No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Potraviny Kačka: Podľa vedenia za nevyplatenými mzdami je legislatíva

7. októbra 2019 |  | 

Mzdy, mzdy a ešte raz mzdy. Práve nich sa koncom septembra domáhala približne tristovka zamestnancov pred budovou centrály Potravín Kačka v Lučenci. Zamestnanci nedostali augustové výplaty ako aj stravné lístky. Podľa vedenia potravín im to neumožňuje legislatíva.

„Chcem všetkých uistiť, že vedenie spoločnosti Potraviny Kačka robí v posledných týždňoch všetky aktivity, ktoré umožňuje slovenská legislatíva, pre vyriešenie situácie svojich zamestnancov. Zároveň sa pripravujeme na rozhodnutie súdu ohľadom konkurzu, ktoré očakávame v najbližších dňoch,“ uviedol pre Rimava.sk Wieslaw Chlebuś, generálny riaditeľ Potraviny Kačka.

Podľa jeho slov ak by to legislatíva umožňovala, neváhali by ani minútu s prevodom zostávajúcich častí augustových miezd, resp. septembrovej mzdy. „Realita je však taká, že legislatíva nám neumožňuje uprednostniť žiadneho veriteľa. V aktuálnej situácii sú zamestnanci podľa zákona ako nezabezpečení veritelia. Podľa zákona sa uspokojovanie veriteľov uskutočňuje v poradí zabezpečení veritelia (v našom prípade banka) a nezabezpečení veritelia (všetky ostatné subjekty a osoby - zamestnanci, štát, dodávatelia, prenajímatelia, a tak ďalej,“ ozrejmil Chlebuś.

Ako však doplnil, čo im legislatíva umožňuje a podľa neho to aktívne robia, je spracovanie miezd za obdobia 9/2019 tak, aby zamestnanci čo najskôr dostali potvrdenie o nevyplatenej mzde a mohli požiadať o dávku z garančného fondu. Chlebuś ďalej avizoval, že v spolupráci s Odborovým zväzom pri CBA hľadajú najlepšie a najrýchlejšie riešenie pre vzniknutú situáciu. „S Úradom práce aktuálne rokujeme o skrátení zákonnej lehoty k hromadnému prepúšťaniu podľa Zákonníka práce. Všetky tieto kroky robíme kvôli tomu, aby sme maximálne zrýchlili procesy spojené s hromadným prepúšťaním a umožnili zamestnancom čo najskôr ukončiť pracovný pomer a čo najskôr požiadať o dávku,“ poznamenal s tým, že zamestnanci Potravín Kačka majú k dispozícii špeciálnu emailovú adresu, na ktorú môžu smerovať svoje personálne požiadavky, na ktoré sa podľa generálneho riaditeľa snažia v najkratšom možnom čase poskytnúť odpoveď.

„Je dôležité povedať, že v tomto náročnom období robíme všetky zákonné kroky, ktoré by viedli k čo najrýchlejšiemu zlepšeniu situácie našich zamestnancov, čo je pre nás hlavným zámerom,“ dodal na záver Chlebuś.

Svojich výplat sa zamestnanci pred centrálou potravín v Lučenci domáhali 30. septembra. Vtedy Chlebuś s nimi ako aj s médiami odmietol komunikovať, s výnimkou zástupkyne odborov Simony Stierankovej. Podľa vtedajšieho vyjadrenia Stierankovej, ak by došlo k doplateniu dlžôb, môžu byť pracovné pomery ukončované v zmysle zákona o hromadnom prepúšťaní aj zákonníka práce. Ako niektorí zo zamestnancov spomenuli, nikto im nič nepovedal a ani sa s nimi nevedeli skontaktovať. Predtým im však tvrdili, že sa nemajú čoho obávať, potom sa však dozvedeli o konkurze.

Návrh na podanie konkurzu Potraviny Kačka oznámili 30. augusta. To, že sa niečo so sieťou potravín deje naznačovali aj poloprázdne regály a následný veľký výpredaj skladových zásob. Čo nakoniec viedlo k zatváraniu prevádzok nielen v Rimavskej Sobote, ale aj v rámci Slovenska.

Majiteľom siete predajní Kačka je poľský investičný fond Enterprise Investors. Ten v roku 2017 odkúpil lučenecké predajne s potravinami CBA, ktoré vznikli v roku 1991 ešte pod značkou M-Market.

Predajne Kačka sa medzi zákazníkmi prezentovali ako predajne s „najuletenejšími akciami“, v rámci ktorých sa zameriavali hlavne na produkty vyrábané slovenskými dodávateľmi.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross