadnesene „poznanie času“ pod vodou rozhoduje o živote a smrti. Ale aká je ich história? Tú vám priblíži výstava Potápačské hodinky zo zbierky Petra Ferdinandyho a história merania času pod vodou. V rámci nej je prezentovaný vývoj a podoby rôznych typov potápačských hodiniek, spolu s načrtnutím zaujímavej problematiky vývoja merania času pod vodou. Vernisáž výstavy bola v stredu, 12. februára o 15:00 hod., v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Výstava potrvá do 29. marca. Kurátorom výstavy je zberateľ a potápač Peter Ferdinandy z Revúcej.

„Potápačské hodinky sú mimoriadne dôležitou súčasťou potápačského výstroja. Extrémne podmienky, pre ktoré sú určené (tlak vody, slané prostredie morskej vody, zhoršená viditeľnosť a podobne) ich odlišujú kvalitou spracovania, osobitým dizajnom, istými funkčnými a konštrukčnými osobitosťami od bežných hodiniek, alebo hodiniek iných kategórií, ako sú napríklad športové hodinky, oblekovky alebo pilotky,“ priblížil Ján Aláč, vedúci Oddelenia dokumentácie a správy zbierok múzea.



Potápačské hodinky sú súčasťou aj výstroja špeciálnych jednotiek armád mnohých krajín na svete. Ako poznamenal Aláč, nie náhodou aj československé legendárne potápačské hodinky Prim Orlík boli v polovici 60. rokov 20. storočia vyvinuté pre špeciálne jednotky Československej ľudovej armády (predovšetkým pre potápačov), ale aj pre generálny štáb československej armády. Výstava je pomyselne zakončená švajčiarskymi Luminox Navy Seal, ktoré už desaťročia využívajú špeciálne jednotky námorníctva Spojených štátov amerických, ale i špeciálne jednotky iných krajín.

Podľa Aláča dôsledkom špecifickosti využitia potápačských hodiniek v prostredí pod vodou je pozoruhodný dizajn, ktorý v mnohých prípadoch ovplyvnil vývoj a podoby hodiniek, ktoré boli a sú určené aj na bežné nosenie. „Potápačské hodinky sú preto aj mimoriadne vizuálne zaujímavé a Gemersko-malohontské múzeum je presvedčené, že také budú aj pre návštevníkov výstavy,“ podotkol.

Potápač a zberateľ Peter Ferdinandy (*1948 Žilina) z Revúcej už v detstve začal s potápaním na nádych. V roku 1976 k tomu pribudlo potápanie s dýchacím prístrojom, kedy spolu s priateľmi založili Klub športového potápania Vega Lubeník pri Slovenských magnezitových závodoch v Lubeníku. V roku 1979 sa začal venovať aj inštruktorskej činnosti, kde sa postupne prepracoval až ku kvalifikácii inštruktora s tromi hviezdami C.M.A.S. – Svetovej federácie potápačských organizácií. Ako člen Prezídia Zväzu potápačov Slovenska bol v novembri 1993 členom slovenskej delegácie na Svetovom kongrese C.M.A.S. v Nikózii na Cypre, kde sa Zväz potápačov Slovenska stal členom tejto organizácie. Počas svojho pôsobenia pracoval tiež s deťmi, venoval sa speleopotápaniu, fotografovaniu a filmovaniu pod vodou.

Niekoľko desaťročí sa venoval aj zberateľstvu potápačskej techniky. Peter Ferdinandy do roku 2017 vlastnil najväčšiu zbierku historickej potápačskej techniky, nielen v priestore Slovenska. Zbierku si na početných výstavách prezrelo množstvo návštevníkov po celom Slovensku. V roku 2017 sa správcom tejto zbierky stalo Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote. Z pôvodnej zbierky si Peter Ferdinandy ponechal len pozoruhodný súbor potápačských hodiniek, ktorý neustále rozširuje a obohacuje. Jeho zbierka potápačských hodiniek, pozostávajúca z viac než 240 kusov od rôznych výrobcov hodiniek, pochádzajúcich z viacerých krajín sveta, je najväčšia na Slovensku a v tomto rozsahu bude predstavená aj verejnosti. Zo zbierkového fondu múzea bude doplnená niekoľkými časťami výstroja zo zbierky potápačskej techniky.

Pozrite si virtuálnu prehliadku zbierky potápačskej techniky Petra Ferdinandyho v správe Gemersko-malohontského múzea. Nájdete ju na tomto odkaze.

Výstava je realizovaná s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross